Šta je to vurda i kako se pravi?
Postoji više postupaka izrade mlečnog namaza zvanog vurda, ali gotovo svi uključuju ceđenje kiselog mleka.
Vurdu obično vežu za Lužnicu i pirotski kraj, ali prave je i u bugarskim selima, a širom sveta izrađuju je malo drugačije. Neki bi rekli, možda, da to nije prava vurda, ali ipak spada u istu vrstu namaza.
U našim krajevim obično postoje dve vrste. Sveža ili mlada se konzumira odmah nakon ceđenja kiselog mleka, a stara stoji 3 do 4 nedelje i obično je slažu sa paprikama da bi dobila kiselkast ukus. Za mnoge je ovo jedan od najboljih domaćih specijaliteta.
Vurdu ne možete da kupite u marketima, ali moguće je da je nabavite u nekim lokalnim prodavnicama ili u seoskim domaćinstvima. Međutim, možete je napraviti i sami.
Priprema vurde
Možete je pripremati od kravljeg, ovčijeg ili kozijeg mleka. Par litara domaćeg svežeg mleka stavite na šporet. Kada se lepo umlači, ugreje uspite čašicu kiselog mleka (neki to zovu potkvasa), pa sve promešajte. Ostavite u većoj šerpi da odstoji preko noći. Potrebno je da smesa bude na toplom. U nekim krajevima je čak “ušuškavaju” dekicama.
Sledeći dan trebalo bi da se mleko ukiselilo, pa taj ukiseljeni sadržaj sipate u gazu, povežete krajeve i ostavite da se cedi, da bi sva voda istekla (najbolje preko noći). Već sledeći dan vurda je gotova. To što vam je ostalo u gazi samo prebacite u posebnu posudu. Vurda je kiselkasta, možete je soliti ili mešati sa paprikama.
U nekim krajevima vurda se pravi tako što se kiselo mleko kuva na nižoj temperaturi dok ne nastanu grudvice. Potrebno ih je pokupiti i stavitu u gazu i cediljku i ostaviti da se ocedi dok ne dobijete kremastu smesu.
U nekim drugim krajevima sveta vurdu kisele uz pomoć sirćeta ili limunovog soka. Na dve šolje mleka idu 4 kašike sirćeta (ili sveže isceđenog limunovog soka).
Mleko stavite u šerpicu i na šporet da zakuva. Mešajte ga stalno da ne zagori. Kada počne da jako kuva, isključite šporet i ostavite šerpicu na toplom da se hladi lagano. Dodajte 4 kašike sirćeta i trebali biste dobiti grudvice na površini mleka. Pokupite ih, ostavite da se kratko ocede u cediljku ili gazu i posle koristite kao mlečni namaz. Možete ga mešati sa začinima, svežim peršunom, rotkvicama, …
Vurda nije namaz. Mislim, možete ako hocete da je namažete na hleb, ali to nije običaj u Lužnici. U njoj se uživa uz rakiju, sušenice(suvo meso)… Ima mnogo sličnih proizvoda, na prvi pogled ljudima izgleda kao nešto što poznaju. Kad probaju vide koliko je dobra, i da se razlikuje. Lužnička je od punomasnog mleka.
VURDA NIJE ISTO STO I URDA…hvala Bogu pa mi je baba iz Babusnice pa znam sta je vrhunska VURDA!!! :-)
Čuj znamo, jedemo..
mislite na urdu lepo je
odlicno je za punjenu papriku ili sa pecenom paprikom kao namaz.Ako se posoli i cuva na hladnom mestu moze da stoji nekoliko meseci.Vurda dobijena od surutke se obicno pravi leti,moja mama je stavljala u przeno-jelo od paprike i luka.
Smiljo,nije ni slicno mladom siru ni po izgledu ni po ukusu,bolje je da prvo probate
Vurda i urda su dva razlicita proizvoda od mleka. Vurda je dobro ocedjeno kiselo mleko. Urda se dobija dugotrajnim kuvanjem surutke. Za oba proizvoda je potrebno kvalitetno mleko, karavlje, ovcije ili kozje.
Koliko vidim to je obican mladi sir,nista posebno.
znam za ovo,pravim je kad zaboravim da skuvam mleko :)
БЪЛГАРСКА ИЗВАРА !
zasto sa ove stranice nemoze se kopirati recept izlaze hiroglifi
Urda se razlikuje od sira po vrsti belancevina. Proizvodi se od surutke koja ostane pri proizvodnji kackavalja. Po sastavu je laktalbumin, nema u sebi masnoce i lakse se vari od obicnog sira. Najvise se koristi u pekarstvu u proizvodnji bureka. Zdravija je od obicnog sira. Obican sir je po sastavu kazein i njega teze varimo.
Curo pazljivo citaj, VURDA a ne urda koja je nus proizvod iz surutke!!!
Vurda u sebi ima samo najkvalitetnije iz mleka.
Sta bre lupas??
vrh, mama mi je pirocanka i obozavam je
svidja mi se link
a u Arapskom svetu ‘labneh’
http://www.tasteofbeirut.com/2013/09/labneh-balls-labneh-makbouseh/
Ha ha ha , neznanje ne boli pa zato ljudi kom. ono sto nikad nisu probali
Po meni je najlepsa Babusnicka vurda.
http://neninekuhinjskecarolije.blogspot.com/2012/12/vurda.html
U lici, Korduni i Baniji je specijalitet koji se zove BASA, samo se posle cedjenja kiselog mleka dodaje kajmak tek pokupljen sa mleka.Moće da se soli a moće da se pošećeri i tako jese.
URDA. Najbolja stvar koja se može napraviti od mleka.
VURDA – i nikako drugacije… jedinstveno za Luznicu i te krajeve…
Urdu(pod tim imenom sam dobila recept)pravim redovno i obozavam je :-)
Samu urdu bas i ne volim ali rado je neslanu koristim za pripremu kolaca ili sirnig namaza.
Kaj Nas vo makedonija se Vika urda
URDA
da, urda
odličan sir 0% masnoće
A kod nas urda a ne vurda
to se kod nas zove basa