Okruženje u kome beba spava je važno
Iako vam se tako ne čini veoma je važno gde će vaša beba spavati od prvog dana rođenja i zato vam savetujemo kako da stvorite sigurno i udobno okruženje u kome će vaša bebica snivati najlepše snove.
Stručnjaci kažu da je najbolje da beba prvih šest meseci života spava u korpi ili kolevci uz roditeljski krevet. Znači da se premeštanje u veliki krevetac preporučuje tek posle šstog meseca starosti. Bez obzira da li je reč o novoj ili polovnoj kolevci treba da obratite pažnju na nekoliko sitnica da biste se uverili da je sigurno da beba u njoj prespava.
- Proverite da li je kolevka dovoljno duboka da beba neće moći ispasti kad postane mobilnija. Treba biti najmanje 50 cm od vrha ogradice do madraca.
- Izmerite koliko ima prostora između madraca i ogradice i postoji li mogućnost da se beba zaglavi.
- Proverite postoje li neki delovi za koje bi se mogla zakačiti bebina garderoba.
- Vema je važno da madrac ne bude korišten, da bude ravan i čvrst. Ako pak koristite polovan madrac onda ga odnesite na čišćenje i proverite da li postoje neke pukotine.
Kako da beba bude sigurna u krevecu
- Bebu uvek stavljajte da spava na leđima i nikada je ne stavljajte poreko u krevetac ma koliko beba mala bila.
- U krevecu nikada ne koristite jastuk, jer bebi treba površina koja je ravna i čvrsta. Ako beba ima jastuk ispod glavi i često se vrti noću povećan je rizik od gušenja.
- Ne preporučuju se čak ni pamučne ogradice koje štite od udaraca jer mogu dovesti do toga da bebi bude pretoplo ili da se zapetlja tokom noći. Iato tako bebama mlađim od šest meseci u krevetac nemojte stavljati nikakve igračke ni dekice.
- Ako je beba starija od šest meseci i spava u odvojenoj sobi trebalo bi da nabavite baby monitor tako da biste mogli čuti kada plače ili se meškolji.
- Nemojte nikada ostavljati bebu u krevecu zajedno sa flašicom, uvek je nahranite ranije u krilu pa je naknadno spustite u krevetac.
Šta kada beba postane mobilnija
U trenutku kad beba počne samostalno da sedi ili da ustaje važno je da napravite određene promene da biste napravili sigurno okruženje. Za početak spustite madrac dole, da se ne bi desilo da beba ne izađe tokom noći. Isto tako, okrenite se po sobi i pogledajte postoje li neke opsanosti koje beba može dohvatiti iz kreveca.
- Sklonite sve igračke i vrteške sa kreveca koje beba može dohvatiti kad počne da ustaje.
- Odmaknite krevet od prozora posebno ako postoje konopci od roletni, venecijanera ili zavesa koje bi dete moglo dohvatiti.
- Nikada ne vezujte igračke ili cuclu za krevetac pomoću ukrasne vrpce koju beba može odvezati ili se zapetljati.
Odgovarajuća temperatura za spavanje
Najidealniji uslovi za spavanje kad je u pitanju toplina jeste temperatura između 16 i 20 C, jer ako je bebi prevruće povećava se rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti.
- Nabavite termometar tako da uvek znate kolika je tačno temperatura u sobi u kojoj beba spava.
- Nikada ne stavljajte bebi termofor ili električnu dekicu.
- Ne dozvolite da krevetac bude na mestu u koje direktno upire sunčeva svetlost i pazite da nije previše blizu radijatora, klima uređaja ili grijalice.
- Ako sumnjate da je bebi previše vruće proverite joj stomačića, ako je topao ii ako se znoji, skinite jedan sloj odeće ili otkrijte bebu.
- Tokom toplijih dana rashlađujte sobu tako što će biti uvek zamračena, a prozori otvoreni da bi ušao svež vazduh. Za vreme onih najvećih vrućina bebu pre spavanja okupajte nešto hladnijom vodom da se rashladi i nemojte je previše oblačiti, samo pelena ili bodi će biti sasvim dovoljni.
- Mali ventilator može pomoći da se soba rashladi, ali pazite da nije okrenut direktno prema krevecu.