Virus zapadnog Nila: Šta treba da znate
Gotovo svake godine u ovo vreme se priča o virusu zapadnog Nila koga prenose komarci, a čini nam se da je ove godine sve podignuto na još viši nivo. Ako ste pratili medije ovih dana, sigurno ste primetili bombastične naslove kako su otkriveni zaraženi komarci, a kako je od ovog virusa do sada u Srbiji umrlo 47 ljudi.
Pre nego što počnete paničariti važno je napomenuti da se ova brojka odnosi na period od 2012. godine pa do danas, a mi vam otkrivamo sve što treba da znate o onim važnim stvarima vezanim za ovaj virus, a to su preventiva, simptomi i lečenje.
Virus zapadnog Nila prenosi određena vrsta komaraca koja se obično zarazi tako što ubode pticu koja je nosilac virusa koji zatim virus prenosi na ostale životinje i ljude. Ova bolest prenosi se isključivo putem krvi i ne prenosi se sa čovjeka na čovjeka.
Virus se može prenijeti putemtransplatacije, transfuzije, sa majke na dete putem mlijeka. Gotovo svake godine tokom letnjih meseci kad je pojava komaraca veća i kod nas se pojavi virus zapadnog Nila.
Simptomi i lečenje
U većini slučajeva, ljudi koje ubode zaraženi komarac gotovo da i nemaju simptome ili imaju simptome slične običnoj prehladi pa ni ne shvate da se radi o ovom virusu. U rijetkim slučajevima može doći do komplikacija koje mogu izazvati teška obolenja kao što su meningitis, enecafalitis ili mielitis. Od virusa zapadnog Nila može da oboli bilo ko koga ugrize komarac, a 80 od 100 zaraženih ne primeti nikakve simptome dok svega u jednom od 150 slučajeva dolazi do komplikacija. Simptomi (ako ih ima) se pojavljuju od 3-14 dana nakon ugriza komarca, a mogući simptomi su:
- Povišena temperatura.
- Glavobolja, bol u leđima, rukama, nogama i u grudima.
- Osećaj umora.
- Manjak apetita.
- Mučnina i teranje na povraćanje.
- Otečene žlezde (u retkim slučajevima)
Sa ovakvim simptomima virus bi trebalo da traje od 3-6 dana, a u slučaju težeg oblika pojavljuju se simptomi poput:
- Glavobolja.
- Veoma visoka temperatura.
- Ukočen vrat ili paraliza.
- Zbunjenost.
- Tremor, konvulzije, slabost u mišićima.
- Koma.
Virus zapadnog Nila je smrtonosan u veoma retkim slučajevima.
Ako sumnjate na ovaj virus obavezno se posavetujte sa lekarom, a ukoliko imate teži oblik biće potrebno vršiti određene analize krvi. Ako imate blaži olik virusa u tom slučaju leka nema i telo treba samo da se izbori sa bolešću osim u slučaju težih oblika kada je potrebna hospitalizacija.
U svakom slučaju ukoliko ste bili izloženi ujedu komaraca i nakon toga vam se pojave simptomi koje smo naveli, javite se lekaru i nemojte sami sebi određivati dijagnozu posebno ako vam je imunitet slab jer u tom slučaju može doći do komplikacija.