Lekovita svojstva heljde
Otkako je bezglutenski način ishrane dospeo u žižu javnosti jedna od najpopularnijih namirnica o kojoj se stalno priča je svakako heljda. Ova biljka ne spada u žitarice, ne sadrži gluten, veoma je zdrava i svakako treba da se nađe na vašoj listi namirnica.
Heljda je u poslednje vreme postala prilično popularna namirnica i to iz više nego dobrih razloga ima mnoštvo nutrijenata, obezbeđuje energiju. Može se koristiti u mlevenom obliku, umesto brašna, što je kod nas češće, ali možete je kuvati kao rižu ili ječam i koristiti kao prilog.
Lekovita svojstva heljde
Najbolji izvor visoko kvalitetnih i lako probavljivih proteina. Upravo zbog ovoga heljda je sjajna zamena za meso, a koristi se i za snižavanje holesterola, masnih naslaga u plazmi te kamenaca u žuči nastalih usled viška holesterola.
Sjajna alternativa za masnoće. Skrob koji se nalazi u heljdi može biti sjajna alternativa za masti u industrijski prerađenoj hrani.
Sadrži prilične količine rutina. Rutin je inače supstanca koja se izdvaja iz listova heljde i stavlja se u lekove za lečenje povišenog krvnog pritiska.
Nije alrgen. Ljuskice heljde se koriste za izradu nealergenih jastuka za one koji pate od alergija na perje, prašinu i polen.
Može pomoći kod dijabetesa. Neka najnovija istraživanja kažu da heljda može značajno pomoći kod dijabetesa. Sa glihemijskim indeksom koji iznosi 54, heljda spušta nivo šećera u krvi mnogo sporije nego riža ili proizvodi od pšenice.
Odličan dodatak probavi. Glavne odlike heljde su neutralna termalna priroda, sladak ukus, čišćenje i jačanje crijeva te poboljšanje apetita. Veoma efikasno rešava probleme sa dizenterijom i hroničnim prolivom.
Ne sadrži hemikalije. Heljda raste toliko brzo da joj jednostavno nisu potrebne hemikalije i pesticidi da bi se upešno uzgojila.
Odlična za odstranjivanje viška vode iz organizma. Ako imate delove tela u kojima se nakuplja voda zbog čega su otečeni onda bi trebalo da jedete što više namirnica od heljde koja vam može pomoći u rešavanju ovog problema.
Heljda je namirnica koja greje. Makriobiotika je heljdu označila kao jang hranu što znači da bi je posebno trebalo jesti tokom zimskih meseci.
Ne sadrži gluten i ne spada pod žitarice. Jedan od razloga zbog koga je postala zaista popularna je taj što ne sadrži gluten, ne spada pod žitarice i bez ikakvih problema je mogu konzumirati oni koji su osetljivi na gluten i oni koji koji pate od celijakije.
Zanimljivosti vezane za hljedu
- Heljda je povezana sa rabarbarom i kiseljakom.
- Od nektara heljde se pravi med.
- Heljda veoma brzo klija i zato spada u brzo rastuće biljke.
- Za razliku od drugih biljaka heljda će uvenuti ako je budete tretirali sa previše hemikalija.
- Koristi se kao zamena za ostale žitarice u bezglutenskom pivu.
Nutritivne vrednosti
- Sadrži veoma kvalitetne proteine i čak devet esencijalnih amino kiselina, uključujući i lisin.
- Bogata je gvožđem.
- Bogata je ugljenim hidratima.
- Veoma je bogata antioksidantima.
- Sadrži mnogo minerala i vitamina poput cinka, bakra i nijacina.
- Sadrži visoke količine rutina.
Saveti za konzumiranje i kuvanje
- Heljda se može mleti u brašno za pripremu raznih testenina.
- Od heljde se može napraviti ukusan griz kao i pahuljice za doručak.
- U Rusiji se heljda prži da bi se od nje kasnije pripremala ukusna kaša.
- Griz od heljde je sjajan dodatak raznim supama i čorbama.
- U Japanu se heljda često koristi u obliku brašna za pripremu rezanaca.
- U prehrambenoj industriji često se koristi za pripremu slatkiša.