Da li je vežbanje delotvorno kao i lekovi za dijabetes i srčana obolenja?
Mi imamo misiju da otkrijemo nove načine lečenja raznih stanja koja ne uključuju medikamente. Otkrili smo još jedan, a to je, stručnjaci kažu vežbanje.
Ako ste navikli da za svaku sitnicu popijete tabletu, možda je vreme da to promenite i umesto toga kupite biciklo i nove patike za trčanje.
Najnovija studija koje je objavljena u British medical journal tvrdi da vežbanje i lekovi imaju gotovo jednak učinak u lečenju srčanih obolenja, prevenciji dijabetesa i oporavku od moždanog udara. Naučnici su otišli i korak dalje pa su rekli da je u nekim slučajevima vežbanje čak i učinkovitije od lekova.
„ Ne postoje statistički dokazane razlike između intervencije lekovima i fizičkom aktivnosti kod sekundarne prevencije srčanih obolenja i pred-dijabetesa“, napisali su autori ove studije. „Kod pacijenata koji su preživeli moždani udar fizička aktivnost je mnogo efektnija“
Ovo istraživanje ni u kom slučaju ne sme da vas navede da se odreknete tableta koje su vam propisane za vaše stanje, ali bi svakako trebalo navesti da u svoju dnevnu rutinu uključite što više fizičke aktivnosti. Na kraju krajeva porazgovarajte sa svojim lekarom da li biste mogli dozu tableta zameniti fitnesom.
Vežbanje i redovna fizička aktivnost su neophodne za zdrav život, dugotrajne šetnje svaki dan mogu vam pomoći da snizite krvni prtisak, da izgubite kilograme i da smanjite rizik od nastanka raka dojke i još mnogo toga.
Koliko često vi vežbate?