Menu 

Da li vam je dosadilo da biljke koje možete uzgajati u sopstvenom domu kupujete u prodavnicama, a da pri tom ni ne znate na koji način su uzgojene? Zasučite rukave i napravite svoju bašticu.

LifePress magazin vam donosi listu od pet biljaka koje su veoma jednostavne za uzgajanje i kojima ne trebaju posebni uslovi. Priznajte, ni jedno povrće koje kupimo ne može biti ni blizu ukusno kao ono što sami uberemo, ne samo da su takve biljke ukusnije nego i mnogo zdravije. Ako niste sigurni koje biljke možete uzgojiti sami tu smo mi da vam pomogemo.

Biljke iz vaše bašte

Paradajz

Paradajz je povrće koje baštovani najčešće uzgajaju, a nije prevelika tajna zašto je to tako. Pored toga što je veoma ukusan, paradajz je bogat izvor vitamina C, K, B6 i folne kiseline, a opštepoznato je da je jedan od najboljih prirodnih antioksidanata.

Sve što vam treba kad je uzgoj paradajza u pitanju jeste dobro zemljiše, redovno zalivanje i dovoljno sunca, najmanje 6 sati dnevno. Pošto im je potrebno više vremena do prvih plodova trebalo bi sadnice saditi u proleće, ali pošto je vreme takvo kakvo jeste možda još uvek niste zakasnili.

Krastavci

Bilo da ih želite uzgojiti za kiseljenje ili svežu salatu, oni vam svakako neće tražiti puno vremena i truda da ih uspešno posadite. Krastavci su sezonsko povrće pa bi ih trebalo saditi kad prođu mrazevi, nastupi toplije vreme, a zemljište se zagreje, nikako ih nemojte saditi u hladno tlo.

Začinske biljke

Sveži začini koje sami uzgojite vašim jelima će dati potpuno drugačiju notu, oni su veoma laki za sadnju, a kad sve saberete i oduzmete puno je ekonomičnije da ih sadite sami nego da ih kupujete. Generalno, biljni začini su ljubitelji sunca i lepog vremena, ali su i poprilično otporne biljčice. Bilo da ih sadite u saksijama ili na većem prostoru najbitnije je da je zemlja dovoljno vlažna.

Većina začinskih biljaka može da se sadi nakon poslednjeg prolećnog mraza sa izuzetkom bosiljka, koji je veoma osetljiv na hladnoću i preporučuje se da se sadi isključivo u junu, a obzirom na ovaj jun možete slobodno pričekati i do jula. Kad sadite začinsko bilje, čim primetite cvetne izdanke slobodno ih kidajte, jer oni crpe energiju od ukusnih, divnih listića.

Mahunarke

Mahunarke su definitivno povrće, koje je najlakše uzgojiti i bićete iznenađeni koliko su korisne i koliko plodova daju. Bilo da su to mahune, pasulj ili grašak, mahunarke su bogat izvor proteina, vitamina B, vlakana i gvožđa.

Neke mahunarke su penjačice i potrebni su im držači, pa zato obratite pažnju koje seme kupujete. Seme sadite direktno u zemlju, kad se zemlja ugreje i prođu su svi mrazevi i hladno vreme. Mahunarke su biljke koje iziskuju redovno zalevanje naročito kad niknu prvi izdanci. Kad su dani topliji oko korena biljke trebalo bi staviti piljevinu ili slamu da bi zemljište ostalo dovoljno vlažno.

Zelena salata

Zelena salata takođe spada među biljke, koje je veoma lako uzgojiti, a ko još ne voli svežu salatu uz ručak ili večeru. Zelena salata je prepuna folne kiselina, magnezijuma, vitamina A, B1, B2 i C. Salata voli hladnije vreme zato je morate redovno i često zalivati u letnjim danima. Najpovoljnije vreme za sadnju salate jeste sredina aprila, ali obzirom na vremenske (ne)prilike slobodno je možete posaditi i sada.

Ovde smo pisali kako uspešno da uzgojite maline.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar