Menu 

Divne, posebne ukuse dobićete ako marinirate voće. Možete ga potapati u sirupima, likerima, vinu i raznim mešavinama.

Proces je sličan kao kada marinarate meso, a možete koristiti sveže ili suvo voće. U marinadi voćkice mogu da stoje par sati ili preko noći. Vremenom ono upije tečnost i začine (ako ste ih stavili), malo omekša (ili nadođe ako je u pitanju suvo voće) i, naravno, promeni ukus.

mariniarno voce 1Ponekad se i pod mariniranjem voća podrazumeva i jednostavno posipanje šećerom (naravno pod uslovom da ostavite da odstoji). Naime, na taj način se izvlači vlaga iz voća, pa dobijate voće u šećernom sirupu.

Ipak, ono pravo mariniranje je kada koristite posebne likere, sirupe, razne vrste sirćeta, sok isceđen iz citrusnog voća, jače vino, … A kako neke od ovih osnova za voćnu marinadu mogu biti intenzivne, ukus može biti izbalansiran dodavanjem začina, bilja, zaslađivača poput šećera, meda ili vanile.

Proces

Voće se brzo menja u marinadi – promene su vidljive već nakon par minuta. Međutim, za najbolje rezultate potrebno je više vremena – od 30 minuta do držanja u marinadi preko noći. Zagrejavanje nije potrebno, ali ako je u pitanju suvo voće može biti od koristi. Grožđice, suve višnje ili suve ribizle brže omekšaju ako ih sa marinadom malo zagrejavate na šporetu (ali ne bi trebale prokuvati). Takođe, na ovaj način možete malo ublažiti kiselinu ako koristite citrusne sokove, sirće ili likere.

Ako marinirate više različitog voća zajedno prvo stavite ono malo čvršće voće, sa opnom – grožđe, borovnice, jabuke, … Nakon nekog vremena dodajete mekše, “mesnatije” voćke (poput banana, manga, dinja) da biste izbegli menjanje boje i stvaranje kaše.

mariniarno voce 2

Ako pripremate marinadu unapred za neko jelo nema žurbe. Sveže voće možete držati u marinadi i do 48 sati, a suvo voće čak i par sedmica – čuvate ga u frižideru, poklopljenog. Jači alkohol, poput burbona ili rakije, će duže očuvati voće u marindi.

U čemu marinirati

mariniarno voce 3

Možete se, naravno, igrati i isprobavati mnoštvo kombinacija, ali postoje neke koje se najčešće koriste. Od tečnosti obično se upotrebljavaju: sirupi i likeri na voćnoj, biljnoj ili začinskoj bazi, balzamiko sirće, jabukovo sirće, crveno vino ili šampanjac, sok isceđen iz citrusnog voća, …

Dodajete: med, javorov sirup, agave nektar, cele ili mlevene začine (cimet, biber, anis, karanfilić), korice od citrusnog voća, sveže naseckano bilje (menta, recimo), đumbir, ekstrakti vanile, badema, kokosa, …

mariniarno voce 4

Recept – marinirana voćna salata

  • 1 šolja voćnog crvenog vina
  • 3/4 šolje smeđeg šećera
  • 3 šolje iseckanih breskvi
  • 1 šolja borovnica
  • 1 šolja kupina
  • 1 narandža, iseckana
  • Štapić cimeta ili anis

U šerpici pomešajte vino, šećer i cimet ili anis i zagrejavajte na srednjoj temperaturi. Kada prokuva, smanjite temperaturu i ostavite da krčka 10 minuta. Kada se mešavina malo ohladi pospite je preko voća i ostavite da se marinira prvo na sobonoj temperaturi, pa onda u frižideru na par sati ili preko noći.

 

Recept
Ime Recepta
Kako da marinirate voće
Objavljen
Vreme Pripreme
Ukupno Vreme
Rangirano
3.5 Based on 10 Review(s)
Piši!
Širi dalje!

Napišite komentar

Peciva i Testa

U Bosni se podrazumeva da je burek sa mesom dok u ostatku regiona burek može biti i sa sirom, krompirom, zeljem, Kako ga god zvali, mi vam danas donosimo recept za nešto drugačiji burek...