Kuvajte zdravo za svoju porodicu
Jednostavno je, pa čak i jeftinije da se preorjentišete na zdravu ishranu. Uz samo nekoliko jednostavnih saveta možete da poboljšate zdravlje vaše porodice sa pametnim kuvanjem.
Mi smo se u LifePressu uverili da samo jedna promena – više povrća i meso samo dva puta sedmično, može da drastično poboljša vaše zdravlje i ojača odbrambeni mehanizam organizma. Probajte da primenjujete ove savete bar jedan celi mesec i razliku ćete primetiti i na sebi i na vašim ukućanima. To ne znači da vam savetujemo bljutava jela niti da se odreknete slatkiša, već da samo malo promenite vaše recepte i pazite šta kupujete u marketima. Ovo je posebno važno i za vaše klince, koje sa novim početkom godine i približavanjem rane jeseni, na žalost, čekaju i sitne prehlade. Sa zdravijim načinom ishrane to možete sprečiti. Kuvajte zdravo!
Voće, povrće, meso
Mesni obrok za ručak pravite samo 2 do 3 puta sedmično i kada to radite trudite se da na stolu bude i mnoštvo svežeg povrća. Ako povrće morate skuvati, radije ga samo kratko izblanširajte. Povrće neće izgubiti važne nutrijente, jer ga kuvate samo 5 minuta. U ključalu vodu stavite sveže iseckano povrće i kuvajte 5 minuta, pa čim ga izvadite iz vode stavite ga na led da odmah zaustavite proces kuvanja.
Za doručak pripremajte omlete sa povrćem, gljivama, paprikama, sirom. Samo prvo izdinstate kratko povrće, pa zalijete izmućenim i posoljenim jajima i ispečete. Služite sa jogurtom i tostom.
Za večeru možete, recimo, iseckati punu posudu svežeg povrća (paradajz, paprike, krastavci, malo crvenog i belog luka) i sve pomešati sa izmrvljenim sirom. Posoliti i pouljiti po želji.
Trudite se, takođe, da svaki dan “u ponudi” imate neku svežu voćku. Kupujte sezonski i uštedećete.
Ako pravite mesni ručak, kupite manje količine mesa nego inače, a “pojačajte” povrće – najbolje paprike, jer su pune vitamina C. Takođe, kada birate meso najbolje je da ono bude bez mnogo masnoća i, naravno, ne zaboravite na ribu. Poželjno je da se na vašem stolu nađe bar jednom sedmično obrok od ribe.
Masnoće
Izbegavajte teške masnoće, margarin i kalorične dresinge za salate. Radije pripremajte jela sa pravim puterom, suncokretovim ili još bolje maslinovim ili avokado uljem. Koristite zdrave začine i marinade uz mesne obroke, koristite morsku so i balzamiko sirće.
Pića
Kao što smo već nebrojeno puta pisali, ako već ne možete izbaciti gazirana pića iz upotrebe, smanjite ih na minimum, jer su puni kalorija i nezdravog šećera. Takođe, ni slatki sokovi nisu nešto bolji izbor. Najbolja pića su voda s limunom, sveže ceđeni i domaći sokovi. Prema deci nemojte biti previše strogi, dozvolite im katkad da popiju neki gazirani sok, da ne biste sa forsiranjem zdravih napitaka stvorili kontraefekat. Kafu i čaj ne biste trebali uzimati više od dve šolje na dan.
Slatkiši
Trebate imati na umu da ovde nije reč o teškoj dijeti, već o malom koraku ka zdravijem načinu ishrane. Zato su, slatkiši svakako dozvoljeni. Imate mnoštvo recepata za zdrave slatkiše, koje će svi članovi vaše porodice obožavati. Ne kupujte često slatkiše u marketima. Neka jedan dan slatkiš bude sveže voće, a drugi vaš brzi i jednostavni zdravi kolač (evo nekoliko ideja Zdrave krofnice iz kalupa, Zdravi keksići od samo dva sastojka, Ledeni miks avokada i limete).
I da li ste spremni da pređete na zdraviji način kuvanja? Pročitajte i Kako da izaberete što zdraviju hranu za vašu porodicu.