Prirodna nega masne kože
Ako imate prirodno masnu kožu lica i jako vas nervira kako sjaji ukoliko ne stavite puno šminke pratite neke od naših saveta i naučite kako izgleda prirodna nega masne kože.
Masnu kožu lica uzrokuju žlezde koje luče previše sebuma, voštane supstance čija je uloga da kožu štiti. Kada žlezde luče previše sebuma koža izgleda masna, a može doći i do nastanka akni. Pozitivna strana masne kože je što stari puno lepše od suve i na njoj se bore sporije stvaraju, ali potrebna joj je veća pažnja i nega.
Najvažnije je da kožu redovno čistite, uklanjate mrtve ćelije, prljavštinu i višak ulja, ali bez prejakog trljanja jer to može izazvati iritaciju. Zvuči ironično, ali ako previše jako trljate kožu ona proizvodi još više sebuma i zato treba biti nežan.
Ispravno čišćenje masne kože
- Lice uvek umivajte toplijom vodom jer toplina rastvara puno više masnoće.
- Odaberite pravo sredstvo za čišćenje. Nije važno da li preferirate pranje lica sapunom ili neko posebno sredstvo za čišćenje, izbegavajte proizvode za dodatnu hidrataciju kože i birajte one namenjene masnoj koži.
- Ako su vam se na licu pojavile akne, bubuljice il miteseri lice umivajte antibakterijskim sapunom.
Napravite sami toner za lice
Nakon što ste dobro oprali lice, komadić vate potopite u ekstrakt hamamelisa i njime premažite celo lice. Koristite dva puta dnevno, tokom dve ili tri nedelje, a nakon toga nanosite jednom denvno. Hamamelis sadrži tanine koji zatvaraju pore i sprečavaju lučenje sebuma.
Biljke poput nane, žalfije i hajdučke trave imaju jednako delovanje na kožu, a možete ih upotrebiti tako da napravite toner za lice tako da pomešate po kašičicu svake biljke, prelijete sa vrelom vodom i ostavite da stoji 30 minuta. Tekućinu nanosite na lice nakon umivanja, a možete je čuvati pet dana u frižideru.
Masaža lica
Izmasirajte kožu lica mešavinom koja apsorbuje masnoće. Pomešajte 2 kašičice sušene zobi, dodajte malo ekstrakta hamamelisa da dobijete pastu, a zatim mešavinu lagano umasirajte u kožu. Nakon toga isperite lice toplom vodom.
Nekoliko puta nedeljno lice možete masirati i mlaćenicom nakon umivanja jer aktivne kulture u mlaćenici sadrže kiseline koje potpomažu čišćenje kože i sužavanje pora.
Maske za masnu kožu
Maske napravljene od gline smanjuju produkciju masnoća i potpomažu toniranje kože. Možete ih kupiti u većini parfimerija i apoteka ili ih možete napraviti sami koristeći bentonit glinu i ekstrakt hamamelisa. Pomešajte jednake količine ovih sastojaka, dodajte par kapi limunovog soka, nanesite na lice i ostavite da stoji 10 minuta ili dok se u potpunosti ne osuši pa isperite.
Maska od belanaca veoma delotvorno zateže kožu i čisti je od masnoća. Sve što treba da uradite jeste da pomešajte jedno belance sa kašikom meda, dobro promešate i nanesete na lice. Ostavite da deluje 10 minuta pa isperite toplom vodom.
Limunov sok je još jedan prirodni sastojak kao stvoren za negu masne kože, a uz dodatak voća i svežih biljaka napravićete veoma delotvornu masku za lice. Stavite jednu jabuku u šerpicu. Prelijte je vodom i stavite na šporet da kuva dok ne omekša. Jabuku izgnječite, dodajte kašičicu limunovog soka pa jednu kašičicu sužene žalfije, lavande ili peperminta. Nanesite masku na lice i ostavite pet minuta da deluje pa isperite toplom vodom.