Menu 

Svi u kući i u automobilu imamo svoj paket prve pomoći, ali, da li imate biljke, koje mogu biti fenomenalna prva pomoć kod mnogih nezgoda i bolesti u vašem domu?

Napravite malu policu za bočice tinktura ovih biljaka i možete biti upotpunosti mirni, jer će one štiti vas i vaše ukućane. (Kako da napravite tinkture pročitajte OVDJE).

Lavanda. Fenomenalna kod opekotina. Bol zaustavlja gotovo odmah, a i potpomaže brže zarastanje rana. Obavezna za sve i jednu kuhinju na svijetu.

Brđanka, arnika. Tinktura je odlična za masažu bolnih i zgrčenih mišića. Takođe, odlično pomaže kod sprječavanja modrica, uganuća, povrijeđenih prstiju, … Najbolje djeluje ako se nanese odmah po povredi i dodaje ponovo svakih nekoliko sati.

Čili paprika. U slučaju promrzlina i hipotermije treba uzeti 5 do 10 kapi tinkture čili paprike rastvorenih u 1/4 šolje vode. Nekoga ćete najbolje trgnuti iz šoka i traume ukoliko mu date da stavi par kapi ove tinkture pod jezik.

 

Valerijana. Ova biljka odlično djeluje protiv bolova, ublažava menstrualne grčeve, glavobolje, … (Više o valerijani pročitajte OVDJE).

Ehinacea. Pored toga što može uvećati broj bijelih krvnih zrnaca na povrijeđenom mjestu, ehinacea podiže imunitet, ima i antibiotička i antibakterijska svojstva. Pomaže kod groznica, trovanja, unutrašnjih infekcija, gripe. Doze se kreću od 30 do 60 kapi. Kod zubobolje, najbolje je utrljati nekoliko kapi na desni i bolan zub.

Kvasija. Ima antimikrobna svojstva, tradicionalno se koristi kod proliva i dizenterije, u slučaju trovanja prljavom vodom. Uzima se 3 do 5 kapi svakih 6 sati. Sa tinkturom ove biljke možete i pročistiti vodu – ide 30 kapi na 1 litru vode.

Pepermint. Par kapi umasiranih na sljepoočnu kost pomoćiće vam da ostanete budni, a par kapi u čaši vode može umiriti nemir u stomaku.

Ulje čajevca. Zovu ga još i “prva pomoć u boci”. Možete ga koristiti kod gljivičnih infekcija, opekotina, herpesa. Ukoliko imate osjetljivu kožu razblažite ga sa istom količinom maslinovog ulja.

 

Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar

Zdravlje

Kad je u pitanju tromboza dubokih vrema, rana dijagnoza je od najvećeg značaja i zato vam donosimo sve simptome i načine prevencije za ovu poprilično neugodnu i potencijalno opasnu pojavu.