Pravilna ishrana za bebu od rođenja do prvog rođendana
Od trenutka kada naše dete upozna ovaj svet jedna od naših glavnih briga postaje to da li je ono dovoljno jelo i da li dobija dovoljno nutrijenata neophodnih za rast i razvoj. Mi vam danas donosimo osnovne smernice koliko bi to beba trebalo da jede od dana rođenja pa sve do prvog rođendana.
Veoma je važno da beba tokom prve godine života dobija dovoljnu količinu nutrijenata, a u nutrijente se računaju: kalorije, proteini, masti, vitamini i minerali. Ukoliko beba putem hrane unosi dovoljno sve ove komponente to znači da će se njen organizam lakše boriti sa bolestima u prvoj godini, ali i kako bude odrastala. Treba napomenuti da je svako dete drugačije i potrebe im se razlikuju. Vašoj bebi je možda potrebno manje ili više određenih nutrijenata nego drugoj deci.
Da li beba dobija sve što treba, i da li dobro napreduje reći će vam lekar na redovnim pregledima i sa njim treba da se savetujete oko svega, posebno ako dete ne jede dovoljno po vašem mišljenju, ako nemate dovoljno mleka, ako beba povraća ili ima proliv. To sve može ukazivati da beba ne može da probavi hranu koju joj dajete.
Mi vam donosimo količine majčinog mleka, veštačkog mleka i ostale hrane koje su potrebne bebama do prve godne života. Sve ove količine uključuju neophodne količine nutrijenata. Kada počnete uvoditi krutu hranu, bebi davajte jednu novu namirnicu svaka 2-3 dana jer ćete na taj način moći pratiti da li može da je probavi ili ne. Malim bebama nemojte davati hranu koja je lepljiva i suva kao što su kikiriki puter, pasulj, sir…
Dnevne količine hrane potrebne bebama
Majčino ili veštačko mleko. U prvih 4-6 meseci života većini beba je neophodno samo ovo mleko i ništa drugo da bi normalno rasle i razvijale se. Kravlje mleko i ostale mlečne proizvodi bebi ne bi trebalo davati pre navršene prve godine života jer njeni bubrezi nisu dovoljno razvijeni da bi se nosili sa svim proteinima i mineralima koji se u njima nalaze.
- 0 – 3 meseca: 5 – 9.5 dl
- 4 – 6 meseci: 8 dl– 1,1 l
- 7 – 9 meseci: 7 dl – 1 l
- 10 – 12 meseci: 5 – 9 dl
Žitarice i ostala hrana bogata skrobom. Tu spadaju namirnice poput riže i posebnih žitarica za bebe i to bi trebalo da su jedine žitarice koje će beba probati pre navršenih šest meseci. Ostale žitarice poput pšenice, ječma ili zobi bebi dajte posle šestog meseca.
- 4 – 6 meseci ¼ – ½ šolje od 2 dl
- 7 – 9 meseci 1 – 2 ½ šolje (pire krompir, testenina, riža, hleba, krekeri, tost)
- 10 – 12 meseci: 3 – 4 ½ šolje
Voće
- 0 – 3 meseca: Ništa.
- 4 – 6 meseci: ¼ – ½ šolje pasiranog voća
- 7 – 12 meseci: ½ – 1 šolje pasiranog ili svežeg mekanog voća
Sokovi
- 0 -4 meseca: Ništa.
- 5 – 8 meseci ¼ – ½ šolje od 2 dl
- 9 – 12 meseci: ½ šolje
Meso, perad, jaja, riba, kuvane mahunarke, kikiriki puter
- 0 – 5 meseci: Ništa.
- 6 – 8 meseci: 1 – 2 kašike pasiranih namirnica
- 9 – 12 meseci ¼ – ½ šolje (uključujući sireve, ribu, jaja, manje komade mekanog mesa)
Jogurt
- 0 – 5 meseci: Ništa.
- 6 – 12 meseci: 1 – 2 kašike nakon navršenih šest meseci
Voda. Većina beba svu potrebnu tečnost dobija od majčinog mleka, veštačkog mleka ili sokića pa voda nije neophodna. U toplijim područjima možda će bebi biti potrebno dati ½ – 1 šolje vode da bi bila dovoljno hidrirana.
- 0 – 5 meseci: nije potrebno osim ako beba ima proliv ili su velike vrućine.
- 6 – 12 meseci: Kad god beba zatraži.
Ovo su neke najosnovnije smernice koje se menjaju o odnosu na potrebe vaše bebe i njima ih prilagođavajte.