Menu 

Konačno smo skupili habrost da pišemo o kampovanju, piknicima i boravku u prirodi jer se iskreno nadamo da je lepo vreme stiglo i da će se ovoga puta zadržati sve do oktobra. Ako ste ljubitelj prirode sigurni smo da ste lepo vreme jedva dočekali zbog kampovanja i izleta u prirodi.

Ako ste iskusni kamper onda će vam ovaj teskt dobro doći da se podsetite na neke sitnice ili da nam ukažete na neke bitne stvari koje smo propustili. Ako ste pak novajlija kad su u pitanju izleti, piknici i kampovanja, onda će vam ovo doći kao ultimativni vodič za sve što bi trebalo da znate, od nekih važnih saveta pa do recepata i sitnica koje jednostavno morate znati pre nego se zaputite u prirodu.

Saveti za bezbrižno kampovanje

Da li ste znali da je prvi kamperski priručnik napisan još 1908.? Od tada do danas kampovanje je postalo jedan od najpopularnijih trendova u porodičnom turizmu. Ako već niste, vreme je da i vi razvijete šator.

kampovanje1 – kopija

Malo informisanja prije “drugovanja” sa divljinom nije na odmet. Ne želite da “glavom bez obzira” pobegnete od “mečke” ili da vam komarci naprave nove tetovaže. Ne trebate se plašiti prirode. Ako se dobro pripremite, kampovanje može postati vaš najomiljeniji odmor. Sledite naše korake i bićete spremni za avanture kao Indijana Džons.

1. Razvijte šator kod kuće u dvorištu. Izučite kako se postavlja, a kada ga razvijete polijte ga vodom da proverite da li prokišnjava. Sačekajte da se osuši, spakujte sve delove i složite prema uputstvima.

2. Ponesite malo više nego što mislite da će vam trebati, posebno ako putujete automobilom. Bez obzira na godišnje doba, spakujte džemper i jaknu i nekoliko pari čarapa. U šumi, pod planinom ili kraj reke je obično mnogo hladnije. Nađite mesta i za kišnu kabanicu i gumene čizme. Među stvarima koje će vam trebati na kampovanju su (naravno, pored šatora): sekira, čekić, nož, vreća za spavanje, deke, prekrivači, jastuk na naduvavanje, kotlić, plastični set za ručavanje, termos boca, ugalj, upaljač ili šibice, svjetiljka, briketi, stvari za ličnu higijenu, toaletni papir, vreće za smeće, vlažne maramice, posude za spremanje jela (u zavisnosti od tog šta ste planirali praviti), začini, konzerve sa hranom (sa otvaračem), stolice i sto na rasklapanje, peškiri, kutija prve pomoći, samoljepljiva traka, lampa, baterije, krema protiv ujeda komaraca ili buba, mapa, mala lopata, …

3. Trudite se da na lokaciju (koju ste obavezno prije toga rezervisali) dođete danju. Osnovni savet za kampovanje je da šator podignete prije mraka. Obavezno kažite nekome od najbliže rodbine gdje idete i kada se planirate vratiti.

4. Ponesite mnogo vode. Bez nje nikako ne možete. Neki kamperi nose i tablete za pročišćenje vode, ukoliko planiraju da kamp smjeste blizu nekog izvora.

5. Hranu pripremite kod kuće. Preporučuje se da većinu povrća isjeckate prije polaska i spakujete u zasebne vrećice. Ponesite i nekoliko gotovih jela i konzervi, kao i hrane za dva dana više nego što ste planirali ostati, ukoliko se dogodi nešto nepredviđeno.

6. Ne palite vatru i ne pripremajte hranu kraj šatora. Potrudite se da je smestite tako da vetar mirise nosi van vašeg kampa.

7. Ne ostavljate hranu niti sredstva za ličnu higijenu u šatoru – mirisi privlače životinje. Spremite je u posebne kontejnere ili stavite u vreću ili posudu i obesite na drvo.

8. Čuvjate decu. Pazite da ne odlutaju u šumu.

9. Držite šator zatvorenim. Iako zvuči besmsileno, verujete, ne želite da zateknete novog čupavog prijatelja koji želi da se sklupča u vašu vreću za spavanje.

10. Ne dopustite da vaš kamp bude smetlište. Pored toga što vama neće biti ugodno, smeće će privući neželjene posjetioce, koji bi mogli svima da pokvare kampovanje. (Otpatke odlažite u kontejner, zaključajte u automobil ili okačite na drvo).

kampovanje4 – kopija

Šta obavezno poneti na kampovanje

Ako ste jedna od onih osoba koja, kao Keri iz serije „Seks i grad“, vrišti kada vidi vevericu, onda bi možda trebali malo oprezniji pristup – krenite sa vikendicom u šumi, pa nakon par meseci, pređite na šator. Ali, ako volite prirodu i spremni ste da ostavite beton grada iza sebe bar za vikend, nastavite čitati.

Obavezno ponesite:

Vreću za spavanje. Ako vam bude previše hladno, vruće ili neudobno možete samo kriviti sebe što niste poneli odgovarajući vreću za spavanje. Bez nje lako možete omrznuti kampovanje za samo jedno veče.

Naglavnu lampu. Iako na prvi izgleda zaista šmokljanski ova stvarčica je vrlo korisna. Zamislite samo situaciju kada u sred noći morate u toalet, kada nešto izgubite. Ponesite je i već ćete se prvo veče uveriti u to koliko je dobra.

Mnogo vode. Naoružajte se velikim bocama vode, posebno ako kampersko mesto nema izvor ili česmu ili je ona poprilično daleko od vašeg šatora. Te velike boce će vam biti poprilično korisne. Takođe, odlično bi bilo kada biste mogli poneti i solarni, kamperski tuš i, naravno, mnoštvo vlažnih maramica, toalet papir i mini set za ličnu higijenu.

Sprej protiv buba. Ako ovo zaboravite, onda zaboravite i na uživanje na kampovanju. Bubicama ste vi samo jedno obično smetalo, koje remeti njihov mir u njihovom domu. Zato će vas rado napadati, a da ne govorimo o komarcima. Zato se naoružajte i sprejevima i kremicama protiv buba i komaraca.

Vreće za smeće. Iako mnoga kamperska mesta imaju i kontejnere i kante za smeće vi svakako ponesite vreće. Za vikend će vam biti dovoljne možda samo dve-tri velike za manje društvance. Nećete morati da svaki dan trčite do kontejnera, na smetlište. (Naravno, imajte na umu da je dobro da vreće zavežete i okačite na granu da ne biste privukli neke zverke, koje su tokom noći nanjušile ostatke veše večere).

kampovanje – kopija

Ostavite kod kuće:

Dekoracije. Lampe, svetla, jastuci, dekice, mnoštvo stolica, .. Da, znamo to sve zvuči divno. Ali, nije reč o putujućem karavanu nekog šeika, već običnom kampovanju, zato te udobnosti ostavite kada pravite žurku u dvorištu.

Brdo odeće. Ne nosite celi ormar, već samo odabranu odeću. Kampovanje nije mesto za paradiranje. Treba vam topli džemprak, gumene ili kožne čizmice, visoke čarape, par pamučnih majica – obična udobna odeća.

Jaki parfemi i losioni. Bubice obožavaju slatke mirise, pa ćete tako biti njihova glavna meta i puni crvenih tačkica od ujeda.

Loše ponašanje. O, da. Njega obavezno ostavite kod kuće. Nema kukanja i zanovetanja. Ako ne ide sve kako ste zamislili stisnite zube i podnesite to kao heroj. Prilagodite se situaciji, izvucite najbolje iz kampovanja. Prepustite se prirodi.

Saveti za početnike u kamperskom kulinarstvu

Iako su pečeni kukuruzi divni, ali ne želite, valjda, ceo život da provedete jedući, na kampovanju, podgrejavana jela iz konzerve i pečene kukuruze? Evo par saveta kako da obogatite kamperska jela.

Planiranje

Planirajte unapred. Ponesite obavezno gril rešetku, pa na nju možete staviti čak i šerpu, kada formirate dobar žar. Kada kupujete namirnice, ponesite i mnogo povrća, koji komadić slaninice i meso (ako ne preferirate vegetarijansku ishranu). Obavezno ponesite i krompiriće. Samo ih umotate u aluminijumsku foliju i bacite na žar. Neverovatno su ukusni. Ponesite i nešto hrane, koja ne mora da stoji u frižideru, pa i nešto konzerviranog povrća (u zavisnosti koliko planirate da ostanete na kampovanju).

Najbolje bi bilo da u ekipi imate i jednog ribara, jer sveža riba na žaru sa malo maslinovog ulja i belog luka ima fenomenalan ukus. Zato, ne zaboravite začine – so, biber, papriku i druge začine koje volite ili, čak, mešavine začina za gril.

Posudice

kampovanje5 – kopija

Kada odvajate posudice, koje želite da ponesete, razmišljajte praktično. Nosite one, koje staju jedne u druge (jer tako zauzimaju manje prostora), ali i plastične vrećice sa zatvaračem. Naime, u njima možete bez problema izmešati salatu sa začinima, marinirati meso, začiniti povrće pred pečenje.

Razmislite koliko vam hrane otprilike treba. Uvek ponesite za dan više (ukoliko se nešto nepredviđeno desi) i to držite odvojeno i računajte kao da te hrane nema. Ne nosite nikakva egzotična jela niti hranu, koja je komplikovana za pripremu. Gril rešetka i kotlić su gotovo sve što vam je potrebno.

Slatkiši

Što se tiče slatkiša, ponesite dosta voća. Možete ga čak i peći na grilu (recimo, lubenica, ananas, breskve, jabuke – samo ih premažete sa malo putera i smeđeg šećera ili samo cimeta), ali bombonice i suvi keksići su, takođe, dobar izbor. Kod kuće ostavite čokoladne slastice, a slatkiše, koje ponesete, čuvajte u limenim kutijicama, da ne privučete mrave i druge bubice.

Još jedan zanimljiv predlog je da u aluminijumsku foliju stavite oguljenu bananu i malo komadića čokolade, pa sve stavite kratko na žar. Baš jednostavna slastica za početnike u kamperskom kulinarstvu.

Na piće, takođe, ne smete zaboraviti. Ponesite instant kafe i čajeve i, naravno, mnogo vode. Od limuna možete svaki dan praviti svežu limunadu.

Šta ne treba da nosite u prirodu

U toplijim danima nema ništa lepše od piknika u prirodi sa porodicom i prijateljima. Misleći da će nešto zafaliti ljudi u većini slučajeva ponesu i šta treba i šta ne treba. Evo nekoliko saveta šta od hrane nikako ne biste trebali nositi na piknik.

  • Za početak izostavite gazirana i pića puna šećera koja su veoma lepljiva i mogu napraviti nered ako se prospu. Pored toga bubice ih obožavaju, a neželjene goste ne želimo.
  • Čokoladu definitivno ne nosite na izlete, jer bi na suncu mogla da se istopi i napravi veliki nered. Ako klinci insistiraju na slatkišima ponesite proteinske pločice na bazi žitarica i suvog voća, svakako je i zdravije.
  • Ako je vreme toplo nikako ne pakujte lako kvarljivu hranu, posebno ne u kojoj ima jaja i majoneze da ne biste izazvali trovanje hranom. Salatu začinite sa malo ulja i začina, bez teških preliva.
  • Hrana koja se teško jede bez pribora ne bi trebalo da bude deo vaše piknik korpe. Tvrdi sirevi, veliki komadi mesa, voće za klince. Pre nego krenete sve isecite na zalogaje.
  • Mekano voće kao što su breskve i banane još na putu do samog odredišta mogu da se pretvore u kašu zato ih izostavite kao i svu hranu koja je previše masna. Uzmite u obzir da tamo gde idete nećete imati dovoljno vode za pranje ruku i umivanje. I obavezno ponesite brdo vlažnih maramica, posebno ako imate decu.

priroda – kopija

Deserti za piknik ili kampovanje

To što idete na piknik i što su temperature poprilično visoke, to ne znači da vaš obrok u prirodi ne može da sadrži i poslasticu. Evo nekoliko predloga za ukusne i jednostavne deserte za izlete i boravak u prirodi.

U velikom prostranstvu interneta, kuharica i TV emisija ima nebrojeno sjajnih recepata za deserte, koji se ne peku i koje bez problema možete poneti na piknik i kad su temperature poprilično visoke.

Mi vam danas donosimo neke od njih.

Kuglice od kikiriki putera i čokolade

Sastojci:

  • 1 ½ šolja šećera
  • ½ šolje mleka
  • 2 kašike putera
  • 2 kašike kakao praha
  • ½ kašike vanila ekstrakta
  • ¾ šolje kikiriki maslaca
  • 2 ½ šolje zobenih pahuljica
  • Prstohvat soli

kuglice – kopija

Mleko, šećer, puter i kakao prah pomešajte u manjoj posudi i stavite na šporet da provri, skinite sa šporeta, dodajte vanilu i so, a zatim umešajte kikiriki puter da se potpuno rastopi. Na kraju umešajte zobene pahuljice, ostavite da se prohladi i uz pomoć kašike za sladoled oblikujte kuglice.

Sirova pita od oraha

Pita ne mora da bude od kore sa jajima i bogatom kremom koja se topi. Za vaš piknik napravite jednostavnu sirovu pitu.

Za koru:

  • 2 šolje oraha
  • 3 šolje urmi
  • Šolja kokosovog brašna

Nadev:

  • 2/3 šolje vode
  • Šolja hikori ploda, oraha ili badema
  • Šolja grožđica
  • Kašika vanila ekstrakta
  • Malo muskatnog oraščića
  • 1/3 šolje javorovog sirupa ili meda
  • Malo soli

pita – kopija

Za koru, u blenderu sameljite urme, orahe i kokosovo brašno pa dobijenu smesu utisnite u kalup za pite. Nadev napravite tako što ćete sve sastojke dobro samljeti u blenderu, sipati preko kore i staviti u frižider preko noći.

Namirnice od kojih su napravljeni ovi deserti nisu lako kvarljivi i bez problema će podneti dan na suncu, ali bi ipak bilo dobro da sa sobom na piknik nosite mali prenosni frižider. Pisali smo i o tome „Kako da izbegnete trovanje hranom na roštiljanjima i piknicima“.

I za sami kraj ostavili smo vam važne savete kako da bez problema zapalite kampersku vatru. Postoji više načina da zapalite vatru, a mi vam donosimo par. Možete jednostavno držati ugalj u starom kartonu od jaja i već tako ćete lakše zapaliti vatru, a nema ni prljanja.

vatra2

Još jednostavnije je da kuglice vate premažete vazelinom i stavite ih u vrećicu sa zatvaračem. Kada trebate zapaliti vatru, samo kuglice vate stavite ispod suvih grančica i zapalite. Ne može jednostavnije, zar ne?

Možda i može – napunite iskorišćene rolne toalet papira i u njih ugurajte vatu ili neki lako zapaljiv materijal i samo ih stavite uz grančice i zapalite.

Ukoliko želite malo profesionalniju “potpalu” da zapalite kampersku vatru, probajte da napravite ove posudice.

Potrebno vam je: kartonska kutija za jaja, vata, vatelin ili silikonska vata i vazelin. Napunite rupe u kutiji za jaja sa vatom, pa svaku premažite sa 1 kašičicom vazelina. Ponovo preko svakog komadića premazane vate stavite još jedan komadić vate i sve dobro učvrstite, pritisnite. (Možete dodati i malo borovih iglica zbog mirisa, kao što su uradili na blogu CraftBerryBush). Izrežite kartonsku kutiju, samo komadiće (rupe u kojima obično stoje jaja) napunjene vatom i vazelinom i vaša “potpala” je spremna.

vatra – kopija

Na ovaj način možete napraviti “potpalu” i sa masnim bojicama. Rupe u kartonskoj kutiji za jaja napunite vatom. U limenoj konzervi otopite stare masne bojice na pari. Sklonite sa vatre kada se otope i sačekajte da se malo ohlade. Sipajte po malo u svaku pregradu u kartonskoj kutiji, pa ostavite da se u potpunosti ohladi. Izrežite kartonsku kutiju izdvajajući samo pregrade napunjene otopljenim masnim bojama.

Takođe, možete držati plutene čepove od vinskih boca u alkoholu, pa ih samo pred paljenje vatre ubaciti ispod suvih grančica.

Držite ih u plastičnim vrećicama sa zatvaračem. Mogu da gore 5 minuta, što je sasvim dovoljno da se vaša vatrica razgori.

Pročitajte i tekst Zaljubite se u kampovanje.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar