Menu 

Nutricionisti kažu da je sočivo jedna savršena namirnica koju bi trebalo jesti u što većim količinama. Kod nas je prilično zapostavljena u odnosu na neke druge mahunarke, ali se nadamo da ćete nakon što pročitate ovaj tekst promeniti mišljenje i više koristiti sočivo, jer je zaista zdravo.

Ono što se na prvom mestu mora spomenuti u vezi ove mahunarke je svakako to da je jedan od najboljih izvora proteina biljnog porekla i zbog toga je omiljena među veganima i vegetarijancima. S druge strane, veoma se lako uzgaja i na neki način poboljšava kvalitet zemljišta tako da ako imate baštu, ovog proleća obavezno na spisak za sadnju stavite i sočivo. Iako mi najviše koristimo pasulj iz ove porodice biljaka, stručnjaci kažu da je sočivo mnogo bolji izbor.

Sočivo je bogato raznim mineralima poput folata, bakra, gvođža, mangana, vitamina B i cinka a, sadrži i prilične količine visokokvalitetnih proteina koji će vas zasititi i duže vreme nećete osećati glad. I na kraju moramo spomenuti da pored svih sjajnih svojstava sočivo nije skupa namirnica.

Sočivo je takođe jedan od najboljih prirodnih izvora vlakana, a samo jedna šolja kuvanog sočiva sadrži oko 16 grama što je više od polovine koliko je neophodno ženama na dnevnoj bazi da bi organizam dobro funkcionisao. Konzumacijom sočiva najlakše ćete dostići ciljnu količinu preporučene dnevne doze vlakana, a važno je napomenuti da su vlakna pronađena u voću, povrću, semenkama, orašastim plodovima, žitaricama i ostalim biljkama od velike važnosti za dobru probavu te dokazano smanjuju nadutost, zatvor i otklanjaju neugodnost u stomaku. Istraživanja su pokazala da je dobra probava povezana sa dobrim raspoloženjem, poboljšanom apsorpcijom i produkcijom vitamina i minerala pa čak i gubitkom kilograma.

Lekari savetuju da bi žene dnevno trebalo da unose 25, a muškarci 38 grama vlakana, a većina ljudi u proseku unese između 11 i  19 što nije dovoljno da bi ljudski sistem funkcionisao bez problema. Unos vlakana je lako poboljšati uz male dijetalne izmene, a sočivo je sigurno namirnica koju jednostavno morate uvrstiti u svoj jelovnik u tom slučaju. Opcija je zaista mnogo, a nećete pogrešiti bilo da odaberete crveno, smeđe, zeleno ili crno sočivo.

Kako odabrati sočivo

Gotovo sve vrste sočiva imaju jednake nutritivne vrednosti, a koju da odaberete zavisi samo od vašeg recepta.

Crveno sočivo. Najsitnije sočivo crveno-narandžaste boje i najbrže se kuva. Veoma se lako raskuva i teško zadržava oblik, pretvori se u pire za trena oka. Odlično je za neke vrste karija i čorbice, daje im gustinu bez nezdrave zaprške.

Smeđe sočivo. Ovo je sigurno sočivo koje ćete najčešće videti u prodavnicama, nešto je većeg oblika od crvenog, lako zadržava oblik, a da bi se raskuvalo porebni su sati kuvanja. Savršeno je za razne čorbice kojima je potrebno nešto duže kuvanje, a priprema se na gotovo isti način kao pasulj.

 

69655578_2792ec56fa_z

Zeleno sočivo. Poreklo vodi iz jedne francuske pokrajine, veoma je sitno, ali savršeno zadržava oblik i nakon kuvanja što ga čini savršenim izborom ako pripremate neku salatu.

Crno sočivo. Baš kao i zeleno, ovo crno sočivo savršeno zadržava oblik i odlično je za razne vrste salata. Pomalo je nalik kavijaru i zato sjajno izgleda kad se posluži uz parče tosta na zabavama. Probajte sledeći put kad budete organizovali neko druženje.

Sočivo sa kokosom i paradajzom

Potrebni sastojci:

  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 1 šolja sitno naseckanog crvenog luka
  • 1 šolja naseckane šargarepe
  • 1-2 kašike naseckanog belog luka
  • 2 šolje crvenog sočiva
  • 1 kašika kurkume
  • 1 kašičica mlevenog crnog bibera
  • Malo soli
  • 2-4 šolje povrtnog bujona
  • 1 konzerva naseckanog paradajza
  • 1 konzerva kokosovog mleka
  • 2 šolje mešavine zeleniša (kelj, spanać, blitva)

4342876977_9531dc4bd4_o

U veliku posudu sipajte maslinovo ulje i ostavite da se greje, dodajte crveni luk i dinstajte dok ne omekša. Nakon toga dodajte šargarepu i beli luk, pa dinstajte još pet minuta. Smanjite temperaturu i dodajte sočivo i začine, promešajte pa uspite i bujon, paradajz i kokosovo mleko. Ostavite da čorbca prokuva, smanjite, poklopite i pustite da lagano krčka 15 minuta. Sočivo treba u potpunosti da se raspadne. Probajte čorbicu i po potrebi dodajte još začina, a ukoliko je previše gusto dodajte još malo bujona ili vode. Na samom kraju ubacite zeleniš, promešajte, ostavite da baci ključ i servirajte.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar