Serklaž grlića materice
Neke žene u trudnoći pate od takozvane nekompetentnosti grlića materice što znači da grlić nema sposobnost da se u potpunosti zatvori tokom trudnoće, a to povećava šanse za prevremeni porod. U tom slučaju se najčešće preporučuje serklaž grlića.
Šta je to nesposoban grlić materice?
Tokom poslednjih nedelja trudnoće grlić materice prolazi kroz proces poznat pod nazivom dilatacija i brisanje. Dilatacija podrazumeva širenje grlića dok se brisanje odnosi na razređivanje tkiva samog grlića. Obično, ako je sve pod kontrolom taj proces se odvija pred sami kraj trudnoće, ali kod nesposobnog grlića taj proces kreće i pre termina.
Ovo prevremeno otvaranje grlića nosi određeni rizik po majku i po bebu pa može doći do prevremenog poroda ili čak pobačaja.
Šta je serklaž grlića?
Serklaž grlića materice je hirurški zahvat kojim se sprečava nesposobnost grlića. Radi se o tome da hirurg ušije sam grlić materice da se ne bi otvarao i time se sprečava mogući prevremeni porod. Šavovi se ukljanjaju kada trudnica uđe u 37 nedelju trudnoće, ali i ranije u zavisnosti od procene lekara.
Serklaž se u većini slučajeva obavlja u 14. nedelji trudnoće, a postoje slučajevi kada se kod trudnice ne primete nikakvi simptomi nesposobnog grlića sve do poslednjeg trimestra trudnoće. Kada se serklaž obavlja u kasnijoj trudnoći to znači da će taj zahvat biti neophodan i u narednim trudnoćama.
Kada vam lekar saopšti da će vam biti neophodan serklaž ponudiće vam jednu od tri opcije izvođenja ovog zahvata.
McDonald serklaž je najčešći način obavljanja ovog zahvata kada hirurg posebnim šavom zatvara grlić materice i ova vrsta se preporučuje oko 14 nedelje trudnoće.
Shirodkar serklaž je gotovo identičan kao i prva vrsta koju smo naveli, a jedina je razlika što šavovi prolaze kroz unutrašnje zidove grlića materice i nisu vidljivi. Ovaj zahvat je dosta komplikovaniji od McDonald serklaža, ali se veruje da nosi manje rizika od mogućih infekcija.
Abdominalni serklaž. Ova vrsta zahvata se obavlja samo ukoliko je grlić previše kratak da bi se obavio vaginalnim putem ili ako je ranije obavljan bez uspeha. Ovaj zahvat se obavlja kroz sam abdomen i u tom slučaju grlić se trajno ušiva. Nakon procedure neophodno je obaviti ultrazvučni pregled koji će potvrditi da sam zahvat nije oštetio fetus, da je protok krvi do bebe dobar i da ima dovoljno plodove vode.
Zašto se obavlja serklaž?
Lekari preporučuju serklaž trudnicama kojima se grlić materice počeo širiti pre 24 nedelje trudnoće, a uzroci toga mogu biti razni:
- Kratak grlić materice.
- Oštećenje grlića usled ranijih trudnća.
- Iskustvo sa spontanim pobačajima u drugom tromesečju trudnoće.
- Serklaž u ranijim trudnoćama.
- Abnormalni grlić pre začeća.
- Ranije obavljan serklaž u kasnijem stadijumu trudnoće.
Dobrobiti serklaža
Brojne su dobrobiti koje ova procedura donosi. Statistike pokazuju da ovaj proces u 85 slučajeva sprečava prevremeni porod ili spontani pobačaj.
Rizici
Kao i svaki drugi hirurški zahvat serklaž sa sobom nosi određene rizike među kojima su:
- Oštećenja grlića metrice.
- Infekcije.
- Vaginalno krvarenje.
- Povišena temperatura.
- Nesposobnost širenja grlića kad za to dođe vreme.
- Ruptura materice
- Prevremeno oticanje plodove vode.
- Prevremene kontrakcije.
- Prevremeni porođaj.
- Spontani pobačaj.
Kada se obratiti lekaru
Ako vam je obavljen serklaž lekaru se odmah obratite ako se pojave neki od sledećih simptoma:
- Mučnina i povraćanje.
- Oticanje vode.
- Pucanje vodenjaka.
- Vaginalni iscedak.
- Vaginalno krvarenje.
- Kontrakcije.
- Grčevi.
- Bolovi u donjem delu stomaka ili leđa koji dolaze i odlaze baš kao i kontrakcije.