Menu 

Svega nekoliko dana deli nas od najradosnijeg hrišćanskog praznika – Vaskrsa. Mi vam danas donosimo sve što treba da znate o običajima vezanim za ovaj dan, o farnabju jaja, a donosimo vam i neke sjajne recepte.

Kao što smo već rekli Vaskrs važi za najradosniji hrišćanski praznik koga pravoslavni vernici ove godine obeležavaju 1. maja. Iako nam vreme baš ne ide na ruku, sigurni smo da ćete i ovaj Vaskrs provesti na najlepši mogući način, uz svoje najdraže i bogatu trpezu.

Običaji najradosnijeg hrišćanskog praznika

Za početak ovog teksta osvrnućemo se na običaje i verovanja koja se vezuju za ovaj praznik. Dan kada je po verovanju vaskrsao Isus Hrist u narodu se naziva Vaskrs i to je pored Božića najradosniji hrišćanski praznik.

vaskrs

Praznik vaskrsenja Isusa Hrista se svake godine obeležava u različito vreme, a oni stariji znaju da Vaskrs pada na prvu nedelju posle punog meseca, na dan prolećne ravnodnevnice ili odmah posle nje, što kod pravoslavnih vernika biva u periodu između 4. aprila i 8. maja. Iako za Vaskrs nema previše običaja kao za Božić deca mu se posebno raduju jer su njegovo glavno obeležje farbana jaja.

Veruje se da ovaj običaj potiče od Marije Magdalene koja je, kako piše u Bibliji, pred rimskog cara Tiberija donela crveno jaje kad se pročulo da je Isus vaskrsao te je uzviknula “Hristos je vaskrsao!” Druga legenda kaže da su se stanovnici Jerusalima rugali hrišćanima što veruju u vaskrsenje i govorili kako je to nemoguće kao što je nemoguće da kokoške snesu crvena jaja. Sledeće godine, tačno na dan Vaskrsa sve kokoške Jerusalima su snele crvena jaja i otuda običaj farbanja.

U različitim krajevima našeg regiona jaja se farbaju u različite dane, negde ih farbaju na Veliki Četvrtak, negde na Veliki Petak, dok se negde to radi na dan uoči samog Vaskrsa. Običaj je da prvo jaje bude ofarbano u crvenu boju, pošto je ona simbol radosti i života, to jaje se obično naziva “čuvarkuća” i čuva se do sledećeg Vaskrsa za sreću i blagostanje tokom cele godine. U mnogim selima širom naše zemlje čuvarkuća se daje kokama da bolje nose čitave godine. Još jedan jako lep običaj se vezuje za Vaskrs, a to je umivanje u cveću na Cvetnu Nedelju, tačno nedelju dana pre Vaskrsa kao početak Velike Nedelje. Veruje se da će svi oni koji se umiju u cveću biti zdravi i veseli čitave godine.

Običaji nalažu da se domaćica pre farbanja jaja prvo prekrsti i u vodu u kojoj će se kuvati jaja naspe malo svete vodice koja je osveštana tokom Velikog posta. Kad je u pitanju hrana tu nema preterano mnogo običaja kao za Božić osim toga da se malo više pažnje posvećuje doručku, a ne ručku. Isto tako običaj je da se svi oni koji su postili prvo omrse sa kuvanm jajetom.

U Hrvatskoj se za Uskrs priprema bogata trpeza za doručak gde se moraju naći kuvana jaja, šunka u pečena u hlebu, mladi luk, francuska salata i pinca ili panetone, voćni hleb.

Ono čemu se deca najviše raduju, pored farbanja jeste i tucanje jajima pa se tako na Vaskrs organizuju razna takmičenja za najjače jaje.

Vaskršnji pozdrav glasi: “Hristos Vaskrse, vaistinu Vaskrse”.

vaskrs2

Vaskršnji običaji širom sveta

Za vas smo pronašli neke od nama najinteresantnijih vaskršnjih praznika širom sveta.

Interesantan vaskršnji običaj dolazi iz Finske gde se deca na dan Vaskrsa maskiraju, na glave stavljaju kape i marame i izlaze na ulice sa grančicama vrbe i čajnicima u rukama, a u pojedinim delovima Finske se pale lomače da se oteraju sve veštice za koje se veruje da se pojavljuju između Velikog Petka i Vaskrsa.

U Poljskoj postoji običaj da se na Veliki Ponedeljak ljudi polivaju vodom, odnosno mladi momci vodom polivaju svakoga na koga nalete, a verovanje kaže da ona devojka koja bude potpuno mokra će se udati te godine.

Stanovnici malog gradića na jugu Francuske takođe imaju veoma interesantan vaskršnji običaj. Naime, kod njih se na glavnom trgu na Vaskršnji ponedeljak poslužuje ogromni omlet napravljen od više od 4.500 jaja za 1.000 ljudi.

U Americi se za decu obično organizuje potraga za vaskršnjim jajima koje sakrio vaskršnji zeko. Iako se veruje da je vaskršnji zeko još jedan komercijalni trik koji dolazi i Sjedinjenih Američkih Država, on potiče iz Nemačke jer je tamo zec, baš kao i pile simbol života i radosti.

Farbanje jaja

Jaja su se nekad farbala samo u crvenu boju ili onu dobijenu kada se jaja kuvaju u vdi zajedno sa ljuskama crvenog luka. Danas je to nešto drugačije, jaja farbamo u sve moguće boje, šaramo ih, ukrašavamo, na njima iscrtavamo omiljene likove. Evo nekoliko sjajnih predloga kako da obojite jaja, na tradicionalne i one nešto modernije načine.

Šaranje jaja voskom

U vaskršnjoj tradiciji zemalja istočne i jugoistočne Evrope duboko je ukorenjeno i šaranje jaja uz pomoć voska. Ako ste do sad gledali vaše bake i mame kako to rade, uz nekoliko naših smernica ove godine možete pokušati i sami.

vosak2

Šaranje jaja voskom se praktikuje još od davnih vremena, a bez obzira na razne nalepnice koje možemo kupiti, sjajeve i posebne boje i dan danas praktikuje širom regiona. Po divnim šarenim jajima ukrašenim voskom posebno su poznate Ukrajina i Poljska čije su pisanice (pisanky), kako ih oni zovu prava mala umetnička dela.

Ova tehnika šaranja jaja je poprilično jednostavna, a radi se o tome da uz pomoć posebne drvene olovčice sa metalnim vrhom (koji mora biti malko zaobljen, kao mala kuglica), a za to vam može poslužiti i igla za heklanje ili komad žičice zaboden u drveni štapić, nanosimo otopljeni vosak na sirova jaja pa ih kasnije kuvamo u željenoj boji.

Veoma je važno da koristite prirodni pčelinji vosak koji ste otopili na niskoj temperaturi i čuvate ga na toplom mestu tokom šaranja da se ne stvrdne, a nanosite ga na jaja sobne temperature.

Umačete metalni vrh „olovčice“ u vosak i iscrtavate razne šare i šarice, imena dece i cveće, u zavisnosti od vaših umetničkih sklonosti.

vosak

Pre nego jaja stavite da se kuvaju budite uvereni da se vosak na jajima u potpunosti stvrdnuo, a kad poprime boju na mestima gde je bio vosak ostaće divna šara.

Prema nekim običajima, u određenim krajevima našeg regiona, jaja su se voskom šarala na Veliki petak da bi se bojila sutradan, na Veliku subotu dok se u pojedinim krajevima i boje na Veliki petak.

Mramorna jaja

Za mramorni kolač ste sigurno čuli, ali jeste li znali da postoji tehnika bojenja jaja koja će ih učiniti divno šarenima? Evo kako da napravite mramorna vaskršnja jaja.

Ova tehnika podrazumeva bojenje samo ljuske jaja i služe za ukras, ne i za tucanje. Ideju smo pronašli na Handimania sajtu, a oni su je „ukrali“ od popularne Marthe Stewart.

Potrebni sastojci:

  • Jaja
  • Belo sirće
  • Prehrambene boje
  • Maslinovo ulje

mramorna jaja

Jaja probušite iglicom, ispustite sadržaj, operite unutrašnjost i ostavite da se u potpunosti osuše. U posudici pomešajte tri šolje mlake vode, dve kašike sirćeta i prehrambenu boju po želji. Stavite jaje u otopinu i prelivajte ga kašikom dok ne poprimi boju.

U posebnu, malo pliću posudicu na isti način pomešajte boju, ali napravite tamnu nijansu iste boje u koju ste prethodno obojili jaje. Tečnost treba da bude duboka oko 1,25 centimetara. U boju uspite kašiku maslinovog ulja i promešajte viljuškom da napravite vir od ulja na površini.

Jaje koje je obojeno u baznu boju kratko provucite kroz tamnu boju u kojoj je ulje, izvadite napolje i ostavite da se suši. Dobićete divne marmorne šare.

Čipkani ukrasi

U ovom tutorijalu možete koristiti komadiće čipke ili, čak, komadiće heklanja, heklanih stolnjačića. Na blogu Diytilwedie, gde smo pronašli recept tvrde da su koristili boje za hranu i da im je farbanje uspelo, ali na sajtu jedne od najpoznatijih svetskih domaćica Marte Stjuart ističu da koristite obične farbe za jaja.

Materijal:

  • Jaja
  • Boje za jaja (razne)
  • Gumice
  • Komadići čipke ili heklanja
  • Makaze

čipka

Čipku izrežite na duguljaste trakice ili veće komade (okrugle ili u kvadratićima). Trakicu omotajte oko jajeta i dobro pričvrstite gumicom (ali da jaje ne pukne). Ako želite umotati celo jaje stavite ga na sredinu kružića ili kvadratića od čipke, zavežite čvrsto u vrećicu (zategnite čipku oko jajeta i pričvrstite krajeve gumicom).

Jaja bojite prema uputstvima na vrećici boje za farbanje. Kada su kuvana i poprime boju nežno ih izvadite, uklonite čipku i stavite da se osuše i ohlade.

Ako koristite običnu boju za hranu upotrebite i malo sirćeta. Napunite posudu sa dovoljno ključale vode da možete potopiti jaja, uspite 2 kašike sirćeta i boju za hranu po izboru. Već kuvana jaja obložite čipkom kao što je navedeno i potopite u mešavinu sirćeta, boje i ključale vode. Ostavite da deluje 4 do 5 minuta. Izvadite iz posude, skinite čipku i ostavite jaja da se osuše.

Galaktička jaja

Ova jaja takođe služe samo i isključivo za ukras i najbolje bi bilo da ovom tehnikom bojite smo prazne ljuske ili plastična te drvena jaja. Ideju smo pronašli na Dreamalittlebigger blogu.

Potreban materijal:

  • Jaja obojena sa crnom bojom za školske table
  • Akrilne boje ( razne nijanse)
  • Sunđeri
  • Kistovi

galaktička

Za početak jaja obojite u crnu boju za školske table i ostavite da se boja u potpunosti osuši pre nego ih pretvorite u posebna galaktička jaja.

Na plastični tanjirić istisnite nekoliko akrilnih boja, plavu, ljubičastu zlatnu i srebrnu pa ih naizmenično premazujte preko crnih jaja kistom ili ih utapkajte sunđerom dok ne dobijete odgovarajući rezulatat.

Ostavite da se jaje suši između slojeva boje kako je nanosite.

Obavezno nanesite zlatnu u tragovima, a na samom kraju kao završni potez poprskajte jaje sa malo bele boje i ostavite da se u potpunosti oduše.

Vaskršnja dekoracija

Za ovaj Vaskrs se potrudite i kad je u pitanju dekoracija stola, a sigurni smo da će vam naši predlozi dobro doći.

Salvete u obliku vaskršnjeg zeca

Da bi vaša uskršnja dekoracija stola bila savršena onda obavezno složite salvete tako da podsećaju na uskršnjeg zeku.

Donosimo vam sjajan video tutorijal koji će vam u tome pomoći.

Fenomenalna jaja od vunice

Poklone i slatkiše za vaše mališane ove godine možete upakovati u velika vaskršnja jaja napravljena od vunice. Evo i kako.

Vaskršnje delicije

Iako se za Vaskrs trpezi ne posvećuje toliko pažnje koliko za Božić postoji nekoliko delicija koje se tu moraju naći. Mi vam donosimo neke slasne recepte.

Pinca ili panettone

Italijani je zovu panettone i prave je za Božić, u nekim područjima na Balkanu se zove pinca i tradicionalno se pravi za uskršnje praznike. Mi je možemo zvati voćni hleb ili uskršnja pogača, a ovaj spoj pomorandžine korice i suvog voća nećete zaboraviti.

Da biste napravili ovaj hleb potrebno je malo više vremena i truda, ali kad vam kuća zamiriše, sav napor ćete zaboraviti u sekundi.

Sve što vam je potrebno:

  • 1 kg brašna
  • 7 žumanaca
  • 2 jajeta
  • 200 g margarina
  • 2-3 kašike ulja
  • 200 g grožđica/brusnica
  • Kašičica ruma
  • Korica jednog limuna i jedne pomorandže sitno iseckana
  • Par kapi ekstrakta od badema
  • 1,5 kockica svežeg kvasca
  • 2,5 dcl mleka

pinca

Kvasac izmrvite, pomešajte sa dve kešičice šećera i prelijte polovinom mlakog mleka, dodajte kašičicu brašna i pustite da nadođe. Grožđice namočite u mlakoj vodi pomešanoj sa malo ruma.

Od svih sastojaka umesite glatko testo tako što ćete prvo izmešati sve suve sastojke staviti ih u veći sud, napraviti malo udubljenje i dodavati mokre sastojke (jaja, ulje, mleko, kvasac…)

Testo dobro umesite, dajte si truda…

Nakon što ste testo umesili ostavite ga da se diže oko sat vremena, dok ne udupla svoju zapreminu. Zatim ga premesite i podelite na tri lopte koje ćete staviti na veći pleh. Prekrijte ih čistom krpom i ostavite još 20-ak minuta na toplom. Pre pečenja pince premažite žumancetom i napravite na vrhu šaru kao da ste je razrezali na tri dela. Pecite 40 minuta na 160C.

Vaskršnja pletenica

Šta mislite da za ovogodišnje uskršnje praznike pored svečanog ručka, šarenih jaja i kolača napravite poseban hleb baš za ovu priliku. Naša preporuka je uskršnja pletenica.

Ovaj divni recept namenjen baš za predstojeći praznik pronašli smo na Bunkycooks blogu i sigurni smo da će i kod vas izazvati jednako oduševljenje kakvo smo i mi osetiili.

Kad je u pitanju samo testo, pored toga što se radi o slatkom hlebu u njegovoj pripremi nema ništa neobično. Poseban je njegov izgled jer se peče zajedno sa šarenim vaskršnjim jajima. Uostalom pročitajte recept i pogledajte sami.

Potrebni sastojci:

  • 2/3 šolje mleka
  • 5 kašika šećera
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 2 jaja
  • Malo soli
  • 2 ¾ šolje brašna
  • 100 g putera izrezanog na kockice sobne temperature plus jedna kašika otopljenog putera
  • 6-7 velikih jaja
  • Boja za jaja ili za kolače

pletenica

Mleko stavite u šerpicu na šporetu da se zagreje, a zatim ga prelijte u posebnu posudicu, dodajte 1 kašiku šećera i kesicu kvasca pa pustite da stoji dok ne počne da se peni, oko pet minuta.

Preostale četiri kašike šećera pomešajte sa brašnom i solju pa polako dodavajte mleko i kvasac, puter iseckan na kockice, jedno jaje i sve sjedinite da dobijete svilenkasto testo. Posudu srednje veličine premažite sa malo otopljenog maslaca pa u nju stavite umešeno testo. Maslacem premažite i testo, prekrijte plastičnom folijom i ostavite da stoji na toplom mestu dok ne se ne udvostruči 1 – 1 ½ sat.

Jaja skuvajte i obojite u različite boje, a možete iskoristiti i jaja koja ste prethodno pripremili za Vaskrs.

Kad se testo diglo, pripremite veći pleh za pečenje i prekrijte ga masnim papirom. Testo podelite na tri jednake lopte pa svaku loptu razvaljajte u tanke trake dužine 40 centimetara, spljoštenih krajeva. Ako imate problem sa oblikovanjem trakica, prekrijte testo kuhinjskom krpom, ostavite da stoji 10 minuta pa probajte ponovo.

Na pripremljenom plehu, od trakica od testa oblikujte pletenicu koja bi trebalo da bude dugačka oko 30 centimetara. Krajeve spojite tako da se ne bi razmotala tokom pečenja ili dizanja. U pletenicu poslažite i ofarbana jaja sa jednakim razmacima, lagano ih utisnite između upletenih trakica od testa (polegnite ih), a zatim pletenicu prekrijte i pustite da se još jednom digne, 45-50 minuta.

Rernu uključite da se greje na 175C, a preostalo jaje umutite sa dve kašike toplog mleka pa dobijenom smesom uz pomoć kista premažite pletenicu, ali pazite da ne premazujete i jaja. Pecite pletenicu 20-25 minuta, isključite rernu, izvadite hleb i ostavite da se hladi na sobnoj temperaturi prekriven krpom.

Jagnjeće pečenje s pestom

Ono što je svinjsko pečenje za Božić to je svakako jagnjeće za Uskrs. Donosimo vam divan recept za pečeni jagnjeći but sa pestom. Isprobajte ga ovog Uskrsa.

Recept smo pronašli na Aninas-recipe blogu.

Potrebni sastojci:

  • Jagnjeći but od 1.5 – 2 kg
  • So, biber
  • Sveža majčina dušica i ruzmarin
  • Nekoliko krompira, iseckanih na kolutove
  • Jedna šolja čišćenih malih glavica crvenog luka
  • 2 cele glavice belog luka
  • 2 šolje malih šargarepa
  • 4 kašike putera
  • 1 naribana glavica karfiola

Za pesto

  • Sveža menta
  • ¼ šolje naseckanih badema
  • ¼ šolje naribanog parmezana
  • ½ šolje maslinovog ulja
  • 1 čen belog luka
  • So, biber

pečenje

Uključite rernu da se greje na 120C, a jagnjeći but stavite u vatrostalnu posudu i dobro začinite solju, biberom, majčinom dušicom i ruzmarinom. Pokrijte folijom i ostavite u rerni pet sati.

Nakon toga, sklonite foliju i u vatrostalnu posudu ubacite krompir, crveni luk i dve cele glavice belog luka kojima ste odsekli vrhove. Pecite još dva sata dok povrće mekano.

Dok se meso i povrće peku, na tavu sipajte puter, pustite da se rastopi pa dodajte mladu šargarepu i dinstajte dok ne omekša i dok se ne karamelizuje. Izvadite iz tave na tanjir, dodajte u tavu još putera pa izduinstajte naribavi karfiol, začinite solju i biberom, dnstajte dok ne omekša pa ostavite sa strane.

Za pesto u avanu ili blenderu izmešajte mentu, bademe, parmezan i maslinovo ulje, dodajte so i biber pa miksajte dok ne dobijete pastu, dolivajte ulje po potrebi. Kad je meso pečeno, servirajte ga na tanjir za posluživanje zajedno sa povrćem, prelijte svežim pestom i poslužite uz karfiol i mladu šargarepu.

Torta ptičije gnezdo

Ako želite da vašu svečanu trpezu krasi torta u obliku ptičijeg gnezda prepunog šarenih bobmbona koji neodoljivo podsećaju na šarena vaskršnja jaja, onda pažljivo pročitajte recept koji smo pronašli na Vanilabeanbaker blogu i ostavite svoje goste bez reči.

Ovde se u stvari radi o veoma ukusnoj torti od šargarepe i ananasa koja ukrašena na specifičan način neodoljivo podseća na ptičije gnezdo. Iako deluje komplikovano, verujte nam na reč svaka domaćica sa mrvicom iskustva može napraviti ovu tortu da izgleda senzacionalno baš kao na fotografijama.

Potrebni sastojci:

Za kore

  • 2 šolje brašna
  • 2 kašičice praška za pecivo
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • ¾ kašičice soli
  • 2 kašičice cimeta
  • ½ kašičice muskatnog oraščića
  • ¾ šolje belog šećera
  • ¾ šolje smeđeg šećera
  • 3 jaja
  • 1 ½ šolja biljnog ulja
  • 2 kašičice vanila ekstrakta
  • 2 šolje narendane šargarepe
  • 1 šolja izmrvljenog ananasa
  • ½ šolje pekan ili običnih oraha (proizvoljno)

Krema od čokolade

  • 220 g putera
  • 3 ½ šolje šećera u prahu
  • 1/2 šolje kakao praha
  • ½ kašičice soli
  • 2 kašike vanila ili 1 kašičica ekstrakta od badema
  • 4 kašike slatke pavlake

Priprema:

Izmešajte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, so, cimet i oraščić u većoj posudi pa ostavite sa strane.

U posebnoj posudi mutite šećer, jaja, ulje i vanila ekstrakt dok ne dobijete glatku smesu, postepeno dodavajte suve sastojke tako da dobijete glatko testo, mikser smanjite na najmanju brzinu i dodajte šargarepu i ananas.

Smesu uspite u namašćen okrugli kalup za torte i pecite 40 minuta u rerni zagrejanoj na 175C.

Kad je torta gotova izvadite je na žicu za hlađenje, pa kad se u potpunosti ohladila isecite na tri jednaka dela horizontalno. Krenite na pripremu kreme.

Mikserom kratko mutite puter, a zatim smanjite brzinu i postepeno dodavajte šećer u prahu i kakao, mešajte mikserom na najsporijoj brzini da se suvi sastojci ne razlete. Kad su se svi sastojci sjedinili pojačajte brzinu i dodajte ekstrakt koji ste odabrali, so i slatku pavlaku pa mutite još tri minuta. Ako mislite da je krema previše tečna dodajte još šećera, ako je previše gusta razredite je sa još malo pavlake ili mleka.

Ohlađene kore torte premažite puter kremom i slažite jednu na drugu, a zatim krenite na oblikovanje gnezda.

Na sredini nafilovane torte uz pomoć malog tanjira nožićem nacrtajte krug pa izdubite tortu, ali ne do dna, samo do druge kore i oblikujte stranice tako da budu malo zaobljene.

gnezdo3

Tako izdubljenu tortu celu premažite kremom i izgladite da bude ravno i stavite na hlađenje u frižider. Nakon hlađenja na tortu možete naneti još jedan sloj kreme.

gnezdo4

Ostatak kreme stavite u vrećicu za zamrzivač, odrežite jedan kraj makazama da dobijete malu rupicu pa po torti iscrtavajte male linije da izgledaju kao grančice, prvo unutrašnjost pa vanjski deo gnezda.

gnezdo2

Kad ste celu tortu obložili „grančicama“ u sredinu gnezda stavite šarene bombone ili čokoladna jaja, a na jedan kraj stavite ukras u obliku ptičice koji ste kupili.

gnezdo

Napomena: Za ovu tortu možda vam bude potrebna i dupla mera kreme.

I toliko od nas za ovaj Vaskršnji specijal. Ako i vi imate neki interesantan vaskršnji običaj ili recept iz vašeg mesta, podelite ga sa nama, ami vam želimo da ovaj radosni praznik provedete u miru i blagostanju sa onima koje najviše volite.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar