Menu 

Sezona maslačka obično počinje sa prvim prolećnim danima, možete ga ubrati na gotovo svim zelenim površinama, nisu mu potrebni posebni uslovi za uzgoj, a pored toga je zaista više nego zdrav. Danas vam otkrivamo sva lekovita svojstva skromnog maslačka, zašto bi trebalo da ga koristite u što većim količinama i na ravno na koje načine.

Maslačak pripada jednoj od najvećih i najbrojnijih biljnih porodica, porodici maslačka, a u tu porodicu spada više od 22 hiljade različitih vrsta biljaka, među njima su, pored maslačka, tratinčice i mlečni čkalj o kome smo pisali u tekstu “Zaštitite se od raka kože mlečnim čkaljem”. Prvi pisani dokazi o upotrebi maslačka u narodnoj medicini datiraju iz 10. i 11. veka,  a u 13. veku medicinari iz Velsa su otkrili da se u medicinske svrhe mogu koristiti listovi i korenje maslačka.

Maslačak je prolećni cvet koji je u aprilu na vrhuncu sezone. Kako proleće odmiče njegovi listovi poprimaju sve više gorčine zato ga iskoristite dok je vreme.

Maslačak je od davnina poznat kao pravi mali “eliksir zdravlja”. Veoma je bogat vitaminom C, a u sebi sadrži više gvožđa čak i od spanaća. Što se tiče njegovih lekovitih svojstava, ima ih mnogo, ali je najbolje da se primenjuje za poboljšanje apetita, čišćenje pluća i organizma od štetnih toksina. Koristi se kod kožnih bolesti, anemije, povišenog krvnog pritiska, a njegov koren može da posluži i kao diuretik.

5661207680_e940f7a5c9_z

Zbog taraksacina koji sadži, prekomernim unosom maslačka u organizam možemo izazvati proliv i nepravilan rad srca, zato ipak ne preterujte.

Svi delovi maslačka su jestivi, ali u kulinarstvu se najviše koriste mladi listovi kao deo svežih prolećnih salata, supa,variva i predjela, dok se od žutih cvetova pravi med i lekoviti sirup.

Danas se maslačak može kupiti i na tržnicama, a ako ga berete sami obratite pažnju da ga berete u područjima gde nema puno zagađenja i saobraćaja. Birajte, manje, mlade listove i ne berite ih nikad ujutro, dok je rosa, niti ako je oblačno. List maslačka bi trebalo najmanje tri dana da bude izložen suncu pre branja i konzumiranja.

Lekovita svojstva maslačka

5684482782_cbb2d346d0_z

U narodnoj medicini se maslačak koristi vekovima i smatra se jednim od najdelotvornijih biljnih lekova koji se koristio za pročišćavanje krvi, za ublažavanje loše probave te kao preventiva nastanku žučnog kamenca. Činjenica je da skromni maslačk poseduje čak 535 odsto dnevnih potreba organizma za vitaminom K što može biti jedan od najvažnijih prirodnih izvora ovog vitamina koji dokazano jača kosti, a neka istraživanja su pokazala da može igrati važnu ulogu kad je u pitanju lečenje Alchajmerove bolesti jer ograničava oštećenje neurona u mozgu.

Pored vitamina K, maslačak je veoma bogat i vitaminom A, te telu može obezbediti čak 112 odsto od dnevnih potreba organizma. Poznato je da je vitamin A antioksidant karotenoid koji je posebno dobar za kožu, za sluznicu i za zdravlje vida. Flavonoid po imenu zeaksatin štiti retinu oka od lošeg uticaja UV zraka dok ostali, na prvom mestu koroten, lutein i kriptoksantin štite telo od kancerogenih obolenja pluća i usne duplje.

Pored svega toga, maslačak je veoma bogat vlaknima koji pomažu telu da se oslobodi otpada, sadrži vitamine C i B6, tijamin, riboflavin, kalcijum, gvožđe, kalijum i mangan. Ostali nutrijenti koji se nalaze u zelenišu maslačka uključuju folate, magnezijum, fosfor i bakar.

Maslačak ima dugu istoriju u pomaganju izlečenju jetre. Kafa napravljena od korena maslačka je crna i veoma gorka, ali odlična alternativa običnoj kafi ako želite pospešiti zdravlje jetre.

Maslačak za lečenje kamenja u žuči

Ova skromna biljčica koja raste na gotovo svim površinama gde ima zemlje je veoma zdrava i može se koristiti za razne bolesti, a posebno je delotvorna za lečenje kamenja u žuči. Maslačak sadrži komponentu poznatu pod nazivom taraksacin koja potpomaže lučenje žuči iz jetre. Isto tako, pomaže pri detoksifikaciji i probavi masnoća nakupljenih u jetri. Kada jetra radi kako treba poboljšava se i funkcija žuči i jedno bez drugog ne idu. Evo kako možete koristiti maslačak za čišćenje jetre i izbacivanje kamenja iz žuči.

7470960316_ef5f42c554_z

Priprema:

Dve kašičice sušenog korena maslačka stavite u šolju i zalijte ključalom vodom. Poklopite i ostavite da stoji pet minuta. Nakon toga, procedite čaj i dodajte kašičicu meda, zbog ukusa, ali i zbog svih beneficija koje organizam ima od meda. Čaj pijte dva do tri puta dnevno, nedelju dana.

Možte pripremiti i čaj od mešavine biljaka. Sipajte dve kašičice belog sleza, jednu kašičicu korena od grožđa, dve kašičice sušenih listova maslačka i kašičicu sušenih listova peperminta. Sve pomešajte u četri šolje kipuće vode, poklopite i ostavite da stoji 15 minuta. Procedite i popijte ovu količinu čaja za jedan dan.

Pomoći vam mogu i sveži mladi listovi maslačka koje možete pripremiti na salatu.

Napomena: Dijabetičari bi trebalo da izbegavaju konzumaciju maslačka.

Stavite maslačak u vaš zeleni smoothie

Jedan od najjednostavnijih načina za korištenje ove veoma zdrave biljke jeste da je stavite u vaš jutarnji zeleni smoothie koji će vam doneti sjajan početak dana, obezbediti vam potrebne nutrijente, ali i energiju da bez problema izgurate radni dan. Pored toga što sadrži zaista visoku koncentarciju kalcijuma i gvožđa, maslačak donosi brojne beneficije zbog kojih bi trebalo da ga stavljate u svaki zeleni smoothie. Ovo u samo neki od razloga.

Kalcijum. Listovi maslačka  su veoma bogati kalcijumom, a samo jedna šolja naseckanih listova sadrži čak 103 miligrama što je 10 odsto od preporučene dnevne doze kalcijuma, to je čak nešto više nego što sadrži kelj koga smo smatrali kraljem kalcijuma među zelenišem. Da biste sebi obezbedili kalcijum napravite smoothie od voća bogatog kalcijumom poput narandže, kivija, smokve ili papaje pa dodajte i listove maslačka. Na taj način dobićete smoothie koji je bogatiji kalcijumom od bilo kojeg mlečnog proizvoda.

IMG_7739

Gvožđe. Uz sveži peršun, maslačak sadrži zaista velike količine gvožđa, a u samo jednoj šolji nalazi se 1,7 miligrama. Pošto je poznato da se gvožđe u organizam bolje apsorbuje sa vitaminom C, onda ga kombinujte sa voćkama koje su bogate ovim vitaminom među njima su citrusno voće, jagode, crvena paprika.

Siromašan kalorijama. Kao uostalom i svo zeleno lisnato povrće i maslačak je veoma siromašan kalorijama što ga čini savršenom dijetalnom namirnicom. Jedna šolja naseckanih listova maslačka sadrži svega 25 kalorija. Ipak, maslačak sadrži nešto više kalorija od ostalog zeleniša zato ga obavezno koristite za jutarnji smoothie jer će vas dodatno zasititi.

Antioksidanti. Kao što smo već napomenuli, maslačak je vaoma bogat antioksidantima posebno vitaminima A i C, a smoothie je sigurno jedan od najboljih načina da svom organizmu obezbedite ove antiokidante odmah po buđenju.

Najbolji zeleniš za detoksikaciju i čišćenje. Ako ovog proleća želite da očistite organizam od svih otrova koji su se nakupili tokom zime, onda se u vašem zelenom smoothiju jednostavno mora naći bar jedan rukohvat svežeg maslačka. Mnoga istraživanja su pokazala da maslačak pomaže pročišćenje jetre i ako obratite pažnju primetićete da je sastavni deo mnogih detoks recepata.

Minerali. Listovi maslačka su veoma bogati mineralima. Pored kalcijuma i gvožđa veoma je dobar izgvor bakra, mangana fosfora, kalijuma i magnezijuma.

Proteini. Jedna porcija listova maslačka sadrži više proteina od iste porcije svežeg spanaća. Sam zeleniš sadži 14 odsto proteina, a pored svih amino kiselina koje sadrži dobijamo kompletni protein. Upravo iz tog razloga maslačak se preporučuje svima koji ne koriste proteine životinjskog porekla.

Multivitamisnki zeleniš. Pored vitamina A kao beta-karotena i vitamina C, svaka šolja naseckanog lista maslačka sadrži i vitamin B1, B2, B6, vitamin E kao i posebnu količinu vitamina K što smo već spomenuli nešto ranije.

Svi nutrijenti koje smo spomenuli, a koji se nalaze u maslačku pomažu kod smanjenja rizika od karcinoma, multiple skleroze, katarakte, makularne degeneracije povezane sa godinama kao i moždanog udara. Maslačak sadrži antiupalna vojstva koji pružaju određene beneficije onima koji pate od astme i ostalih upalnih bolesti.

6933905217_c4d26db0dd_z

Kako birati i čuvati listove maslačka?

Maslačak se može kupiti na tržicama i u prodavnicama zdrave hrane, ali možete ga ubrati i sami pošto raste gotovo na svim površinama gde ima zemlje. Posebno je rasprostranjen u rano proleće i to je najbolje vreme za branje jer tada listovi nisu razvili svoju prepoznatljivu gorčinu.

Kada kupujete ili berete maslačak birajte čiste listove, tamno zelene boje, bez ikakvih fleka i gledajte da su listovi što manji sa tankim korenom jer to obično znači da je reč o mladim biljčicama. Maslačak berite u delovima grada koji nisu previše prometni i koji nisu u velikoj meri izloženi izduvnim gasovima automobila. Izbegavajte branje maslačka u urbanim delovima.

Listove maslačka nakon branja ili kupovine spremite u plastične kesie sa zatvaračem, a unutra stavite komadić papirnog ubrusa koji će upiti vlagu i kondenzaciju te će se na taj način produžiti vek trajanja maslačka. Kesicu naravno čuvajte u frižideru. Na ovaj način listovi bi mogli ostati sveži između dva i četiri dana.

Kako koristiti listove maslačka za smoothie?

Morate znati da listovi maslačka imaju određenu gorčinu i zato bi bilo najbolje da ih mešate sa slatkastim voćem poput banane, jagoda, manga, ananasa i citrusnog voća. Za jedan recept dovoljno vam je oko četiri šolje naseckanog maslačka, a ako listove niste ranije probali, počnite sa nešto manjom količinom pa kanije dodavajte.

Recepti sa maslačkom

Ako vam smoothie ili sveža salata sa listovima maslačka jednostavno nisu opcija onda isprobajte neke od recepata koji će možda ubiti gorčinu, a obezbediti sve nutrijente koji se u maslačku nalaze.

Vino od maslačka

Vino od maslačka je lako napraviti, ali mu treba vremena da se “formira”.

Potrebno vam je:

vino

10 do 12 šolja maslačka (isključivo cvetovi) – možete ga brati tokom proleća i čuvati u zamrzivaču dok ne nakupite dovoljno.

  • 1 šolja meda
  • 1.1 kg šećera
  • Kora jedne narandže, naseckana
  • Kora jednog limuna, naseckanog
  • 3.7 litara vode
  • 2 kašikice svežeg, iseckanog đumbira
  • 5 karanfilića
  • 1 paketić vinskog kvasca za belo vino
  • 1 šolja soka od narandže
  • 1/2 šolje soka od limuna

Uputstvo:

Stavite cvetiće, med, šećer, kore narandže i limuna u veliku posudu i pomešajte. Posebno skuhajte vodu i vruću je prelijte preko cvetne smese. Sve to kuhajte 30 minuta na laganoj vatri. Nakon toga, smesu ohladite na sobnoj temperaturi.

Pripremite kvasac: u 100ml vode (zagrijane na nekih 30-37 stepeni) istresete paketić od 10g kvasca, lagano promešate i ostavite 15-tak minuta. Nakon toga opet ga promešate i dodate u smesu-mošt.

Dodajte svemu sok od limuna i narandže, te đumbir i karanfilić. Sipajte u staklene ili keramičke boce, prekrijte i ostavite na mračnom mestu mesec dana.  Posle toga tečnost procedite i sipate u sterilizovane flaše, zatvorite ih i ostavite vino da stoji bar oko tri meseca na hladnom i mračnom mestu.

Puter od maslačka

Ništa neće uneti dašak proleća u vašu kuhinju kao puter od maslačka koji je zdrav i veoma jednostavan za pripremu. Obavezno probajte.

Ovaj recept smo pronašli na Rosssveback blogu i delovao nam je toliko neobično da smo jednostavno morali da ga podelimo s vama.

Puter od maslačka, pa zar ne zvuči nesvakidašnje?

Za pripremu putera koristite maslačak koji ste ubrali na livadi malo dalje od grada, gde zagađenje od strane izduvnih gasova i ostaih toksičnih isparavanja nije veliko, a koristite samo žute cvetove maslačka, a listiće možete upotrebiti za salatu.

puter

Potrebni sastojci:

  • ½ šolje žutih latica maslačka
  • 450 g neslanog putera

Latice odvojite od peteljki, operite i ostavite da se u potpunosti osuše. Razdvojite latice jednu od druge prstima i pomešajte ih sa puterom uz pomoć električnog miksera.

Puter bi pre upotrebe trebalo da stoji na sobnoj temperaturi 2-3 sata, a zatim ga možte mazati na tost ili koristiti u slanim receptima.

Salata od maslačka i komorača

Ova slata je toliko sveža i osvežavajuća da paše uz gotovo vaki obrok.

Potrebni sastojci:

  • 1 rukohvat naseckanih listova maslačka
  • ½ glavice komorača, tanko narezanog
  • 2 šolje tanko narezanog kineskog kupusa
  • ½ šolje klica pasulja

7588006822_3fb03bcc60_z

Za preliv:

  • Sok od jednog limuna
  • 1 kašika mirina
  • 1/8 kašičice susamovog ulja
  • 1 kašičica jabučnog octa
  • 1 kašičica soja umaka
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • ¼ kašičice meda ili javorovog sirupa

Sve sastojke za salatu sipajte u veliku posudu. Ostale satojke za preliv sipajte u staklenu teglicu, zatvorite i dobro protresite da se u potpunosti sjedine. Preliv sipajte preko salate, lagano promešajte i poslužite.

Iako ga mnogi koji vole baštovanstvo i urednu, pod konac travu u dvorištu smatraju korovom oni drugi znaju da je malačak veoma lekovita biljka koju nikako ne treba podcenjivati. Dokazano je da sadrži antioksidante koji regulišu šećer u krvi, ali može biti koristan kod lečenja žutice, ciroze, edema, ekcema, akni… Postoje čak neka saznanja da bi se malačk mogao korstiti za lečenje herpesa i AIDS-a, ali za to je potrebno još mnogo istraživanja.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar