Znate li da postoji i četvrto tromesečje?
Četvrto tromesečje počinje od trenutka kad se vaša beba rodi, a traje sve do tri meseca starosti. Termin četvrto tromesečje se koristi da bi se opisao period velikih promena i razvoja kod novorođenčeta s obzirom da se privikava na svet izvan majčine materice.
Možda vam se izraz tromesečje čini neprikladnim i čudnim jer beba više nije u stomaku, ali razmislite samo koliko beba treba da se razvije i prilagodi na vanjski svet, od razvoja čula pa do kontrolisanja refleksa pa sve do učenja kako da reaguje na vas i vašeg partnera, ali i na druge ljude koji će je posećivati. Mentalni i fizički razvoj bebe tokom prva tri meseca života je jednako važan kao i razvoj u stomaku tokom devet meseci.
To je takođe vreme u kome se beba treba privići na razne zvukove, svetla, mirise i nadražaje izvan majčinog tomaka, a morate priznati da ih ima zaista mnogo. Pomislite samo na tempretaurne razlike na koje treba da se privikne, jer je u stomku imala savršene uslove. Veoma je važno da tokom prva tri meseca bebi pružite svu ljubav i pažnju tako da ova tranzicija bude što lakša kako za bebu tako i za vas.
Zašto je četvrto tromesečje toliko važno?
Ako ljudska bića uporedimo sa ostalim sisarima koji gotovo odmah nakon poroda mogu hodati jasno je da bebama treba puno više pažnje jer one imaju samo svoje reflekse i instinkte da bi mogle kontrolisati svoe ponašanje i pokrete. Po rođenju čula kod beba su prilično ograničena i još uvek u fazi razvoja. Vid je zamagljen, sluh je oštar, ali bebe teško razaznaju određene glasove i zvukove. Kad je u pitanju čulo dodira, bebe osete ali se teško navikavaju na otvoreni svet nakon udobne materice.
Četvrto tromesečje je period u kome se beba navikava na sve promene, naravno uz podršku i pomoć svojih roditelja. I zato je toliko važno.
Iako je mozak bebe po rođenju prilično dobro razvijen, nervni sistem se nastavlja razvijati i nakon porođaja. Ne kaže se bez veze da je bebin mozak kao sunđer, jer on zaista upija sve što se događa i što se više stimuliše to će biti bolja povezanost između sinapsi.
Tokom prva tri meseca života veše bebe primetićete sledeće promene:
- Disanje će se umiriti i više će kontrolisati svoje pokrete.
- Razviće šablon kad je u pitanju spavanje i hranjenje.
- Moći će spavati čak i kad je buka.
- Beba će naučiti da se sama umiri.
- Poboljšaće svoje društvene veštine pa će na neki način komunicirati sa članovima porodice, a duže vreme će joj držati pažnju i neki predmeti, crtići, knjižice.
Po zvršetku četvrtog tromesečja primetićete neverovatnu fizičku, mentalnu i socijalnu transformaciju vaše bebe.
Kako se bebe razvija u prva tri meseca života?
Plakanje. Velika je verovatnoća da će vaša beba više plakati tokom četvrtog tromesečja nego bilo kad u životu. Važno je da znate da je to sasvim normalno i da nema mesta za paniku i brigu. Plakanje se obično smanjuje kada beba napuni tri meseca. Isto tako ne pokušavajte u ovom periodu uvesti neku rutinu jer je beba još mala i slobodno je nosite i tešite koliko god mislite da treba jer je nećete razmaziti.
Spavanje. Tokom prva tri meseca beba će zaista mnogo spavati, a spavanje je jako dobro za bebi razvoj jer pomaže mozgu da procesuira sve senzorne stimulacije koje je primio tokom dana. S druge strane biće potrebno određeno vreme da beba prihvati rutinu i da se privikne na koncept dana i noći. Tokom prvih meseca pustite babu da spava kad god joj se spava i prilagodite se njenom ritmu.
Ishrana. Novoronđad imaju prilično mali stomak, što znači da moraju jesti nešto češće nego starije bebe, a to je najčešće na svaka 2-3 sata. Kako budete upoznavali bebu to ćete otkrivati neke znakove koji upućuju na to da je beba gladna . Plakanje je uglavnom jedan od glavnih znakova da je beba gladna, ali postoje i neki raniji koji prethode plakanju. Tu su sisanje palca, okretanje glave na stranu i otvaranje usta. U ovom periodu isto tako je prerano da uobročite bebu i važno je da je hranite kad god je gladna
Čula. Iako se većina čula kod beba razvije još u stomaku, oni nastavljaju sa razvojem i van materice. Tokom prva meseca života vid se rapidno razvija i po završetku četvrtog tromesečja neće biti toliko zamagljen pa će beba moći videti razliku između oblika, a oko osme i devete nedelje starosti bebin vid je skoro izjednačen sa vidom odrasle osobe.
Beba se takođe rađa sa sposobnošću da miriše i oseti ukus pa će je tako smirivati poznati mirisi, posebno kad je u pitanju majka. Čulo sluha se razvija još u materici i poznato je da bebe u stomaku čuju određene zvukove. Sigurno ćete primetiti kako prepoznaje vaš glas i okreće glavu u vašem pravcu kada vas čuje.
Fizički razvoj
Nakon porođaja novorođenče je gotovo u potpunosti bespomoćno, poseduje neke instinktivne rekacije i reflekse i sposobno je da okreće glavu prema dojci. Veoma je važno da okrećete bebu da leži na stomaku da bi jačala ruke i mišiće vrata.
Kako utešiti bebu tokom prva tri meseca života?
Veoma je važno da razumete u kakvom je okruženju beba rasla pre rođenja i ako to dobro proučite lakše će vam biti da pomognete bebi da se privikne na sasvim novi svet. Postoji nekoliko stvari koje će olakšati tranziciju kako vama tako i bebi.
Koža na kožu. Bebu će umiriti toplina vašeg tela i ivaš miris i zato je što ćešće stavljate na vašu golu kožu. Poznai otkucaji srca će bebu umiriti brzinom munje.
Hranjenje. Dojite bebu kad god je uznemirena i kad traži ne obazirite se na raspored i obroke u minut.
Nošenje. Uzmite bebu u naručje i lagano je nunajte tako da imitirate pokrete u materici.
Povijanje. Čvrsto povijanje bebe u pelenu, sa rukama uz telo ima umirujuće dejstvo na bebu i ako ništa drugo ne pomaže obavezno ga isprobajte. Pitajte patronažnu sestru kako da pravilno povijete bebu.
Imajte na umu i to da je svaka beba drugačija i pokušajte što bolje upoznati svoju bebu tokom prva tri meseca života, prilagodite joj se i ispunjavajte njene želje.