Menu 

Januar polako, ali siigurno odlazi, a možemo reći da je to jedan od najtežih meseci u godini za naš organizam. Svi smo bez izuzetaka malo više uživali u lošoj hrani i većim količinama alkohola i sad je vreme da se očistimo od svih loših supstanci da ne bi došlo do nekih trajnih posledica. Najbolji način za to je, naravno detoksikacija.

Zašto nam je potrebna detoksikacija?

U našem ekosistemu svakodnevno se u vazduh otpušta hiljade različitih vrsta otrova, mi znamo veoma malo o njihovom uticaju na ljude, a udišemo ih, gutamo, konzumiramo putem vode i hrane i upijamo putem kože.

detoks

Ne biste verovali, ali beba u stomaku putem pupčane vrpce bude izložena neverovatnoj brojci od 287 vrsta poznatih otrova. Možete li zamisliti koliko to vrsta otrova mi odrasli nosimo u svojim organizmima?

Ćelije u našem organizmu stalno proizvode otpad kao rezultat prirodnog rada metabolizma, a onog trenutka kad mi ne probavimo hranu na pravi način ona postaje toksična.

Iako su naša tela fenomenalna i svakodnevno se bore za izbacivanjem toksina spolja i iznutra ponekad su previše zaposlena da im je potrebna mala pomoć i zato nam je potrebna detoksikacija. Kad se štetni otpad u organizmu nakupi dolazi do mnogih hroničnih obolenja, a detoksikacijom telu pomažemo da se regeneriše.

Detoksikacija znači novi život, vitalnost i energičnost. Sve su to reči koje savršeno opisuju čišćenje da svom organizmu date vetar u leđa pripremite ga prolećne i letnje aktivnosti.

Da biste toplije dane dočekali prepuni energije i spremni za nove aktivnosti počnite sa čišćenjem vašeg tela od nakupljenih otrova. Iako je limfni sistem veliki mehanizam za detoksikaciju, obično mu je potrebna mala pomoć da bi organizam oslobodio toksina na pravi način.

Šta se dešava u organizmu tokom detoksikacije?

  • Odmaramo probavni sistem laganom hranom, voćem i alkalnim povrćem kao i proizvodima koji ne sadrže gluten.
  • Zbog hrane bogate vlaknima i pektinom praznimo i čistimo creva.
  • Pojedine namirnice koje konzumiramo tokom detoksikacije čistimo vitalne organe poput jetre, bubrega i kože.

Osnovne smernice

maslacak

Odstranite otrove biljkama. Limfni sistem bi trebalo da je glavni ključ detoksikacije jer njegova primarna funkcija jeste da prenosi otpad od ćelija do krvotoka pa sve do organa za eliminaciju. Kad su limfne tečnosti pomalo spore, limfni čvorovi postaju zapušeni i gube sposobnost filtriranja. Bez rutinskog ispiranja limfnih čvorova, toksini ostaju zarobljeni u telu što dovodi do mnogih bolesti.

Preporučujemo biljke koje pomažu u detoksikaciji, a to su listovi maslačka, ehinacea, crvena detelina i koren čička. Jedite ih u svežem obliku ili pripremajte zdrave čajeve.

Detaljno čišćenje. Da biste u potpunosti očistili organizam, na neko vreme iz upotrebe potpuno izbacite šećer, proizvode od belog brašna, brzu hranu, industrijski prerađenu hranu i mesa, pesticide, hemikalije, konzervanse kao i sve zagrejane masti i ulja.

Pijte onoliko vode koliko možete, bez da se silite. Jutro umesto kafom započnite sa sveže isceđenim sokom od jednog limuna i pola čaše vode ili sa čajem od lista maslačka koji ne izbacuje kalijum iz organizma, ali veoma uspešno stimuliše rad jetre. Ovaj čaj možete piti tri puta u toku dana.  Svakodnevno jedite organski uzgojene krastavce koji su sjajno sredstvo za detoksikaciju zbog količine vode koja se u njima nalazi.

Krećite se! Najgora stvar koju možete uraditi svom telu jeste da se ulenjite i da se ne krećete dovoljno. Kretanje potpomaže limfnom sistemu i tečnostima da se bolje kreću, cirkulišu organizmom i uspešnije izbacuju otrove. Ukoliko se ne krećete možete imati akumulaciju tečnosti u organizmu što utiče na zdravlje srca i pluća. Šetajte, trčite, skačite na trampolini…

detoks2

Jedite pravu hranu. Pojedine namirnice pomažu telu da odstarni višak tečnosti. Na prvom mestu tu je krastavac koje je odličan izvor kalijuma, vitamina B , fosfora i magnezijuma. Zelena salata sadrži vitamin A i C. Spanać je sjajan izvor kalcijuma i ne podstiče proizvodnju šlajma kao mlečni proizvodi.

Terapija vodom. Zamenite kupanje u kadi tuširanjem naizmenično hladnom i toplom vodom svega pet minuta tokom svakodnevnog tuširanja. Na taj način stimulišete telo i cirkulaciju u limfnom sistemu, a može delovati i kao sjajna masaža koja podmlađuje. Može li bolje od toga?

Važno je napomenuti da zdrava detoksikacija organizma nikako ne mora da bude ekstremna niti mora da uključuje izgladnjivanje i odricanje od svega što volite. Postoji nekoliko efikasnih, prirodnih načina da očistite svoj organizam od toksina kojima smo svakodnevno izloženi.

Četkanje suvom četkom. Ako niste preterano veseli ujutro po buđenju možda ćete biti ako tokom jutranjeg tuširanja telo iščetkate suvom četkom. Na taj način aktivirate limfni sistem i poboljšavate cirkulaciju, a i koža će vam s vremenom postati zdravija i lepša.

detoks5

Gorka so. Ako imate naviku da si često uveče pred spavanje priuštite opuštajuću kupku, vaša obična kupka će veoma brzo postati detoks, ako u vodu ubacite šaku gorke ili epsom soli. Gorka so je hidrirani sulfat magnezijuma, a opšte je poznato da je magnezijum veoma važan za opuštanje i oslobađanje od stresa.

Limun i voda. Ovo je kombinacija koju smo spominjali zaista mnogo puta do sada i to sa razlogom. Počnite dan ovom mešavinom i sigurno ćete se nakon nekog vremena osećati neuporedivo bolje. Voda sa limunom stimuliše probavu, uključujući produkciju žuči što pospešuje uklanjanje otpada iz tela. Pročitajte i tekst “Pijte vodu sa svežim limunom – zdravo je!”

detoks3

Biljni čajevi. Da biste očistili organizam od otrova iz okruženja nikako ne treba da budete na iscrpljujućim dijetama i da danima živite samo od čaja. Dovoljno je da samo tokom dana povećate unos čaja koji podstiče zdravlje jetre poput čaja od maslačka, mlečnog čkalja, koprive ili crvene deteline. Više o lekovitim svojstvima maslačka pročitajte u tekstu “Nemojte ignorisati maslačak”.

Jedite zeleniš. Još jedan način da pročistite organizam bez restriktivnih tretmana jeste da u ishranu ubacite što više zeleniša. Jesite kelj, spanać, blitvu, kupus, brokoli…

Duboko dišite. Bez disanja ne bismo živeli, ali činjenica je da na disanje ne obraćamo pažnju koliko bi trebali. Dubokim disanjem podižete nivo kiseonika i potpomažete eliminaciju toksina iz krvotoka. Nekoliko puta tokom dana se smirite zatvorite oči i jednostavno duboko dišite. Ne mislimo na meditaciju niti tehnike opuštanja već jednostavno duboko disanje.

Detoksikacija jetre

Masne naslage koje se nakupljaju u predelu stomaka su nešto drugačije od onih koje se sakupljaju ispod površine kože. To salo telo ne mora koristiti kao izvor energije i zato ga se veoma teško rešiti uprkos zdravom režimu ishrane i redovnom vežbanju. Sva hrana koja se apsorbuje u stomak prolazi direktno kroz jetru i jetrenu venu. Upravo iz tog razloga je veoma važna posebna detoksikacija .

Nažalost, većina hrane koju konzumiramo sadrži zaista mnogo toksina u obliku konzervanasa, neprirodnih proteina, antitoksina i nezdravih masti. Većina nutricionista se slaže da su upravo te supstance glavni uzročnici nakupljanja masnih naslaga koje organizam nakuplja između unutrašnjih organa odnosno u predelu stomaka. Ova vrsta naslaga je i najopasnija, ne samo za izgled nego i za zdravlje.

Jedan od najboljih načina da se rešite sala na stomaku je svakako vežbanje, ali i detoksikacija jetre koju bi trebalo obavljati jednom godišnje.

Hrana koja čisti jetru

detoks6

Postoji mnoštvo namirnica koje čiste jetru na sasvim prirodan način i to zato jer su bogate antioksidantima i flavonoidima. Upravo iz tog razloga su u poslednje vreme veoma popularni zeleni smoothiji. Neke od namirnica koje su bogate antioksidantima, a koje pozitivno utiču na zdravlje jetre su:

  • Zeleni čaj
  • Beli luk
  • Kurkuma
  • Orasi
  • Zeleniš (kelj, spanać, raštan)

Zeleni čaj sadrži EGCG, veoma moćan antioksidant koji popravlja štetu na jetri nastalu usled toksina i slobodnih radikala, a ujedno i preventivno deluje na moguća oštećenja. Začini poput kurkume imaju jednako delovanje, dok orašasti plodovi sadrže određenu količinu antioksidanata koji upijaju masti što je od posebnog značaja za detoksikaciju jetre. Zeleniš poput spanaća sadrži vitamin C i hlorofil uz mnoštvo dobro poznatih antioksidantskih komponenti.

Hrana koju bi trebalo izbegavati

Baš kao što postoje namirnice koje bi trebalo jesti u većim količinama, ako želite pročistiti jetru, postoji i lista namirnica koje bi trebalo da izbegavate u širokom luku. Tu su na prvom mestu namirnice koje u sebi imaju polinezasićene i trans masti (biljna ulja i margarin), dok su namirince koje sadrže mononezasićene masti (maslinovo ulje) sasvim u redu za upotrebu. Industrijski prerađena hrana i pića koji sadrže fruktozu su dva glavna neprijatelja jetre i povremeno bi ih se trebalo odreći.

Većina ljudi ne pazi na količine niskokalorične hrane što nikako nije ispravno jer se takva hrana skladišti u jetrenoj veni bezobzira na količine koje pojedete. Upravo iz tog razloga morate biti oprezni kad su u pitanju namirnice na kojima piše da su dijetalne i ne sadrže kalorije. Radije jedite prirodne, neprerađene namirnice za koje ste sigurni kako imaju malo kalorija, ali isto tako ne sadrže druge štetne sastojke.

Kako se rešiti masnih naslaga na stomaku pomoću detoksikacije jetre

Najefikasnija dijeta koja će vam pomoći da se što pre rešite masnih naslaga u predelu stomaka jeste upravo ova o kojoj smo pričali u prethodnim redovima. Sve što treba da uradite jeste da iz ishrane izbacite svu industrijski prerađenu hranu i povećate količinu namirnica koja prirodnim putem pročišćava jetru. Svaki dan započnite nekim osvežavajućim zelenim smoothijem, a tokom dana obavezno popijte nekoliko šolja zelenog čaja umesto kafe.

Pored zdrave ishrane veoma je važno da redovno vežbate, ako imate baš dosta masnih naslaga na stomaku za početak se fokusirajte na kardio vežbe koje najefikasnije tope salo, a kada dođe vreme da oblikujete mišiće prebacite se na vežbe sa opterećenjem odnosno utezima koje će vašim trbušnjacima dati lep izgled.

Važno je napomenuti da istraživanja nisu pronašla neku jaku vezu između potkožnog sala i opšteg zdravlja što može da znači da samo salo na stomaku loše utiče na zdravlje. Male količine mogu uticati na funkcionisanje unutrašnjih organa i sprečiti jetru da efikasno probavlja glukozu. Detoksikacija je jednostavan i efikasan način koji će omogućiti vašem telu da se reši masnih naslaga sa stomaka.

Nežnija detoksikacija

Kad se kaže čišćenje organizma, moramo priznati da to zvuči pomalo zastrašujuće, ali i u neku ruku uzbudljivo jer će to vašem telu doneti brojne beneficije. Poenta naše priče je da detoksikacija ne mora biti ekstremna i da je uz nekoliko zdravih koktela koje ćete piti ujutro sasvim moguće ubrzati metabolizam, kontrolisati apetiti i poboljšati izgled kože.

Dan započnite kotelom doktora Tarnera koji će vam pomoći pri detoksikaciji jetre.

caj

Detoksikujući koktel doktora Tarnera

  • ½ – 1 organski limun
  • Komadić đumbira od 2,5 cm
  • Prstohvat mlevene kajenske paprike
  • 8 šolja (250 ml) vode

Iako ova mešavina u najmanju ruku može biti čudna na ukus, ona će veoma efektno potpomoći izbacivanje otrova iz vaše jetre. Limun je pun antioksidanata i moćnih komponenti  koji stimulišu prirodne enzime u jetri pretvarajući ih u manje toksično stanje.

Četvrtina šolje limunovog soka takođe sadrži 20 odsto dnevnih potreba vitamina C.

Kajenska paprika se u ovom koktelu upotrebljava zbog kapsaicina i neka vas ni malo ne plaši. Kapsaicin dokazano utiče na ubrzanje metabolizma i povećanje nivoa energije.

Još važnih saveta…

Kupujte organsku hranu. Nije nikakva tajna da je prirodno uzgojena hrana, uključujući voće, povrće, ali i meso, mlečne proizvode i jaja, najbolji izbor kad je u pitanju zdravlje i to ne samo tokom perioda detoksikacije. U zapadnom svetu organska hrana je poprilično skupa i možda teško dostupna, ali kod nas to još uvek nije slučaj. Mi još uvek možemo saznati ko je zaista uzgojio taj paradajz koji kupujemo, možemo naći domaća jaja i mleko na tržnicama. Najvažnije je da kupujete povrće i voće koje je u sezoni i nikako ne izbagavajte one namirnice koje na oko ne izgledaju savršeno.

Jaja kupite od bakice na pijaci umesto ona pakovana u supermarketu, razlika u ceni je minimalna, ali ništa se ne može meriti sa žutinom domaćih jaja. Kad je u pitanju mleko verovatno će vam biti teško da se nakon godina korištenja mleka iz tetrapaka naviknete na bogati ukus domaćeg mleka, ali probajte, razblažite ga sa vodom ako je potrebno.

Meso kupujte u malim mesnicama, ne u supermarketima, pitajte vašeg mesara gde nabavlja meso i kako su životinje hranjene. Verujte nam na reč da je koristiti organsku hranu puno lakše nego što se to misli.

Pronađite unutrašnji mir. Fizička aktivnost čini čuda za naš organizam. Ne samo da su nam tela izbalansirana i da imamo više energije nego na prirodan način čistimo svoj organizam od štetnih materija koje smo nakupljali tokom zime. Rezultati vežbanja će se prvo odraziti na izgled naše kože, kose i naravno telesnoj težini. Ali, šta kažete da umesto tela vežbate i svoj um?

Meditacija je vežbanja uma i ona nam daje mogućnost da vežbamo sopstveni mozak koji je preokupiran brzim načinom života i obavezama. Štetne materije iz organizma se mogu izbaciti i putem daha, ne samo putem creva.

meditacija

Povećajte unos vlakana. Hrana bogata vlaknima pospešuje prirodnu detoksikaciju organizma. Vlakna takođe održavaju balans šećera u krvi, smanjujući nadutost i glad. Hrana poput zobi, smeđe riže, svežeg voća i povrća je puna vlakana koji dobro utiču na probavu.

Izbegavajte mlečne proizvode. Proizvodi poput mleka i sira su poprilično teški za probavu i proizvodnju pljuvačke. Umestio da nam olakša, ova hrana nam uglavnom oteževa probavu i napreže organizam. Takođe, mlečni proizvodi stvaraju dodatnu kiselinu i neko vreme nakon praznika se trudite da ih što manje konzumirate.

Zeleni smoothie za oporavak od praznika

I za kraj ostavili smo recept za fenomenalni smoothie posebno osmišljen za detoksikaciju od praznika. Da biste što pre oporavili svoj organizam, dan započnite sa zelenim zdravim šejkom koji će vam u tome uveliko pomoći.

s,oothie

Potrebni sastojci:

  • 2 šolje kelja/raštana
  • 2 šolje spanaća
  • 1/3 krastavca
  • ½ jabuke
  • Komadić svežeg đumbira
  • 1 zamrznuta banana
  • 3 kašike semnki konoplje
  • Sok pola limuna
  • 3 šolje vode

Sve sastojke stavite u blender i miksajte dok ne dobijete sok bez komadića. Od ove količine dobićete 2 velike čaše soka dovoljne za dnevne potrebe. Za najbolji učinak jednu čašu popijte po buđenju, a drugu oko 3 sata poslepodne.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar