Menu 

Proleće i topliji dani su pravo vreme da izbacimo sve ono nepotrebno što smo mesecima nakupljali u kući. Krenite prvo na dubinsko čišćenje nameštaja.

Mislili ste da tapacirani nameštaj možete dubinski očistiti samo uz pomoć stručnjaka i posebnih “mašina”? Verujte nam, možete to vi i sami i to bez velikih teškoća.

Postoje dve vrste dubinskog čišćenja tapaciranog nameštaja: suvo i vlažno. U suvom čišćenju se koriste posebni rastvarači, a u vlažnom hemikalije na bazi vode. Pre čišćenja proverite etikete i uputstva za održavanje nameštaja. Postoji onaj nameštaj koji možete čistiti sa obe tehnike. Ako etiketu ne možete pronaći testirajte pre čišćenja sredstva na malom, “sakrivenom” delu nameštaja.

Priprema

Uklonite jastučiće i prekrivače. Nameštaj usisajte detaljno (najbolje ako imate nastavak za usisivač sa četkicom). Ukoliko imate kućne ljubimce prethodno dlake pokupite uz pomoć gumene rukavice. Samo kupite rukavicama dlake prevlačeći rukom preko nameštaja. Dlake se vrlo dobro lepe za gumene rukavice. Ili upotrebite samolepljivu traku.

Ne zaboravite i uglove i ručke, kao ni deo iza kauča (pa ni ispod). Jastučiće posebno operite ili samo zamenite jastučnice. Ukoliko na nameštaju postoje flekice uklonite ih posebnim sredstvima.

Mokro čišćenje

Možete ga obaviti i uz pomoć posebne mašine, sa parom. Pozajmite je, iznajmite ili pozovite stručnjake. Takođe, očistiti ga možete i sami uz pomoć šampona za nameštaj ili tepihe – možete ga kupiti u većini marketa.

Pored njega trebaće vam i: kanta, spužva i nekoliko manjih belih peškira. Samo pažljivo pročitajte uputstva – pazite da kupite sredstavo za ručno čišćenja nameštaja, bez upotrebe mašina.

Umesto ovog šampona možete koristiti i mešavinu sirćeta i boraksa ili malo tečnog deterdženta (ili tečnog sapuna) i vode. Pomešajte 1/4 šolje sirćeta, 1 kašičicu tečnog deterdženta, 1 kašičicu boraksa i 4 šolje tople vode. Uspite mešavinu u sprej bocu. Našpricajte deo nameštaja, utrljajte spužvicom, pa pokupite poluvlažnom, čistom krpom ili peškirom. Možete koristiti i samo mešavinu pola kašičice tečnog deterdženata i 4 šolje tople vode.

Ako koristite namenski šampon pripremite ga prema uputstvima na boci, pa uz pomoć spužve je utrljajte u nameštaj. Ispirajte spužvu i kupite penu, koja se pojavi na površini. Višak vlage pokupite uz pomoć peškirića. Pazite samo da ne trljate nameštaj prejako.

Dubinsko čišćenje sapunom

Zagrejte pola litre vode – do ključanja. Kada proključa skinite sa šporeta, pa ubacite 6 kašika narendanog sapuna (samo uzmite rende i napravite pahuljice od običnog sapuna za ruke). Dodajte u vodu i 2 kašike boraksa. Sve izmešajte i ostavite da se ohladi dok se smesa ne zgusne. Izmešajte brzo i jako da se pojavi pena. Uspite dobijeni šampon u kantu. (Za vreme čišćenja možda ćete morati dogrejavati mešavinu da biste dobili potrebnu penu za dubinsko čišćenje).

U mešavinu umačite grublji peškirić ili nežniju četkicu, pa sa tim trljajte nameštaj. Nije potrebno da ga natapate, već samo da dobro navlažite.

Dobijenu penu i prljavštinu pokupite čistom suvom krpom. Kada očistite celi kauč (ili fotelju ili sofu) ostavite da se suši preko noći. Možete kraj nameštaja ostaviti i ventilator da ubrzate proces.

Pre čišćenje proverite na malom delu nameštaja da li je vaša mešavina bezbedna za upotrebu na tom materijalu i trudite se da što manje pokvasite nameštaj. (Ako se bude sporije sušio može da ima onaj neugodni ustajali miris).

Piši!
Širi dalje!

2 komentara
  1. Lieve Cabric

    Upravo sam cistila moj tapacirani kauc … Predhodno, naravno ,temeljito usisala kauc,
    Napravila sam smjesu:
    100 ml tecnog sapuna
    100 ml 9% sirceta (obicno bijelo srce)
    100 ml kisele vode
    dodala malo sode bikarbone i malo 3% hidrogena (za farbanje kose)

    stavila u rasprsivac (napravi se velika pjena sama od sebe…)
    kauc ne natapati nego prskati ravnomjerno sapunicom….

    Ostavila da stoji jedno pol sata… Onda cvrsto trljala grubljom krpom, moze i spuzvom (bijela , da ne pusti boju na kauc)

    Uspjela sam skinuti najveci broj starih mrlja od cokolade i ostalo…vjerujem da cu proces jos jednom morati da ponovim da probam da otklonim bas sve mrlje,ali vec sad izgleda puno svjezije i krasno mirise…
    Veceras cu da pospem suhu sodu bikarbonu po njemu i onda ga nakon najmanje 2 dobra sata temeljito usisam..ili mozda ostavim d do ujutru pa onda usisam…

  2. dubinsko pranje klima

    Dubinsko ciscenje u domu treba uraditi bar jednom godisnje, kako bi se osvezili i ocistili meki delovi namestaja. Pored toga, savetujemo i pranje klima uredjaja, jer pored hladjenja on i filtrira vazduh u prostoriji.

Napišite komentar