Menu 

Sirup i med od mladih izdanaka bora su tradicionalni i prirodni “melemi”, lako pristupačni i jednostavni za pripremu. Pročitajte koliko su borovi izdanci zdravi.

Dejstva crnogoričnih mladica kod bolesti respiratorih organa poznata su i cenjena vekovima, a koriste se za iskašljavanje, tegobe pri disanju, astmu, bornhitis, alergije, kao i za prevenciju istih i jačanje imuniteta.

Pod imenom bor, u različitim podnebljima nazivaju se različite vrste borova, smreka ili jela, ali većina starih majstora, travara i narodnih medicinara najčešće je u receptima označavala 5 vrsta porodice bora – beli bor, običnu smreku, crnu smreku, običnu jelu ili planinski bor – i svi se u različitim dozama koriste za pripremu meda i sirupa.

Beru se samo mladi izdanci, koji se potom peru i suše, a u zavisnosti da li želite med ili sirup, koristićete pčelinji med ili šećer. Postoji više recepata za pripremanje sirupa ili meda, a mi smo se odlučili za najjednostavniji.

Sirup

Za sirup vam je potrebno kilogram mladih izdanaka bora, te kilogram šećera. U veću teglu stavite prvo red šećera, pa red izdanaka, dok ne napunite otprilike dve trećine posude, a poslednji red završite šećerom. Teglu dobro poklopite i ostavite na osunčanom mestu 20 dana. Ono o čemu treba voditi računa je da prvih nekoliko dana tegla ne bude izložena naglim promenama temperature, da se istopljen šećer ne bi zgrudvao zbog hladnoće. Posle 20 dana, procediti kroz gazu i pretočiti u boce, te čuvati na tamnom mestu. Sirup se radi prevencije pije tri puta sedmično – po jedna kašika u tri sedmice, posle cega sledi pauza od sedam dana, s tim da se deci daje polovina doze. U slučaju upale respiratornih organa, velika kašika se pije tri puta na dan.

Med

Zbog činjenice da kilogram šećera iz prethodnog recepta mnogima ne zvuči baš najzdravije, mnogi se odlučuju da umesto sirupa naprave med od borovih izdanaka. Pripema teče skoro identično kao kod sirupa, s tim da se umesto šećera stavlja “red” meda, a ukoliko ne koristite već kristalizirani med – posudu uopšte nije potrebno držati na suncu. Isti je i način korištenja, kao i blagotvorna dejstva i jednog i drugog preparata, a najbolje ih je potrošiti za godinu dana.

Borovi izdanci, naravno, ne beru se u gradskim parkovima ili pored puteva, a mnogi ljubitelji narodne medicine u potragu za izdancima idu što je dalje moguće od naseljenih mesta. Vreme u godini kada se izdanci pojavljuju, zavisi od nadmorske visine. Na višim predelima izdanci će “kasniti”, a period u kome mogu da se prikupljaju proteže se uglavnom od marta do juna, što znači da je upravo vreme da na jednom od izleta odvojite malo vremena i obezbedite sebe i porodicu jednim od najčuvenijih narodnih “lekova za disanje”.

Piši!
Širi dalje!

9 komentara
  1. mladen

    moj samo sto nije gotov uskoro ga procjedjujem a pravim ga svake godine i super je :)

  2. Vesna Todoric

    Hocu da napravim sirup ali mi nije jasna upotreba sirupa preventivno!Pise da se pije jedna kasika u tri nedelje ili jedna kasika nedeljno?Molim vas da mi pojasnite upotrebu sirupa unapred zahvalna Vesna!

  3. ljiljana djordjevic

    da li treba samo oprati i osusiti? ili treba suve a ne da budu zelene grancice?hvala na odgovoru

  4. Aleksandra Katava-Smiljic via Facebook

    napravila prije par dana :D

  5. Nevenka Škaro via Facebook

    Vrlo jednostavno, sa medom divna aroma, probala sam, nije loše koristiti kao preventivu

  6. Franzi-Tomic Mila via Facebook

    I ja ga pravim,za kašalj je odličan.

  7. Alen Elha Basic via Facebook

    moja mama to redovno pravi,za kasalj je odlican..

  8. Milja Nana via Facebook

    Meni ovo liči na KEDAR, baš ovaj moj ispred prozora (na V spratu)

  9. Visnja Karafa Nahirni via Facebook

    Na Zlatiboru sam ga kupila,crvene je boje i mojoj deci je bio delotvoran ali niko nije hteo dati recept.HVALA VAM.

Napišite komentar