Ishrana celovitim namirnicama
Što više čitamo i učimo o nutricionizmu to nam je jasnije da bi trebalo da se hranimo na isti način kako su se hranili naši preci pre 100 godina. Najnovija istraživanja govore da je najzdraviji način ishrane onaj sa celovitim namirnicama, a to znači da jedemo namirnice u njihovom najprirodnijem mogućem obliku.
Ako ste se ikada zapitali šta znači izraz “celovite namirnice” mi ćemo vam na najprostiji način to pokušati objasniti. Celovite namirnice su one koje nisu industrijski prerađene ili one kojima sastav tokom prerade nije izmenjen.
Da biste već danas počeli koristiti više celovitih namirnica, probajte sledeće:
- Koristite celoviite žitarice umesto prerađenih.
- Sveže voće i povrće, ne suplementi koji obezbeđuju vitamine i minerale.
- Sveža piletina umesto gotovih medaljona.
- Krompir pečen u rerni i pavlaka sa menj masnoće umesto čipsa sa ukusom pavlake.
- Sveže bobičasto voće za doručak umesto proteinskih štanglica sa voćem.
Kad pogledate ove primere morate priznate da ishrana celovitom hranom ne izgleda preterano zahtevna, zar ne?
Mnogi stručnjaci iz oblasti nutricionizma kažu da je konzumiranje celovitih namirnica nnajbolji način da ojačamo organizam i sprečimo nastanak mnogih bolesti. Celovite namirnice poput svežeg voća, povrća, orašastih plodova, mahunarki i žitarica sadrže vlakna kao i veoma lekovite fitohemikalije i nutrijente koji se tokom industrijske prerade obično gube iz namirnice.
Zašto bi trebalo da se hranite celovitim namirnicama
Donosimo vam nekoliko važnih razlog zbog kojih bi trebalo da izbacite prerađene namirnice i zamenite ih onim celovitim.
Fitohemikalije. U poslednjih 10 godina naučnici su identifikovali stotine aktivnih biljnih komponenti koji se zovu fitohemikalije. Oni uključuju likopen, koji se nalazi u paradajzu, antocijanin, snažni antioksidant koji stanuje u borovnicama… Jedini način da u organizam unesete nedirnute fitohemikalije koji će vam obezbediti zdravlje jeste da jedete neprerađenu hranu.
Dobre masti. Kada koristite većinom celovite namirnice na lakši način ćete sniziti nivo loših masti (trans masti) koje se obično dodaju tokom industrijske obrade namirnica. U isto vreme u organizam unosite zdrave masti kao što su omega 3 masne kiseline i mononezasićene masti.
Vlakna. Većina namirnica biljnog porekla su bogate vlaknima dok ih industrijski prerađena hrana uglavnom ne poseduje. Vlakna su veoma važna za dobru probavu i potpomažu borbu protiv dijabetesa i srčanih obolenja.
Kako preći na ishranu celovitim namirnicama
Donosimo vam nekoliko saveta kako da procesuiranu hranu zamenite celovitom još danas.
- Birajte proizvode na kojima stoji oznaka 100% celovite žitarice.
- Polovinu belog brašna koje koristite zamenite brašnom od celovitih žitarica.
- Pokušajte u svaki obrok ubaciti sveže voće i povrće. Ako ne možete potrudite se da svakodnevno jedete sveže voće i povrće makar u jednom obroku.
- Češće jedite mahunarke jer su one sjajan izvor proteina, vlakana i fitohemikalija.
- Jedite manje industrijski prerađene hrane koje u sebi sadrže masti, šećere i aditive.
- Kad su u pitanju napici umesto sokova i energetskih pića pijte običnu ili mineralnu vodu, čajeve i sveže ceđene sokove.