Šta kad dete dobije stomačni virus?
U vreme velikih temperaturnih razlika, nestabilne prognoze i dolaska proleća, stomačni virusi su poprilično česta pojava. Evo nekoliko saveta šta da radite kad dete dobije stomačni virus.
Stomačni virus ili gastroenteritis je upala sluzokože probavnog sistema i iako je poznat i pod nazivom stomačni grip njegov uzrok definitivno nije virus gripa. Najčešći krivci za stomačni virus su rotavirus, adenovirus, kalicivirus i astrovirus.
Pored navedenih virusa uzročnici stomačnog virusa/gripa mogu biti i štetne bakterije kao što su salmonela, stafilokoka, shigella, campylobacter, ešerihija koli ili pojedine vrste parazita.
Ako vaše dete „zakači“ gastroenteritis velika je verovatnoća da će imati proliv, povraćanje, bol u stomaku, temperaturu,… simptomi kod dece se uglavnom razlikuju, mogu biti jači i slabiji i mogu trajati od svega nekoliko sati do četiri dana, u zavisnosti od uzročnika.
Kako deca dobijaju stomačni virus?
Stomačni virus je jako zarazan i lako se prenosi. Vaše dete može pojesti zaraženu hranu ili podeliti čašu vode sa detetom koje je zaraženo i to je dovoljno da se razboli. Ako je u pitanju virus uzrokovan parazitima ili bakterijama, u tom slučaju dete je moralo pojesti zaraženu hranu.
Čest način da deca „zakače“ stomačni virus jeste da znatiželjnim ručicama dodirnu nešto što je zaraženo, a nakon toga ručice stave u usta. Iako zvuči odvratno, ovo je veoma čest slučaj i verovatno je jedan od najčešćih načina na koje deca dobijaju stomačni virus.
Koliko su česti stomačni virusi?
Stomačni virus je drugo najčešće obolenje odmah nakon prehlade, a pre trećeg rođendana deca u proseku od stomačnog virusa obolevaju najmanje dva puta godišnje, a ukoliko idu u vrtić to može biti još češće.
Nakon treće godine, dečiji imunitet naglo ojača tako da obolevanje postaje sve ređe i ređe, ali i nakon tog perioda nije neuobičajeno da deca pokupe stomačni virus 2-3 puta godišnje.
Kada posetiti lekara?
Poseta lekaru u slučaju stomačnog gripa je neophodna ukoliko dete povraća više od dva dana, ima tragove krvi u stolici ili primećujete da je dete previše nervozno. Doktora pozovite i ukoliko primetite simptome dehidracije, a to su:
- Smanjeno mokrenje (manje od vakih 6 sati)
- Pospanost ili nervoza
- Naborana koža
- Upale oči
- Preterana žeđ
- Suve usne
- Plakanje bez suza
- Hladna stopala i ruke bez boje
Ako sumnjate da je dete dehidriralo, a vaš pedijatar ne radi, odvedite dete na hitnu pomoć. U tom slučaju dete će verovatno biti upućeno na rehidrataciju i biće zadržano nekoliko sati.
Ako se u stolici deteta otkriju tragovi krvi koji su pokazatelj bakterijske ili parazitske infekcije u tom slučaju lekar će detetu propisati antibiotike. U ovom slučaju nema razloga za brigu i deca se obično vraćaju u formu nakon nekoliko dana.
Kako lečiti stomačni virus?
Jedino u slučaju bakterijske infekcije dete će dobiti lekove od pedijatra, a u slučaju virusnog gastroenteritisa lekovi ne igraju nikakvu ulogu jer kao i svaki drugi virus on mora da prođe sam od sebe. Za decu se ne preporučuju lekovi protiv proliva jer oni obično produžuju bolest i mogu imati mnoge nuspojave.
Jedino u slučaju temperature više od 38,5C detetu dajte sirup za temperaturu primeren njegovom uzrastu.
Najveći problem tokom stomačnog virusa jeste mogućnost dehidracije i nemogućnost deteta da zadrži telesne tečnosti u sebi. Zbog toga će vam lekar verovatno propisati suplemente elektrolita koji će pomoći da dete nadomesti izgubljenu tečnost.
Elektroliti se daju u malim gutljajima tokom celog dana, a izbegavajte davati detetu hranu bogatu šećerima kao što su sokovi i slatkiši koji će simptome virusa samo pogoršati. Ako dete ima blaži oblik virusa nikakvi lekovi neće biti potrebni, sve što treba da uradite u tom slučaju jeste da detetu dajete dosta tečnosti (vode, čaja) i uvedete blegu dijetu. Većina dece tokom virusa ne podnosi mlečne proizvode, ali možete pokušati dati detetu male količine jogurta koji dobro utiče na obnavljanje nerušene crevne mikroflore.
Ishrana tokom bolesti neka bude lagana – supe iz kesice, riža na vodi, banane, dvopek, nezašećereni čaj. Mnoge majke tvrde da kod mučnine i povraćanja čuda čini i koka kola, ali naravno samo kad su u pitanju starija deca i to u malim količinama.
Veoma je važno da se dete čim pre vrati na standradni način ishrane, ali postepeno uvodite normalnu hranu i nipošto nemojte naglo preći na masnu i tešku hranu.
Kod kuće možete napraviti sami svoj rastvor protiv dehidracije.
Potrebni sastojci:
- 6 kašičica šećera
- ½ kašičice soli
- 1 l prokuvane i na sobnu temperaturu ohlađene vode
Sve sastojke promešajte da se u potpunosti otope u vodi, i davajte detetu tokom dana u malim količinama.
Efektan lek za vodeni proliv
Sastojci:
- ½ -1 šolje rižinih žitarica za decu
- 2 šolje vode
- ½ kašičica soli
Sve sastojke dobro izmešajte da dobijete malo gušću smesu i davajte detetu po jednu kašičicu na svakih pet minuta. Deci možete dati i izgnječenu bananu ili neko drugo voće bogato kalijumom.
Ako dojite vašu bebu, nastavite bez obzira na stomačni virus.
mini popara od rogaca
coca cola i jogurt protiv bakterije
limun i banane