Menu 

U septembru i oktobru nam stiže i šipak. Saznajte zašto je tako fenomenalno dobar za obolele od artritisa, koja su još njegova blagotvorna dejstva, kao i smernice i recepte kako da ga najbolje iskoristite ove jeseni.

Dobro nam je poznato da je šipak u samom vrhu darova prirode kada je u pitanju količina vitamina C, ima ga za 50 odsto više nego u narandžama. Nepobediv je u sprečavanju prehlada i jačanju imuniteta.

Može ublažiti simptome bolesti bubrega, odličan je za kožu, a sadrži velike količine vitamina A, D i E, esencijalnih masnih kiselina, antioksidanta flavonoida, a deluje protuupalno i antialergijski.

Šipak se pokazao kao fenomenalan lek za sve one koji pate od artritisa, bolova u kostima, reume. Doktori ga preporučuju posebno ljudima koji su zašli u 40-te godine, jer mnogi već u tom periodu mogu da obole od osteoartritisa. Zanimljivo je istaći da su istraživanja pokazala da upotrebom šipka poboljšavate pokretljivost zglobova za 80 odsto. Ukoliko želite da se rešite bolova u kolenima, kukovima, leđima, rukama i stopalima pijte čaj od šipka, jedite ga pirjanog sa medom, sušenog ili svežeg. Za samo tri sedmice ćete primetiti fenomenalne rezultate, a dokazano je da sa njim smanjujete i upotrebu lekova protiv bolova. Uz to, bolje ćete spavati i lakše se kretati, biti jači i otporniji.

Kao što smo i pomenuli šipak je dobar i za kožu, a uskoro ćemo pisati i kako da napravite ulje od šipka za negu lica, ali i kako da ga stavite u službu lepote.

Sušenje

Šipak je tako jednostavno osušiti. Ukoliko imate šipak u dvorištu trebate znati da imate pravo bogatstvo, svoju mini apoteku. Možete praviti džemove, umake, sok, ali obavezno i osušite pladove i sačuvajte ga za čaj.

Uberite zrele plodove i rasporedite ih po papiru za pečenje i ostavite na tamnom i dobro provetravanom mestu nekoliko sedmica. Spreman je kada postane tvrd i izboran i poprimi tamniju boju. (Možete ga sušiti i u rerni na najmanjoj temperaturi ili u dehidratoru). Suvi šipak čuvate u hermetički zatvorenim posudicama ili staklenim teglama na tamnijem mestu. Možete ih grubo samleti ili koristi cele za čaj. Jednu do dve kašike svežeg šipka potapate u šolji kipuće vode na 10 minuta, a ako koristite suvi idu 2 kašičice grubo mlevenog suvog šipka na jednu šolju kipuće vode (ostavite poklopljeno 15 minuta).

Džem

Šipak operite, očistite i uklonite semenke. Stavite u šerpu i uspite vode taman toliko samo da pokrije šipak. Kuvajte ga na laganoj vatri dok ne omekani. Ukoliko voda ukuva možete dodati još vode po potrebi. Kada je šipak omekanio, skinite šerpu sa šporeta i ostavite sa strane. Ispasirajte ga i provucite kroz cediljku. Na dve šolje dobijenog pirea dodajte 1 šolju šećera i sve zajedno kuvate dok se ne zgusne, mešajući često. Bolju gustinu ćete dobiti ako budete koristili i sredstva za želiranje. Dobijeni džem sipate u sterilizovane tegle i dobro zatvorite. (Možete džemu dodati i limunov sok i koristiti ga i kao sos uz meso).

Sirup

Za sirup vam je potrebno: 1 kg šipka (opranog i iseckanog) i 1 kg šećera. Uspite 2 litre vode u veliku šerpu i stavite na šporet da prokuva. Kada prokuva ubacite iseckani šipak, pa sačekajte da ponovo prokuva, pa sklonite sa vatre, poklopite i ostavite da odstoji pola sata (mešajući povremeno). Mešavinu procedite kroz cediljku obloženu gušćom gazom. Ostavite proceđen sok sa strane, a sadržaj cediljke (odnosno komadiće šipka) vratite u šerpu i dodajte još jednu litru vode, pa stavite na šporet. Kada prokuva, poklopite, sklonite sa šporeta i ostavite da odstoji pola sata, pa procedite kao i pre. Pomešajte sokove, a šipak odbacite. Sok kuvajte na srednjoj temperaturi dok se količina ne smanji za pola. Sklonite sa šporeta, dodajte šećer i mešajte dok se ne istopi. Vratite sve na šporet i ostavite da kuva pet minuta na jakoj vatri. Dobijeni sirup sipajte u tople, sterilizovane staklene flaše i dobro ih zatvorite.

Kako vi koristite šipak? Šta ćete praviti od šipka ove jeseni?

Pročitajte i kako se šipak koristi u borbi protiv raka  u tekstu

Piši!
Širi dalje!

2 komentara
  1. marija

    Proceduru kuvanja šipuraka možete skratiti ako pre kuvanja ih smrznete.Pada šipke omeknu i bolje se ukuvavaju.

  2. suziii89

    owako prawljen sok nije prawi sok zna se kako se prawi prawi domaci sok. ne treeba ni kap wode kilo soka kilo secera stoji dok se secer ne istopi to je oko 24h na wece kolicine kao kod mene zato je litar tog soka 6 e u kotoru

Napišite komentar