Pileća supa za jačanje imuniteta
Pileća supa je sinonim za lek protiv prehlade, a naše mame i bake smatraju da je to univerzalni lek za sve jer su nas uvek terale da je jedemo u što većim količinama. Danas vas upoznajemo sa stvarnim lekovitim svojstvima pileće supe i donosimo recept.
Gledano sa naučne strane, pileća supa nije baš toliko delotvorna u lečenju gripa i prehlade kao što su nas ubeđivali u detinjstvu, ali zdrava svakako jeste. Pileća supa snažno deluje na jačanje imunog sistema, poboljšava šanse za pobedu virusa i odlično je oružje u borbi protiv prehlada tokom zimskih dana.
Mi vam danas donosimo recept za jednu fenomenalnu pileću supu, bogatu mineralima i vitaminima. Ali, pre nego pređemo na recept, upoznaćemo vas sa lekovitim svojstvima namirnica koje ova supa sadrži.
Zdravi razlozi zbog kojih bi trebalo da napravite ovu supu:
1. Šitake gljive sadrže lentinan, aktivnu komponentu koja ojačava imunitet, čini ga snažnijim i sposobnijim za borbu protiv virusa i bakterija.
2. Začinske biljke ruzmarin, majčina dušica i origano sadrže eterična ulja koja imaju antivirusna i antibakterijska svojstva.
3. Bujon, skuvan od pilećeg mesa i kostiju sadrži vitamin B koji se krije u koštanoj srži piletine. Tu su takođe kalcijum, magnezijum i cink, minerali koji pomažu ćelijama imunog sistema da se odbrane od bolesti.
4. Zeleno povrće kelj, mahune, grašak, praziluk obezbeđuju potrebnu energiju, vitamin B i snižavaju nivo stresa.
5. Šargarepa i batat obezbeđuju vitamin A koji plućima pomaže da se izbore sa infekcijama.
6. Beli luk i đumbir su veoma snažne antiuplane namirnice koje jačaju imunitet, a sastojak alicin koji se krije u belom luku deluje kao prirodni antibiotik.
Kada jedemo toplu supu pospešujemo iskašljavanje jer nam ona razređuje gusti sekret koji nam se skuplja u disajnim putevima kad smo prehlađeni. Supa nam takođe pomaže da nam telo ostane hidrirano zbog velike količine elektrolita i minerala koje sadrži. Ovo je veoma važno znati jer ako imamo povišenu temperaturu veoma lako može doći do dehidracije organizma.
Lekovita pileća supa – recept
Potrebni sastojci:
- 2 kašike maslinovog ulja
- 2 šolje naseckanog crvenog luka
- Komadić svežeg đumbira, očišćenog i naseckanog
- 2 šolje naseckanog praziluka
- 2 šolje naseckanih šitake gljiva
- 2 šolje na kolutove naseckane šargarepe
- 2 šolje naseckanog batata ili običnog krompira
- Šolja naseckane stabljike celera
- So
- 2 l pilećeg bujona
- Sitno naseckan peršun
- Po kašika origana, majčine dušice i ruzmarina
- 2 lovorova lista
- 4 šolje naseckanih listova kelja
- Šolja graška
- 4 pileća karabatka narezana na kocke
- 5 čenova belog luka
Ulje uspite u posudu da se greje, dodajte crveni luk, 3 čena belog luka, đumbir i praziluk pa dinstajte oko tri minuta.
Dodajte preostalo korenasto povrće, piletinu, bujon, lovorov list, so, pojačajte temperaturu i ostavite da proključa. Nakon toga smanjite i ostavite da supa krčka 25 minuta dok povrće ne omekša.
Na samom kraju dodajte listove kelja, grašak, začinsko bilje i preostali beli luk pa prokuvajte kratko, par minuta, da zeleno povrće i beli luk zadrže sva lekovita svojstva.
Pileći bujon
Pileći bujon veoma jednostavno možete napraviti unapred i čuvati u zamrzivaču. Potrebno vam je pileće meso (krila, vrat, nogice), 3 litre vode i povrće (šargarepa, celer, peršun).
U hladnu vodu stavite meso i povrće, ostavite da prokuva, smanjite vatru, poklopite i pustite da krčka 20-30 minuta. Bujon ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi pa ga zamrznite u plastičnim posudama ili kesama.
Bujon po želji možete soliti, ali ne morate.
svaki dan jedemo pilecu supu i nikad nismo bolesni