Negujući sapun od ovsene kaše i nevena
Ovsene pahuljice sa mlekom ili voćem su jedna od omiljenih opcija za doručak. Međutim, dokazano je i da blagotvorno deluje na kožu. Mi ćemo vam pokazati kako da napravite jednostavan sapun sa malo ovesene kaše. A sa dodatkom latica nevena ne možete pogrešiti.
O korišćenju ovsenih pahuljica u spremanju pilinga za kožu već smo pisali (progledajte tekst Prirodni pilinzi za lice). Dobar sapun od ovsene kaše može pomoći u zaštiti kože, hrani je i uklanja mrtve ćelije kože. Možete ga napraviti na više načina, a mi vam donosimo najjednostavniji.
Za ovaj negujući sapun vam je potrebno: 1 blagi hidratantni sapun, 3 do 4 kašike ovsenih pahuljica, 1 kašika meda, 1 kašika suvih listova nevena i 4 do 5 kašika vode. (Malo bademovog ulja za modlice i par kapi vama omiljenog eteričnog). Sameljite ovsene pahuljice u električnom mlinu, ali pazite da ih ne usitnite previše, da ih ne pretvorite u prah. Narendajte sapun u šerpicu, dodajte 4 do 5 kašika vode i stavite da se kuha na pari. Ne dopustite da se stvore balončići niti da smesa ukuva. Potrebno je samo da blago otopite sapun. Sada dodajte med, sve pomešajte i još par minuta ostavite na pari da se sve dobro sjedini. Kada je smesa spremna, sklonite je sa vatre, postepeno dodavajte 3 do 4 kašike usitnjenih, izmlevenih ovsenih pahuljica, latice nevena i eterična ulja i sve dobro još jednom pomešajte.
Sa ovom smesom možete se igrati. Možete u smesu za vaš negujući sapun dodati kozijeg mleka za mekšu kožu ili ekstrakta vanile ili cimeta za drugačiji miris.
Kada ste formirali svoju smesu za sapun, sipajte je u modle (to recimo može biti tava za mafine sa manjim kalupima ili manje limene konzerve). Modle morate nauljiti bademovim ili maslinovim uljem. Ostavite smesu u modlama tako 4 sata.
Kada se mešavina malo učvrstila, izvadite polugotove sapuniće iz modli (ukoliko ne koristite silikonske modlice, sapuniće izvadite uz pomoć nožića, pažljivo) i ostavite ih na papiru da se u potpunosti stegnu, na suhom i prohladnom mestu. (Sapunići bi tako trebali da odstoje i do 3 sedmice). Kada su spremni, upakujte ih u lep ukrasni papir i možete ih pokloniti dragoj osobi.
Ovaj sapun je dobar za čišćenje lica, a može i ublažiti svrab posle ujeda insekata ili kod problema sa suhom kožom.
O potpuno prirodnom sapunu više pročitajte u tekstu Pređite na sapun od maslinovog ulja.
Nije lose ali postoji masa zena koje same prave i sapun npr najnoviji trend od taloga maslinova ulja pa kuhaju:
http://www.zadarskilist.hr/clanci/30052013/ana-matulic-od-litre-ulja-zaradi-500-kuna
Tako da kazem ponovo treba sam nesto odraditi od pocetka do finalizacije a najlakse je otopiti vec kupljeni sapun zar ne.