Voćni likeri – osnovne smjernice
Za sve ljubitelje dobre kapljice voćni likeri su napitak, koji se cijeni i iznosi u specijalnim prilikama. Jednostavno ih je napraviti, a odlični su i kao poklon.
Suština je da svježe voće sačuvate u alkoholu (obično rakija ili votka) – ostavite da odstoji 4 do 6 sedmica. Proces je baš jednostavan, a ukusi magični.
Za pravljenje voćnog likera treba vam: 1 do 2 šolje svježeg voća, rakija (ili votka, obično malo jača), šećer (nije obavezno), čista sterilizovana staklena flaša (od 1 litra) sa odgovarajućim čepom i gaza.
Voćni likeri – postupak pripreme
Odaberite svježe zdravo voće – zrelo i sočno. Ako želite “voćniji” i slađi ukus koristite više voća, ali minimalno mora biti 230 gr. Likere možete praviti sa gotovo svim voćem – kajsije, borovnice, breskve, jagode, šljive, grožđe, maline i, posebno cijenjene, višnje.
U flašu ubacite nešto više od pola pripremljenog voća, pa uz pomoć drvene drške izgnječite, blago, voće u flaši pritiskajući ga uz staklo. Voće bi trebalo da otpusti malo soka i kaše. (Ako koristite šećer, dodajte i njega. Na fotografijama je prikazan postupak pripreme likera od kupina sa više šećera. Ali, posebno ako je voće slađe, nije potrebno da ga koristite). Uspite rakiju (ili votku), pa dodajte komadiće cijelog voća (ono što vam je ostalo).
Možete, po želji, dodati i štapić vanile, karafilića, cimeta ili eksperimentisati – sa par zrna kafe ili koricom narandže.
Flašu stavite na policu i ostavite najmanje mjesec dana – povremeno promućkajte. Ako želite da vaš liker ima blaži voćni ukus, procijedite ga ranije (ali, mora da odstoji najmanje 4 sedmice).
Dobijeni liker procijedite kroz gazu i uspite, po želji, u dekorativne flašice. Ubacite i nekoliko cijelih voćkica zbog dekoracije i održavanja ukusa likera. Flašice dobro zatvorite. Liker možete kombinovati sa voćnim sokovima, dodavati u kolače, prelijevati preko sladoleda, praviti koktele.
Pročitajte i kako se pripremaju džemovi sa alkoholnim napicima u tekstu – Pijani džemovi – zanimljivi recepti.
MOZE LI MI NEKO RECI KAKO DA NAPRAVIM LIKER OD TRNJINA?DA LI JE APSOLUTNO IDENTICNI POSTUPAK ILI IMA IZMENA..UNAPRED HVALA…PISITE
Tek od trnjina, sto je dooobaaaaaaaar :)
pripremam ih super su
Ja volim i pravim od borovnice i drenjka.
http://www.kulinarika.net/recepti/1211/ozimnica/borovnicev-liker/
liker od lista visnje i vina odlican je
visnja i orahovaca!
ZIVELI!!! :)
I u mojoj da kazem riznici se nalaze razni likeri. Uvijek ih sama pravim.
pravila od,cokolade,maline,kupine,ribizle,visnje,jagode i sumske i domace,orahovacu…..da ne nabrajam vise…obozavam likere…..
Napravila od oraha, visanja i “pijano voce”.
Liker od nane. Dve pune šake svežih listova nane preliti jednim litrom vodke i u to dodati 300gr. žutog šećera. Ostaviti 40 dana da odstoji, povremeno promućkati tečnost u flaši kako se šećer ne bi taložio.
ovu sezonu napravila sam likere od jagode,višnje,mente,oraha i aronije.Još ću od dunje praviti ovih dana :-)
davnooo
višnje, melisa in meta, zeliščni brez sladkorja
Putanje liker od sumskih jagoda dali treba stavljati neku aromu
Od oraha i jagode.
Ораховача.Леп је и од малине.
Od oraha i od visnje! :-)
Ja pravim liker od drenjine, cim se ohladi familija, rodbina i prijatelji, po koji komsija i inkansant navale ko’ mutavi…nema sanse da se pokvari jel’te!
volim visnju domacu ali ja sam napravila od sumskih jagoda i odlican je :)