Menu 

Svi mi znamo koliko je zdrava hrana i pravi izbor namirnica važan za zdravu trudnoću te pravilan rast i razvoj bebe u stomaku. Pored suplemenata koje će vam propisati lekar obavezno redovno unosite neke od super namirnica koje trudnicama obezbeđuju neophodne nutrijente.

Žitarice za doručak. Sigurno znate koliko je uzimanje folata tokom trudnoće bitno, ali pored folata neophodan vam je i vitamin B tokom čitave trudnoće. Stručnjaci preporučuju oko 400 mikrograma vitamina B, ali vi možete uzimati i nešto veću dozu putem hrane, posebno žitarica za doručak.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Pasulj i sočivo. Tokom trudnoće ženama je neophodno oko 10 grama proteina više nego obično, a pasulj i sočivo su sjajan izvor proteina sa čitavih 15 grama po jednoj šolji. Pored proteina sadrže i vlakna koja utiču na dobru probavu i redovnu stolicu.

Brokoli. Ne samo da je prepun nutrijenata neophodnih za održavanje zdrave trudnoće kao što su kalcijum i folati već sadrži i vlakna kao i antikancerogene antioksidante. Pored toga tu je i vitamin C koji pospešuje apsorpciju gvožđa u organizam što preventivno deluje na anemiju.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Nemasno mleko. Telo tokom trudnoće apsorbuje duplo veće količine kalcijuma nego obično i zato bi trebalo da pijete malo više mleka tokom trudnoće. Svaka dva decilitra mleka obezbediće vam 30 odsto preporučene dnevne doze kalcijuma. Da ne biste unosili bespotrebne masnoće koristite mleko sa manjim procentom masti.

Banane. Veoma su bogate kalijumom koji je neophodan za podizanje energije kod trudnica. Imaju veoma blago delovanje na stomak i neće izazvati mučninu. Isecite banane i pomešajte sa jutarnjim žitaricama ili ih dodajte u smoothie.

Posno meso. Dnevne potrebe organizma za gvožđem se u trudnoći uduplavaju i zato je veoma važno da koristite namirnice koje su bogate ovim mineralom što znači mnogo mesa, ali birajte meso koje nije masno, ćuretinu, piletinu i teletinu.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Sir. Mladi sirevi su tokom trudnoće zabranjeni ali vam ostaje veliki izbor tvrdih sireva koje bez problema možete koristiti. Samo 30 g sira sadrži 150-200 miligrama kalcijuma. Pored kalcijuma većina sireva sadrži i velike količine proteina.

Jaja. Mnogim ženama se meso iz nekog razloga ogadi tokom trudnoće i zato su jaja sjajna alternativa jer su bogat izvor proteina i esencijalnih amino kiselina od velike važnosti za zdravlje trudnice. Nema ništa bolje ni lakše od omleta za večeru uz svežu zelenu salatu i komadić sira. I naravno izbegavajte sirova jaja kao i proizvode koji ih sadrže.

Zobena kaša. Umesto doručka na koji ste obično navikli pojedite toplu i ukusnu zobenu kašu koja će vas razbuditi i dati vam neophodnu energiju. Kompleksni ugljeni hidrati koji se nalaze u zobenoj kaši će vas zasititi, a poznato je i da zobena kaša na prirodan način snižava nivo holesterola u krvi. U zobenu kašu slobodno umešajte i par kašika meda, javorovog sirupa ili džema.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Zeleno lisnato povrće. Kuvani spanać je veoma bogat folatima i gvožđem dok su kelj i repin list odličan izvor kalcijuma. Od zeleniša pravite salate, kuvajte ih na pari pa pomešajte sa barenim krompirom ili ga jednostavno dodajte u supe i čorbice.

Hleb od celovitog zrna žitarica. Tokom trudnoće preporučuje se da beli hleb zamenite onim koji je napravljen od zelovitog zrna žitarica jer ćete na taj način uneti 20-35 odsto više vlakana. Hleb od celovitog zrna takođe sadrži cink i gvožđe.

Narandže su bogate vitaminom C, folatima i vlaknima, a zato što su napravljene od 90 odsto vode pomoći će vam da ostanete hidrirane tokom dana.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Orašasti plodovi i puter od orašastih plodova. Masti nisu preporučljive tokom trudnoće jer mogu loše uticati na razvoj bebinog mozga. Stručnjaci preporučuju da standardne zasićene masti zamenite onima iz orašastih plodova i puterima koji se od njih prave. Iapk postoji jedna začkoljica, ako ste skloni alerijama trebalo bi da izbagavete visokoalergenu hranu poput kikirikija.

Proizvodi od soje. Ukoliko ste vegatraijanka, tokom trudnoće slobodno nastavite sa ustaljenim načinom ishrane sve dok unosite potrebne količine nutrijenata, posebno proteina. U ishranu uključite namirnice poput tofua i ostalih proizvoda od soje koji su prepuni proteina.

Suvo voće. Sjajan način da utolite želju za slatkišima je upravo suvo voće, a izbor je zaista veliki. Tu su: kajsije, grožđice, višnje, brusnice… Jedino bi trebalo da izbegavte sušene banane jer se prerađuju u ulju i prepune su masnoća.

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar