Koliko često nuditi bebu da sisa i šta raditi kad odbija da jede
Sve majke širom sveta od rođenja bebe pa dalje kroz odrastanje deteta uvek brinu da li je dete gladno. To je posebno slučaj u prvim danima i mesecima nakon porođaja. Saznajte koliko često treba da nudite hranu vašim bebicama.
Prve nedelje pa čak i meseci po izlasku iz bolnice za većinu mladih majki mogu biti poprilično zbunjujući, a hranjenje može biti najveći izazov za majke koje žele stvoriti rutinu za svoje novorođenče.
Količina obroka kod beba treba da varira od starosti i apetita bebe, a pedijatri će vam dati određene smernice na redovnim kontrolama.
Prvih nedelja
Tokom prvih nekoliko dana života bebe obično nemaju preterano veliki apetit, ali to se brzo menja pa bebe obično imaju 8-12 hranjenja tokom dana. U ovom periodu moguće je da bebu hranite na svakih 1,5-3 sata. Raspored hranjenja može da varira i zato uvek budite na oprezu i pratite znakove koje vam daje vaša beba. Ako dete stavlja ručice u usta, sisa svoje usne ili brzo pomera glavu sa jedne na drugu stranu to mogu biti rani znakovi gladi, pre nego zaplače.
Prvih meseci
Nakon što je beba napunila mesec dana već možete da napravite pouzdaniji raspored hranjenja i možete primetiti da se vreme između podoja produžilo pa sad imate oko 7-9 podoja dnevno sa razmacima od 2-3 sata. U ovom periodu bebe rane znakove gladi pokazuju tako da plaze jezik i maze se uz majčine grudi.
Brige oko hranjenja
Čak i kad beba spokojno spava, lekari ne preporučuju da dete duže od četiri sata bude bez podoja. Mlade majke takođe može zabrinuti i količina mleka koju proizvode onda kad bebe počnu jesti malo više. Nagle promene u dojenju dolaze obično tokom prvog meseca jer tad bebe najviše rastu. Hranite vašu bebu onda kad primetite da je gladna i kad plače bez obzira što se to možda kosi sa rasporedom koji ste postavili.
Drage mame, ako imate problema sa dojenjem, mislite da ne dojite vašu bebu ispravno ili da imate malo mleka obavezno se posavetujte sa lekarima, babicama ili patronažnim sestrama koje će vam sigurno pomoći. I budite strpljive dok dojite vaše bebe jer ponekad hranjanje može da traje i do pola sata da bi se beba najela kako treba.
Šta kad beba neće da jede
Zna se desiti u pojedinim slučajevima da beba jednostavno neće da sisa, što za majku može biti veoma uznemirujuće. U tom slučaju pokušajte da ne brinete jer to može da traje svega nekoliko dana, a kasnije se sve vraća na staro. Na taj način vam beba pokazuje da nešto nije u redu.
Zašto bebe ponekad odbijaju sisati?
- Bebi je teško da da sisa ispravno i ne može obuhvatiti celu bradavicu pa odbija sisanje iz frustriranosti.
- Bebi su usta bolna ako je bila prehlađena ili ima neku infekciju poput afti.
- Prehlada ili zapušen nosić mogu otežati sisanje pa beba odbija dojenje.
- Upala uha može biti bolna pa beba odbija sisati dok leži na strani upaljenog uha.
- Bebi niču zubići.
- Ako vam se smanjila produkcija mleka.
- Razni zvukovi bebei mogu odvratiti pažnju da prestane sa sisanjem.
- Ako ste se preselili ili vratili na posao pa se promenila bebina rutina dojenja to može biti razlog zašto beba neće da jede.
- Postoje i nešto ređi razlozi zbog kojig beba neće da sisa, a to su:
- Bebi se ne sviđa ukus i miris proizvoda za telo ili parfema koji koristite.
- Ukus mleka se promeni zbog toga što ste dobili menstruaciju ili zbog određene hrane.
- Imate upalu u dojkama ili mastitis što ukus mleka može učiniti slankastim.
Kako pomoći bebi da ponovno počne sisati?
Dok i dalje podstičete bebu da sisa nikako nemojte zaboraviti da izdajate mleko jednako često koliko su česti bili podoji. U međuvremenu bebi možete nuditi mleko na flašicu ili kašičicu i obavezno razgovarajte sa lekarima.
Evo nekoliko saveta koje možete primeniti:
- Razgovarajte sa specijalistom i zajedno pokušajte doći do zaključka zašto beba neće da sisa.
- Mazite se sa bebom što češće i neka oseti vašu kožu. Pokušajte je dojiti tako da skinete majicu, neka između vas ne bude nikakve tkanine.
- Omekšajte bradavice pre podoja uz pomoć toplih obloka tako da mleko lakše teče i namžite mleko preko bradavice kao mamac.
- Ponudite bebi dojku dok je jako pospana.
- Ponudite bebi dojku na prve znakove gladi, pre nego počne plakati.
- Hranite bebu u mirnim prostorijama gde nema buke koja će bebi odvraćati pažnju.
- Posetite pedijatra da pregleda bebine uši, grlo i usnu duplju.
- Isprobajte različite položaje za dojenje.