Lekovite baštenske biljke
Jedan od razloga zbog koga je moderna medicina tu gde jeste su svakako lekovite biljke, a vaše dvorište može postati pravo malo utočište narodnih lekova. Otkrivamo vam koje sve lekovite biljke jednostavno morate imati u svojoj bašti.
Pre nego počnemo, jedna mala napomena. Iako su ove biljke zaista lekovite i sa sobom u većini slučajeva ne nose nikakve nuspojave, pre nego ih budete koristili za neke bolesti obavezno se posavetujte sa vašim lekarom.
Aloe vera. Ova biljka se najviše koristi za negu kože i kose, a tokom leta je jednostavno morate imati. Čisti gel aloe vere nanosite na kožu ako imate opekotine od sunca, promrzline ili psorijazu.
Ehinacea. Ehinacea ima moć da aktivira određene supstance u organizmu koje se potom bore protiv upala i na taj način umanjuju negativne simptome povezane sa prehladama, gripom i ostalim respiratornim problemima. Možete napraviti tinkturu od ehinacee koja će vam biti korisna tokom zime, a možete je konzumirati u obliku čaja.
Bosiljak. Pored toga što je fenomenalan začin i jelima daje onaj mediteranski štih, bosiljak je veoma lekovita biljka. Često se koristi za ublažavanje bolova u stomaku, uključujući probleme sa gasovima ili manjak apetita. Ako vas ujede insekat, na ubod odmah stavite list bosiljka da sprečite upalu.
Lavanda. Jedno od najpoznatijih i najpopularnijih eteričnih ulja je sigurno ono sa aromom lavande koje se zaista mnogo koristi. Lavanda je poznata po svom umirujućem svojstvu i od suvih grančica možete izrađivati male paketiće koje stavljate pored jastuka ili u ladice sa vešom.
Francuski neven. Ovaj divni žuti cvet je prirodni pesticid i čuvaće vaše ostale biljčice u bašti od insekata.
Matičnjak. Ima veoma osvežavajuću aromu, i možete žvakati njegove listove da ublažite bolove u stomaku ili da osvežite dah. Ako vam je stomak nervozan dodajte nekoliko listova matičnjaka u vašu salatu i sigurno će vam brzo biti bolje.
Neven. Iako imaju sličan naziv francuski i obični neven su prilično različite biljke. Cvetove nevena možete koristiti za razna stanja povezana sa stomakom, za iritacije kože ili hemoroide. Njegovi cvetovi prirodno zaustavljaju krvarenje i možete ih korititi kao prvu pomoć kod posekotina i manjih rana.
Žalfija. Začin koji se savršeno slaže sa svinjetinom je zaista lekovit. Poznato je da je žalfija sjajna za bolno grlo i razne upale unutar usne duplje, ali je veoma delotvorna i kod problema sa kožom i sa sinusima.
Menta. Ovu dobro poznatu biljčicu ćete veoma lako uzgojiti jer niče gde god je posadite. Treba da bude sastavni deo svake kućne apoteke jer se zna da veoma efikasno ublažava bolove u stomaku i mučninu te osvežava dah.
Majčina dušica. Ova biljčica je veoma efikasna za ublažavanje simptoma bolnog grla i raznih upala, a možete napraviti i obloge od njenog čaja koje ćete stavljati na vrat u slučaju laringitisa. Pored toga savršeno se slaže sa gljivama.
Kamilica. I na kraju, biljka koju nikako ne smemo izostaviti kad je u pitanju lekovito bilje. U pitanju je njeno visočanstvo – kamilica. Blagi čaj od kamilice će vam pomoći da zaspite noću, a ublažiće i dosadne simptome prehlade, glavobolje i uznemirenog stomaka.
Ako ste baštovan, jednostavno morate imati ove biljke u svojoj lekovitoj bašti.