Bamija – zdrava hrana istoka
Bamija je jedna od najzdravijih namirnica koja se vekovima koristi u lekovite svrhe. Danas vam govorimo sve o ovoj čudotvornoj biljčici.
Bamija je jedna od najstarijih namirnica, a prema nekim podacima u ishrani su je upotrebljavali i pre 3500 godina, posebno Egipćani koji su je obožavali. I dan danas se koristi širom sveta što zbog jedinstvenog ukusa, širokog načina primene, što zbog lekovitih svojstava.
Ova biljka je na prvom mestu bogata vitaminom C, vitaminom K i folatima. Pored toga sadrži zavidnu količinu vlakana od velike važnosti za dobru probavu , stabilizaciju šećera u krvi kao i kontrolu apsorpcije šećera u organizam.
Kakve dobrobiti donosi bamija
Zbog toga što je veoma bogata mineralima i vitaminima od velike važnosti za opšte zdravlje organizma uz bamiju se možete boriti protiv određenih bolesti i sprečiti nastanak istih.
Za sigurnu i zdravu trudnoću. Vitamin B koji je zadužen za proizvodnju novih ćelija i folata je od velike važnosti za zdravu trudnoću. Taj vitamin sprečava urođene mane kod beba i pomaže da plod raste i razvija se. Pored folata od velike važnosti je i vitamin C, kojim je bamija veoma bogata.
Za prevenciju dijabetesa. Zavaljujući vlaknima i ostalim nutrijentima bamija je veoma delotvorna kad je u pitanju normalizacija nivoa šećera u krvi, a potpomaže i umanjenje simptoma dijabetesa.
Pospešuje zdravlje bubrega. Studija obljavljena u oktobru 2005. godine je otkrila da redovnom konzumacijom bamije se smanjuje rizik od nastanka bubrežnih obolenja, posebno onih uzrokovanim dijabetesom.
Pospešuje zdravlje debelog creva. Bamija je prepuna dijetetskih vlakana koja su veoma važna za zdravlje debelog creva i probavnog trakta u celini. Vitamin A doprinosi zdravlju sluznice i omogućava probavnom traktu da normalno funkcioniše.
Može pomoći kod respiratornih problema poput astme. Bamija sadrži vitamin C koji dokazano pomaže kod respiratornih obolenja poput astme. Jedna studija je pokazala da redovnom konzumacijom hrane bogate vitaminom C čak i u manjim količinama dolazi do smanjenja simptoma astme u kod dece.
Za zdravlje kože. Vitamin C utiče na zdravlje i mladalački izgled kože, pospešuje rast i regeneraciju tkiva što utiče na poboljšanu produkciju kolagena. Od bamije možete napraviti sjajnu masku za lice tako da je kuvate u vodi dok ne omekša u potpunosti, zatim je izgnječite i nanesite na lice. Nakon pet minuta lice isperite, a rezultati će biti vidljivi odmah.
Uzgajanje bamije
Bamija je retko povrće koja čije mahune su jestive, spada u porodicu sleza. Obično se uzgaja u predelima Zapadne Afrike i Južne Azije. Ako želite uzgajati bamiju, nemojte oklevati nego to učinite jer je veoma jednostavna za uzgoj tokom toplijih meseci, a u toplijim predelima čak i tokom cele godine.
Bamiju bi trebalo posejati 3-4 nedelje nakon poslednjeg mraza, a razmak između semena trebalo bi da bude najmanje 7,5 cm da bi biljka nesmetano rasla. Nakon što zasadite biljku nežno je zalijte i nakon toga nemojte zalivati dok se ne pojave prvi izdanci.
Bamija uspeva u vlažnoj i zemlji bogatoj mineralima, a od sejanja do prvih plodova trebalo bi da prođe otprilike 45-60 dana.
Pripremanje bamije u kulinarstvu
Bamija se može jesti sirova, možete je pržiti ili kuvati na pari, a najčešće se koristi u pripremi gulaša, čorbica i supa. Nezaobilazan je sastojak poznate Begove čorbe, bosanskog specijaliteta.
Ukoliko je koristite u sušenom obliku kako se kod nas najčešće može pronaći biće joj potrebna duža termička obrada.
Kao prvo, da se ne bi slinavila, secete gorni dio mnogo malo i to na krugao. Onda je stavite u sirce i vodu da odstoji pola chasova. To mi uvek imamo na stolu u Torontu. Ja je pravim sa vise crnog luka i sargarepe. Prvo skuvam pileceg mesa pa onda mese stavim da se dinsta sa lukm i sargarepom. Bamju izvadimo iz sirceta sa vodom i secemo je na pola ako je velika. Ona se onda ne slinavi. Brzo je gotova, ne sme se dugo kuvati, jer kad se kuva onda jos vise slinavi. Malo crnog bibera, kurkame i crvene alove paprike. Malo vode i ona je za 20 min. gotova. Bon apetit
okra .bamija ili gospodjini prsti je jako hranljiva biljka.gaji se naj vise u Indiji I africi a moze I bilo gde da se gaji ali u letnje dane.Od semena do spremne za upotrebu uzme do 40 dana.Jako je bogata vitaminima I magnezijumom.A dobra je I za praviti maske za lice.Kleopatra je za svaki obrok imala bamiju na stolu.U Japanu u oblasti gde je naj vise 100 godisnjaka bamija je u svakodnevnoj upotrebi.Ovde u Kanadi je ima u izobilju i mogu vam reci da je super bilo samo prokuvana ili kao dodatak sa drugim povrcem.
Okra
bamija se vika ,sum jadela kako mala mnogu moite ja imaa vo bavcata prekrasno e.
kako naruciti seme ove biljke ?
ima je i u Makedoniji i odkad znam za sebe moja majka je pravila TURLITAVU , ali ovde u Bijeljini je nisam videla osim one male susene naninazane na lancicu
bamija koju nisam nikad jela
da li i seme negde mozemo nabaviti radi sadjenja?
“Okraschote”
Bamija,divno u djuvecu,slazem se!
а где её взять?
bamlja
bamija. Skuvajte u pretis loncu, bamije, na krupna kocke iseceni krompir, plavi patlidzan , paradajz, paprike, na kolutove sargarepu, sitno seckani crni luk, 3 cena belog luka, batak i karabatak- koliko vas ima na rucku, biber, bosiljak, suvi zacin i kocku za govedju supu malo maslinovog ulja i vode da ogrezne. Fenomenalan rucak, samo nemojte da prekuvate da povrce izgubi oblik i boju. Jos je lepse ako imate rimski lonac pa ubacite u furunu na drva. Ovo je moja mama spremala davnih 70-tih kad odemo za Grcku, ali tamo jelo odnesete na pekaru pa vam ga oni ispeku u furuni, jos uvek se secam, fenomenalno je, a mislim da su je grkinje naucile receptu i za ovo jelo i za musaku od plavog paradajza..
Bamija,a jos uspjeva na ovim prostorima,divota!
a da se susi?
bamija :)
sory-gostilo za enolončnice
okra-bamija. super gostilo nice
Okra. Prvi put vidjela kad smo doselili u Alabamu. Neobicno neukusno povrce. Slinavo kad se reze. Ali kad se poha I jede kao posip na salatama sa mesom je fakat ok! Jedini nacin Da ju moji klinci pojedu.
ovo je bamija povrce koje je jako hranljivo iukusna a ilekovito
raste u Cg u Ulcinju jul august i septembar ima po 2 euro kg vrlo je kvalitetna i obavezno se koristi paradajz zajeno kad se priprema
bamija
Nikad cula , ni videla, imali ovo da se kupi kod nas ili da se poseje i gde??
Bamja
OKRA ili bamija sijem je i volim da je jedem
to su bamije prelepo
Bamija dodaje se u djuvec i jako je lep ukus probaj te!!!
jako odlična
U Indiji se zove BINDI :) evo i ko zeli recept http://www.indiankhana.net/2013/04/Punjabi-Bhindi-Masala-Recipe-Okra-Recipes.html
bamija
Zove se okra, I kad se skuva postane slinava, ali je ukusno ukoliko se strucno spremi. Afrikanci to jedu i jako je zdravo.
Od koga znam za sebe gi jadam ,mojata baba stavase mnogu vo TURLITAVA,mnogu se vkusni
Bamia ili Okra
bamja
Bamja
obožavam je
moja omiljena! bamija!
Bamja… e ona Pasa corba – ako nije bamja – mislim da ne bi bila tako ukusna, a plus toga procitala da je najveci afrodizijak… :)
Okra
Mnjam,mnjam…obozavam ih
Nisam nikad videla ovo povrce, za bamiju sam cula ali ne znam kako izgleda
U životu svom nisam videla ovo povrće.
Turlitava ,ne e ako nema bar 50 komada bamnja,mmmmmm,ja imame vo izobilie .
Neka vrsta tikvica??
gde to ima ?
najlepsa je sa solunske pijace 3€kg.
bamiju sam jela u Makedoniji, ali je slabo ima u nasim krajevima u Leskovcu i okolini.
Bamija ….
bamija,od nje moja mama pravi najlepse jelo na svetu,cebab ili ti janija….
To se sadi svugdje
Jela sam u Turskoj, ali nisam uspela da pronadjem kod nas…. jel sadi to uopste neko, ovde kod nas????
Bamija :)))))
Bamija ili Okra
bamja
Bamija je super povrce
super je,,,,,
Ima i na Futoskoj pijaci na kilo!
Okra :)
BAMIJA! divnopovrće, fantastično je u đuveču sa povrćem, pogotovo ako se peče u zemljanoj posudi. MMMMMMMMMMM…….
Bamija.
mozete je kupiti u Veru,zamrznute.
bamija
Bamija, obozavam je.
Gde moze da se kupi? Nekada je bilo u smrznutoj mesavini za djuvec.
Bamije, na Kipru se dosta koristi
Pa to je bamija,ja je, takodje rado spremam, ali samo kad sam u Ulcinju,jer je ovde ne mogu nabaviti.
bamje..
Bamija, ja je obozavam :D
Bamija i strasno je ukusna ali je kod nas slabo ima, nazalost.
Bamija
Bavnja ili bamnja