Ojačajte imunitet na prirodan način
Pre nekoliko dana, padao je sneg, tempreture su bile u debelom minusu, a sada smo na granici novog proleća. Iako je toplije vreme ono za čim svi žude, nagle promene temperatura nikako nisu dobre za ljudski organizam i pod većim ste rizikom da dobijete neki virus ili bakteriju.
Mi vam danas predstavljamo nekoliko sjajnih načina da ojačate imunitet sebi i svojim mališanima i to na potpuno prirodan način, posebnim supicama, čajevima i biljkama. Sigurni smo da ćete među mnoštvom ovih recepata pronaći nešto što će vam pasati i što ćete isprobati.
Najbolje biljke za jačanje imuniteta
Mi ne sumnjamo da u apotekama možete pronaći raznorazne proizvode, „čudotvorne napitke“ i tabletice koji će vam ojačati imunitet. Ali, šta mislite da svoj prirodni odbrambeni sistem, jačate prirodom?
Imuni sistem zavisi jedino od podrške koju mu mi dajemo. Neki ljudi jednostavno imaju dobre gene koji su im doneli dobar i snažan imunitet. Ali, mi koji nismo te sreće treba da unosimo dovoljno nutrijenata, da se dovoljno odmaramo i imamo dovoljno fizičke aktivnost da bi dobijali pravu zaštitu. O smanjenju loših navika da ne govorimo.
Određena hrana i biljke mogu nam pomoći da osnažimo imunitet i pripremimo odbrambene štitove pred sezonu gripa i prehlade. Imuni sistem uveliko zavisi od dobre probave, evo liste biljaka koja najbolje utiče na imunitet.
Ehinacea – je biljka iz porodice tratinčica koja se od davnina povezuje sa jačanjem imuniteta. Možete je kombinovati sa ostalim zdravim biljkama ili jednostavno redovno piti čaj napravljen samo od ove zdrave biljke. -više o ovoj biljčici i njenim lekovitim svojstvima pročitajte u tekstu: “Ehinacea – veoma popularna biljka kućne medicine”.
Ginseng dolazi u mnogo različitih vrsta, a najlekovitiji je panax ginseng, poznatiji i kao koreanski ginseng, a poseduje mnogo aktivnih komponenti ginsenosida, koje posuduju antiupalna i antikancerogena svojstva. Istraživanja su pokazala da ginseng uveliko ojačava imunitet i poboljšava fiziološke funkcije. Ako ne znate mnogo o ovom korenu pročitajte i “Vitalnost u korenu ginsenga”.
Beli luk je namirnica koju nikako ne zaobilazimo kad je o zdravlju reč. Njegova lekovita svojstva je potvrdila i sama medicina. Beli luk poseduje antibakterijska svojstva i poboljšava rad kardiovaskularnog sistema. Jedite ga u svežem obliku kad god možete i sigurno nećete šmrcati ove zime.
Paprike – obično se kao najzdravije spominju ljute papričice, jer sadrže kapsaicin, ali i ove obične slatke paprike sadrže karotenoidni likopen koji smanjuje rizik od nastanka raka, a bogate su i betakarotenom koji se pretvara u vitamin A.
Đumbir je nezaobilazan kad su pitanju lekovita svojstva. On smanjuje upalna stanja, poboljšava kardiovaskularna stanja, snižava holesterol. Naribajte koren svežeg đumbira u malu teglu meda, dodajte nekoliko kolutova limuna i uzimajte po jednu kašičicu svako jutro i nema bojazni od prehlade i gripa.
Kurkuma je koren koji sadrži kurkumin, supstancu poznatu po svojim antioksidantnim svojstvima. Ima antiupalno delovanje i veoma dobro deluje na probavu. Istraživanja su dokazala da kukrkumin štiti jetru od štetnog delovanja alkohola i određenih toksina.
Ginko biloba je biljka koju najčešće povezujemo sa poboljšanjem pamćenja i koncentracije, ali ona jednako dobro utiče i na imunitet. Atioksidanti bilobalidi i ginkolidi koji se nalaze u ovoj biljci štite telo od štetnog uticaja slobodnih radikala. Ekstrakt ginko bilobe smanjuje oštećenje mozga za čitavih 50 odsto. Pronađite ga u biljnim apotekama.
Osnažite imunitet supama
Uvrstite samo jednu ili, ako ste u mogućnosti, obe ove supe za jačanje imuniteta u sedmični meni vaše porodice i dobićete snažan štit protiv mnogih bolesti.
Supice se, na sreću, često nađu na stolovima u našim domaćinstvima. Domaća pileća supica je uvek dobar izbor, ali pokušajte i sa jednom od ove dve, za koje vam donosimo recepte, jer ove supe podižu imunitet i jačaju organizam. Barem jednom sedmično iznesite neku od ovih supa na vaš sto.
Zelena supa bez kuvanja
Sastojci:
- 130 gr listova mladog kelja
- 1 šolja bujona (temeljca) od povrća
- 1 manji crveni luk
- 2 čena belog luka
- 1/2 avokada
- 1 kašika japanske paste od soje i morske soli (miso) – možete je kupiti u nekim našim bio šopovima, ali, u nedostatku, možete je i izbaciti iz recepta
- 3 kašike maslinovog ulja
- Sok od jednog limuna
- Morska so i biber
Pomešajte sve sastojke u seckalici za hranu ili blendru dok ne dobijete glatku zelenu smesu. Možete je jesti toplu (zagrejanu malo na šporetu) ili hladnu.
Supa od tikvica i đumbira
Sastojci:
- 2 kašike maslinovog ulja
- 1 muškatna tikvica/bundeva srednje veličine, oguljena, očišćena od semenki i isečena na kockice
- 2 paradajza srednje veličine, oguljena i iseckana na komadiće
- 2-3 mrkve, očišćene i naseckane na kolutiće
- 1/2 luka srednje veličine, naseckanog
- 4 čena belog luka, izgnječenog
- 4 šolje (od 250 ml) bujona (temeljca) od povrća
- 1 kašičica mlevenog ili sveže narendanog đumbira
- Sasvim malo kurkume (nije obavezno)
- So i biber
U šerpi na ulju udinstaje crveni i beli luk na srednjoj temperaturi, mešajući povremeno. Ubacite svo iseckano povrće u šerpu i 4 šolje bujona. Ostavite da prokuva.
Smanjite na najmanju temperaturu i ostavite da lagano krčka, dok svi sastojci ne omekašaju – 20 do 30 minuta. Promešajte povremeno.
Sklonite sa vatre, pa štapnim mikserom lagano izmiksajte sve sastojke. Dodajte đumbir, kurkumu, so i biber. Ostavite sve da krčka još 10 minuta, dok se svi ukusi ne sjedine. Služite toplo, recimo, sa gušćim jogurtom.
Blagotvorna pileća supa
Pileća supa je sinonim za lek protiv prehlade, a naše mame i bake smatraju da je to univerzalni lek za sve jer su nas uvek terale da je jedemo u što većim količinama. Danas vas upoznajemo sa stvarnim lekovitim svojstvima pileće supe i donosimo recept.
Gledano sa naučne strane, pileća supa nije baš toliko delotvorna u lečenju gripa i prehlade kao što su nas ubeđivali u detinjstvu, ali zdrava svakako jeste. Pileća supa snažno deluje na jačanje imunog sistema, poboljšava šanse za pobedu virusa i odlično je oružje u borbi protiv prehlada tokom zimskih dana.
Mi vam danas donosimo recept za jednu fenomenalnu pileću supu, bogatu mineralima i vitaminima. Ali, pre nego pređemo na recept, upoznaćemo vas sa lekovitim svojstvima namirnica koje ova supa sadrži.
Zdravi razlozi zbog kojih bi trebalo da napravite ovu supu:
- Šitake gljive sadrže lentinan, aktivnu komponentu koja ojačava imunitet, čini ga snažnijim i sposobnijim za borbu protiv virusa i bakterija.
- Začinske biljke ruzmarin, majčina dušica i origano sadrže eterična ulja koja imaju antivirusna i antibakterijska svojstva.
- Bujon, skuvan od pilećeg mesa i kostiju sadrži vitamin B koji se krije u koštanoj srži piletine. Tu su takođe kalcijum, magnezijum i cink, minerali koji pomažu ćelijama imunog sistema da se odbrane od bolesti.
- Zeleno povrće kelj, mahune, grašak, praziluk obezbeđuju potrebnu energiju, vitamin B i snižavaju nivo stresa.
- Šargarepa i batat obezbeđuju vitamin A koji plućima pomaže da se izbore sa infekcijama.
- Beli luk i đumbir su veoma snažne antiuplane namirnice koje jačaju imunitet, a sastojak alicin koji se krije u belom luku deluje kao prirodni antibiotik.
Kada jedemo toplu supu pospešujemo iskašljavanje jer nam ona razređuje gusti sekret koji nam se skuplja u disajnim putevima kad smo prehlađeni. Supa nam takođe pomaže da nam telo ostane hidrirano zbog velike količine elektrolita i minerala koje sadrži. Ovo je veoma važno znati jer ako imamo povišenu temperaturu veoma lako može doći do dehidracije organizma.
Lekovita pileća supa – recept
Potrebni sastojci:
- 2 kašike maslinovog ulja
- 2 šolje naseckanog crvenog luka
- Komadić svežeg đumbira, očišćenog i naseckanog
- 2 šolje naseckanog praziluka
- 2 šolje naseckanih šitake gljiva
- 2 šolje na kolutove naseckane šargarepe
- 2 šolje naseckanog batata ili običnog krompira
- Šolja naseckane stabljike celera
- So
- 2 l pilećeg bujona
- Sitno naseckan peršun
- Po kašika origana, majčine dušice i ruzmarina
- 2 lovorova lista
- 4 šolje naseckanih listova kelja
- Šolja graška
- 4 pileća karabatka narezana na kocke
- 5 čenova belog luka
Ulje uspite u posudu da se greje, dodajte crveni luk, 3 čena belog luka, đumbir i praziluk pa dinstajte oko tri minuta.
Dodajte preostalo korenasto povrće, piletinu, bujon, lovorov list, so, pojačajte temperaturu i ostavite da proključa. Nakon toga smanjite i ostavite da supa krčka 25 minuta dok povrće ne omekša.
Na samom kraju dodajte listove kelja, grašak, začinsko bilje i preostali beli luk pa prokuvajte kratko, par minuta, da zeleno povrće i beli luk zadrže sva lekovita svojstva.
Pileći bujon
Pileći bujon veoma jednostavno možete napraviti unapred i čuvati u zamrzivaču. Potrebno vam je pileće meso (krila, vrat, nogice), 3 litre vode i povrće (šargarepa, celer, peršun).
U hladnu vodu stavite meso i povrće, ostavite da prokuva, smanjite vatru, poklopite i pustite da krčka 20-30 minuta. Bujon ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi pa ga zamrznite u plastičnim posudama ili kesama.
Bujon po želji možete soliti, ali ne morate.
Žele bombone za imunitet
Postoji mnoštvo biljaka koje nam na prirodan način jačaju imunitet, ali se sve jednako dobro ne slažu sa želatinom. Na Commonsensehome blogu pronašli smo kombinacije lekovitih sokova od kojih ćete napraviti ukusne i veoma delotvorne žele bombone. Ove zime slobodno zaboravite na grip i prehladu.
Sokovi za jačanje imuniteta
Da biste napravili bombone neophodno je da prvo napravite lekovite sokove. Odaberite jednu ili više kombinacije koje smo vam pronašli.
- Jabuke, cimet i đumbir. Pomešajte 1 šolju hladnog jabukovog sirćeta, 3 šolje toplog cidera, 2 štapića cimeta i ½ kašičice sušenog đumbira u prahu ili 1 kašičicu sveže naribanog đumbira. Kratko prokuvajte na šporetu.
- Jabuka, šargarepa, ehinacea. Pomešajte 1 šolju jabučnog sirćeta, 2 šolje soka od šargarepe, 1 šolju čaja od ehinacee.
- Jabuka, šargarepa, đumbir. 1 šolja jabukovog sirćetam 2 šolje soka od šargarepe prokuvajte sa ½ kašičice sušenog đumbira u prahu.
- Jabuka, menta. 1 šolja jabučnog sirćeta, 2 šolje vrućeg jabukovog cidera , 1 šolja čaja od peprminta.
- Narandža, đumbir. 1 šolja soka od narandže, 3 šolje toplog soka od narandže prokuvano sa ½ kašičice mlevenog đummbira.
Kad ste napravili svoju mešavinu, krenite na pripremu bombona.
Potrebni sastojci:
- 4 kesice želatine
- 1 šolja hladnog soka
- 3 šolje toplog voćnog soka
- 2 kašike meda
Za početak pripremite sokove koji se kuvaju. Sve sastojke stavite u šerpicu pustite da zakuva pa ostavite da krčka 10-ak minuta, procedite i ostavite sa strane. U hladan sok sipajte želatinu i ostavite da nabubri nekoliko minuta.
U hladan sok sipajte toplu mešavinu i mešajte da se želatina u potpunosti otopi.
Dobijenu smesu sipajte u pleh obložen masnim papirom pa stavite u frižider na nekoliko sati ili preko noći.
Kad se želatina formirala isecite je na kockice veličine 1×1 centimetar.
Zimski tonik
Ovaj tonik je samo jedan od načina kako da ukomponujete sve oe zdrave namirnice i da ih stavite u službu zdravlja i jačanja imuniteta.
Potrebni sastojci:
- 1/3 šolje jabukovog sirćeta
- 1/3 šolje limunovog soka
- 1 kašičica kajenske paprike
- 1 kašičica mlevenog đumbira
- ½ kašičice mlevene kurkume
- Prstohvat mlevenog bibera
- 1/3 šolje organskog sirovog meda
Limunov sok, sirće i začine sipajte u teglicu, a zatim dodavajte med tako da dobijete 2 decilitra tečnosti. Dobro promešajte i spremite u frižider.
U frižideru, tonik može da stoji i do nekoliko nedelja, a promešajte ga svaki put pre upotrebe.
Ako vas je prehlada uhvatila i teško dišete uzimajte jednu kašiku tonika na svakih 15 minuta u sat vremena, a zatim na svakih pola sata, pa na svakih sat. Ljutina iz kajenske paprike će pročistiti sinuse i otkloniti začepljenje, đumbir je veoma snažno antiupalno sredstvo, a limunov sok obezbediće vam vitamin C.
Jačanje imuniteta kod dece
Neka deca su slabija i teže podnose vremenske promene i to obično jer im je imunitet slabiji. Ukoliko budete pratili nekoliko važnih saveta, izbeći ćete česte posete lekaru, gripe i prehlade i vaša deca će biti otpornija.
Medicinari će vam savetovati da terate decu da redovno peru ruke i da ih vakcinišete. Ali, da li je to sve?
Ni blizu. Da bi dečiji imunitet bio dovoljno jak da se telo odbrani od mnogih bolesti potrebna je pravilna ishrana, vežbe, redovan san, okruženje bez stresa itd.
Ishrana. Naravno, kao prvo, važno je šta vaše dete jede. Mnogo šećera, gaziranih sokova, slatkiša, pa i onih (zdravih, ali preslatkih) sokova mogu da “okrnje” dečiji imunitet. Jedno istraživanje Loma Linda univerziteta je pokazalo da povećan unos šećera smanjuje mogućnost belih krvnih zrnaca da se bore protiv bakterija. Šećer takođe hrani patogene bakterije u crevima, što povećava mogućnost pojave bolesti. Zato je važno da deca konzumiraju kefir i zdrave probiotike. Mnogo čiste vode ili voda sa limunom su uvek bolji od sokova punih šećera. Dajte im da jedu višnje – (pročitajte tekst 5 razloga da jedete što više višanja).
Vežbe. Nažalost, deca danas provode previše vremena ispred TV-a i računara, pa i tableta. Sve je manje zabavnih igrica u dvorištu i na igralištu. Neka deca, čini se, zaboravljaju i šta je lopta. Vežbe su zaista ključne, koliko i zdrava ishrana. Vežbanjem deca, kao i odrasli, čiste organizam, jačaju krvotok, poboljšavaju cirkulaciju. Igre vani, za vreme lepih sunčanih dana, su najbolje jer na taj način dete dobija i dodatni vitamin D.
Stres i san. I deca mogu biti pod pritiskom, kao i odrasli. Visoki ciljevi, novi zadaci u školi, pobeda tima, prvi javni nastup, zlostavljanje u školi, akne, pubertet. Sve to može uticati na pad imuniteta. Razgovarajte sa decom, ali ih ne opterećujte i ne kritikujte previše. Neka u vama uvek vide prijatelja. Naučite i kako da prepoznate stres kod deteta.
Naravno, deca će se i pored ovih mera predostrožnosti razboleti (ali, mnogo ređe) i to je sasvim normalno, a vi ćete, naravno, uvek biti tu da im pomognete.